Sobota 17. dubna. Svátek má Rudolf.

BIG EXPERT – Co a kdy s trhy udělají sankce se teprve ukáže

InvesticeMakro 08.08.2014 | 11:35 0 Komentářů

Zatímco začátek července byl pro index PX špatný z důvodu propadu ceny akcií Erste Bank, která se prezentovala dalším výrazně redukovaným výhledem, závěr měsíce a začátek srpna je pro pražskou burzu zatím milosrdný v porovnání s rozvinutými trhy v USA nebo západní Evropě.

České akcie

Patrik Hudec, Generali PPF Asset Management, obhospodařovatel fondů ČP INVEST investiční společnosti

Trhy západní Evropy se přidaly k regionu CEE a od začátku roku jsou v minusu

Zatímco začátek července byl pro index PX špatný z důvodu propadu ceny akcií Erste Bank, která se prezentovala dalším výrazně redukovaným výhledem, závěr měsíce a začátek srpna je pro pražskou burzu zatím milosrdný v porovnání s rozvinutými trhy v USA nebo západní Evropě. Opětovný růst geopolitického napětí okolo Ukrajiny / Ruska (další vlna sankcí, posilování vojenské přítomnosti v pohraničí), dluhové problémy Argentiny a portugalské Banco Espiríto Santo i lepší data za americké HDP (což zvyšuje pravděpodobnost rychlejšího exitu z uvolněné měnové politiky a růstu bezrizikových sazeb v USA), to vše přispělo k citelnějšímu vybírání zisků napříč rizikovými aktivy.

Pražskou burzu dolů táhly akcie pojišťovny VIG a elektrárenské společnosti ČEZ, ani na těchto titulech však pokles nebyl nikterak extrémní a jednalo se spíše o mírnou korekci v řádu jednotek procent, navíc z lokálních maxim. Index PX se tak stále nachází poblíž svých letošních minim a po několika neúspěšných pokusech o proražení 960 bodů pomalu vyklesává zpět k hranici 940 bodů. Možný zájem Kofoly o zhruba třetinový podíl v Pivovarech Lobkowicz pomohl titulu v návratu nad IPO cenu. Spokojení s vývojem mohou být také akcionáři Pegasu. Akcie od konání mimořádné valné hromady posílily a konečně se odpoutaly od 600korunové hladiny. Posunuly tak své 6leté maximum, a pokud bychom zohlednily také vyplacené dividendy, jsme již velice blízko historickému maximu nad 800 korunami z roku 2007. Komerční banka zůstává uzavřená v úzkém pásu 4400–4800 Kč a v porovnání s bankami v regionu, ať už rakouskou Erste Bank a Raiffeisenbank, maďarskou OTP, nebo polskými bankami, je jednoznačným vítězem. Rovněž reportované hospodářské výsledky byly velice solidní.

Největším strašákem pro trhy střední Evropy tak zůstává především eskalace napětí na východě. Naopak měnová politika, výhled ekonomik a inflace je pro ocenění akcií příznivá. 

Zahraniční trhy

Tomáš Menčík, CYRRUS

Ani výsledková sezóna na Putina nestačí

Ruský prezident vnáší na akciové trhy strach a zmatek. Ne však tím, že by rozvíjel vojenské aktivity na východě Ukrajiny, ale spíš sankcemi, které západní země na Rusko uvalily. Sankce totiž mohou vést k nižšímu ekonomickému růstu nejen Ruska, ale i západních zemí, což by se projevilo v nižší ziskovosti firem s reálným negativním dopadem na cenu akcií.

Za poslední přibližně týden odepsaly německé akcie měřené indexem DAX přibližně 6 %, od globálních maxim na začátku července už 9,5 %. Pro porovnání například americký S&P 500 odepsal od maxim přibližně 4 %. I na tomto srovnání je vidět, že akciová korekce není spojená s americkou výsledkovou sezónou. To by byly zasaženy i americké trhy. Geografická blízkost k Rusku je tím nejdůležitějším faktorem.

Prozatím uvalené sankce na firmy reálně působí jen velmi omezeně. Při výsledcích za druhé čtvrtletí o tomto problému mluvilo jen několik firem. To ale neznamená, že v případě prohlubování omezení obchodování s Ruskem se reálný dopad nemůže projevit. Zatím ale poklesy akciových trhů odpovídají spíše panice, která není podložena tvrdými čísly.

Pokud by se investoři dívali na tvrdá čísla ohledně probíhající výsledkové sezóny, museli by být klidní. 75 % firem z indexu S&P 500 překonalo odhady na ziscích a 64 % na tržbách. Pro srovnání v minulé sezóně to bylo 74 %, resp. 47 %. Není ani vidět negativní tendence přehodnocování zisků na příští období.

V kontextu informací z Ruska jsou zprávy o bankrotu Argentiny, znárodnění druhé největší portugalské banky Espiro Santo či pokračující nepokoje v Iráku, Libyi či Egyptě jen slabým odvarem, který na trh nemá zásadní roli. Akciím v příštích týdnech pomůže jediné: uklidnění napětí mezi Ruskem a zbytkem západního světa.

clipboard0165

Poznámky: Uvedené odhady jsou nezávaznými názory investičních odborníků, které se mohou lišit od skutečného vývoje. Za tyto odlišnosti nepřebírají experti ani Kurzy.cz odpovědnost.

* ) Atraktivita je vážený průměr doporučení jednotlivých expertů. Dosahuje hodnoty od +100 (rozhodně koupit u všech odhadů) do –100 (rozhodně prodat u všech odhadů).

** ) Koupit/prodat udává počet expertů, kteří doporučují uvedený cenný papír koupit (prodat) s ohledem na očekávaný vývoj v uvedeném období.

** ) Růst/pokles udává počet expertů, kteří předpokládají, že daná hodnota v uvažovaném období vzhledem k aktuální hodnotě vzroste (poklesne).

Pravidelní účastníci: Michal Chrvala, Jiří Zendulka/BH Securities, Jiří Šimara, Tomáš Menčík, Lukáš Kubelka/CYRRUS, Martin Pecka, Daniel Kukačka, Patrik Hudec/ČP INVEST investiční společnost, Hana Hradilová, Jan Mach, Milan Nedbálek, Radek Pavlíček/FINANCE Zlín, Karel Kabelka/GRANT CAPITAL, Jan Bureš/ERA Poštovní spořitelna, Dušan Jalový/UniCredit Bank Czech Republic, Jaroslav Brychta, Jiří Tyleček/X-Trade Brokers

Projekt BIG EXPERT organizuje a zpracovává společnost Kurzy.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.