Neděle 01. srpna. Svátek má Oskar.

Belgický InBev koupí amerického konkurenta Anheuser-Busch

Vedení obou firem se dohodla na tom, že InBev převezme Anheuser-Busch za 52 miliard dolarů.

Nově vzniklý gigant, který bude světovou jedničkou na trhu s pivem, se bude jmenovat Anheuser-Busch InBev. Akcionáři Anheuseru dostanou a každou akcii 70 dolarů namísto původních 65, což ale pro vedení Anheuser-Busch bylo málo.

InBev vznikl spojením belgického pivovaru Interbrew a brazilské nápojové firmy AmBev. Mezi hlavní značky patří Stella Artois, Beck, Bass a brazilská Brahma, na českém trhu mu patří Staropramen, Ostravar nebo Braník. Společnost slibuje pomoci značce Budweiser v expanzi na rozvíjejících se trzích, jako jsou Rusko, Brazílie, nebo Čína.

Anheuser-Busch, který je největším americkým producentem piva (má v USA 50% podíl), vede dlouholeté spory o značku Budweiser s budějovickým Budvarem, ten však věří, že to jeho postavení neohrozí. "Překvapila nás rychlost, s jakou tato megafúze proběhla. Na trhu tak s velkým odstupem vzniká pivovarnický gigant číslo jedna s prakticky neomezenými možnostmi a schopný distribučně pokrýt všechny kontinenty," řekl ČTK generální ředitel Budvaru Jiří Boček. "Postavení Budějovického Budvaru tato megafúze ale nijak neovlivní a nebude mít ani žádný vliv na naše ochranné známky, které jsou registrovány na teritoriálním principu. I nově vzniklý subjekt tak musí respektovat status quo a rozhodnutí soudů učiněná ve prospěch Budějovického Budvaru," dodal.

Přes souhlas vedení bude ještě potřeba odsouhlasení akcionářů a některých regulačních orgánů, ukončení transakce se očekává ještě letos. Společnosti Anheuser-Busch a InBev loni vyrobily celkem 460 milionů hektolitrů piva a utržily 36,4 miliardy dolarů. Sloučená skupina bude jedničkou na všech pěti největších trzích s pivem na světě, tedy v Číně, Spojených státech, Rusku, Brazílii a Německu.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.