Pátek 30. října. Svátek má Tadeáš.

Australský „Ozzy“ dolar po 11-ti měsících pod paritou k americkému dolaru

Investice 13.05.2013 | 17:03 0 Komentářů

Australskému dolaru se přes svůj status komoditní měny dlouhodobě dařilo. Od konce června minulého roku se držel na páru s americkým dolarem nad paritou. Ta však byla v pátek narušena a dnes na australském dolaru probíhá opět výprodej. Australský „Ozzy“ klesl až na hladinu 0,9952 a negativní trend tak pokračuje také v tomto týdnu (komentář XTB).

Za poslední měsíc ztratil měnový pár AUD/USD už 5,6 %. V prudkém oslabování následuje „Ozzy“ japonský jen, který na sklonku minulého týdne překonal hladinu 100 jenů za dolar. Pohyby těchto měn byly v minulosti spíše inverzního charakteru.

Graf: Vývoj měnového páru AUD/USD za poslední rok (týdenní svíčkový graf)

xtb-aud-pod-paritou

Za dnešním poklesem stojí částečně Index business sentimentu NAB, který poklesl o dva body a předvedl tak nejhorší výsledek od listopadu 2012. Za negativním vývoje měny jsou však hlavně obavy obchodníků z dalšího poklesu úrokových sazeb kvůli špatným ekonomickým fundamentům. Australská centrální banka snížila na posledním zasedání základní úrokovou sazbu na 2,75 %. Australská měna ztrácí také na dalších měnových párech včetně novozélandského dolaru, ke kterému dokonce klesla na více než tříletá minima. Spekulace o dalším snižování sazeb by mohly držet dolar dále na uzdě, zvláště pokud se nezmění trend příchodu negativních ekonomických dat.

Jiří Tyleček, analytik XTB

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.