Sobota 18. září. Svátek má Kryštof.

Ben Bernanke: Dluhový strop vyřešíme včas

Investice 11.10.2013 | 09:50 0 Komentářů

Ben Bernanke, šéf Fedu, ujistil Mezinárodní měnový fond a Světovou banku, že Spojené státy vyřeší dluhový strop včas. Klíčovéí je přitom datum 17. října, po kterém dluhového stropu dosáhnou a nebudou si moci dále půjčovat.

„Americký rozpočet se dostal do stavu, kdy si už nemůže dále půjčovat na chod vlastních státních institucí. Dosáhl strop daný zákonem. Tento limit se zatím nepodařilo navýšit i přes mnohá očekávání, že se to podaří na poslední chvíli,“ říká ředitel Saxo Bank pro střední a východní Evropu Karol Piovarcsy.

Americký prezident Barack Obama chce po republikány ovládajícími Sněmovnu zvýšení dluhového stropu. Ti zatím zvýšení zadlužení odmítají. „Vlivný sněmovní republikán Pete Sessions doufá v průlom v otázkách navýšení dluhového stropu USA a obnovení financování vlády ještě dnes,“ uvádí ve své zprávě ČTK.

„Dopad na politickou stabilitu, sociální nepokoje a nejistotu státních zaměstnanců ale bude citelný a mohlo by jít o ještě větší šok, než tomu bylo v případě krachu Lehman Brothers,“ tvrdí Piovarcsy a dodává: „Finanční trhy nejvíce reagují na poli státních dluhopisů, kde nejistota investorů zvyšuje úroky. Nejvíce zatím trpí americký dolar, který se propadá oproti ostatním hlavním měnám právě kvůli nejistotě na dluhopisových trzích.“

Zdroj: ČeskéNoviny.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.