Středa 21. dubna. Svátek má Alexandra.

Banky si opět připlatí díky nové evropské regulaci

Banky 25.03.2015 | 13:03 0 Komentářů

Vláda připravuje zákon o řešení krize na finančním trhu, který by měl začít platit nejdříve na podzim. Vznikne Fond pro řešení krize, do kterého poputují příspěvky finančních ústavů. Díky nové evropské regulaci se tak bankám zvýší náklady.

Velikost odvodů jednotlivých bank bude počítat Česká národní banka (ČNB). „Centrální banka musí odvody stanovit do konce listopadu a banky je musí odvést do konce roku,“ říká Radek Ležatka, tiskový mluvčí ministerstva financí.

Finanční prostředky z fondu budou fungovat jako záchranná síť pro finanční instituce, které se dostanou do problémů. Regulace má zabránit tomu, aby náklady na zkrachovalé finanční ústavy nesli daňoví poplatníci jako při finanční krizi před pěti lety.

Bankám by se měli zároveň snížit odvody do Fondu pojištění vkladů (FPV). „Zavedení změn v oblasti FPV a Fondu pro řešení krize ale není časově sladěno. Zejména v tomto roce proto nelze spoléhat na snížení příspěvku do FPV, které by zcela kompenzovalo nové odvody do Fondu pro řešení krizí. Navýšení celkových nákladů pro banku přinejmenším v roce 2015 proto považujeme za téměř jisté, konečné saldo celkových odvodů do obou fondů však v tento okamžik neznáme,“ říká Michal Taubner, mluvčí Komerční banky.

Zdroj: iHNed.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.