Neděle 13. června. Svátek má Antonín.

Australský dolar ztrácí vydobyté pozice

Investice 27.08.2012 | 14:23 0 Komentářů

Australský dolar byl v posledních měsících hvězdou na měnových trzích. V červnu a v červenci posílil k americkému dolaru o více než 9 % a opět se k této měně dostal nad paritu. O téměř 10 % posílil k euru a rostl na páru také s dalšími „majors“ měnami. V srpnu se však situace obrátila a australský dolar se naopak řadí k nejméně výkonným měnám (komentář XTB).

Dnes započal již čtvrtý týden v červených číslech na páru s americkým dolarem, ale své pozice ztrácí napříč trhy (viz graf).

Graf: Vývoj australského dolaru na hlavních měnových párech od počátku srpna 2012 (v %). Nejvíce klesá k norské koruně, naopak jen lehké ztráty zaznamenává k japonskému jenu.

xtb-aud

Australský dolar reaguje hlavně na nepříznivý vývoj v Číně, kde klesá jak tempo hospodářského růstu, tak také průmyslová výroba. Dnes australský dolar ztrácí po zprávách, že čínským průmyslovým firmám klesla meziročně ziskovost o 5,4 %. Nižší importy komodit však už v minulém měsíci potvrdily zpomalování čínské ekonomiky, a tedy negativní vliv na australský těžební průmysl. Horší vývoj australského hospodářství také pravděpodobně povede k dalšímu snížení sazeb, které australská centrální banka (RBA) už tři měsíce drží na 3,5 %. Stále se však jedná o nejvyšší hodnotu mezi dalšími vyspělými zeměmi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.