Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

Bankovní daň by podle ČSSD měla mít podobu odvodu z aktiv

Banky 03.05.2019 | 15:41 0 Komentářů

Sociální demokraté se svého plánu na zavedení sektorové daně pro banky nevzdávají. Bankovní daň by měla podle ČSSD mít podobu odvodu z aktiv. Sazba daně by měla růst progresivně od 0,05 do 0,3 procenta.

Státní rozpočet by tak podle předsedy ČSSD a vicepremiéra Jana Hamáčka získal dodatečný příjem až 14 miliard korun ročně. Premiér Andrej Babiš nejprve zavedení daně připustil, v pondělí se ale pro ČT vyjádřil, že zavádět sektorové daně pro banky a operátory nechce.

ČSSD se nebojí, že by banky přenesly náklady na klienty. „Říkáme, že máme zdroj. Kolegové z ANO si budou muset vybrat, jestli budou podporovat malé děti a rodiny s dětmi, nebo banky,“ uvedl Jan Hamáček.

Vybrané peníze by měly být dodatečným příjmem státního rozpočtu bez konkrétního účelu. Zřízení fondu, do kterého by banky přispívaly například na silnice či školky, považuje Jan Hamáček za nesystémový.

„Nemyslím si, že daňový systém by měl být postaven na bázi dobrovolnosti. Stát by měl říct jasně, jaké jsou daně a kdo je má platit, vytvářet nějaké speciální fondy mi nepřijde smysluplné,“ uvedl Jan Hamáček.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.