Sobota 18. září. Svátek má Kryštof.

Australský dolar na páru s Novozélanďanem dosáhl osmiletých minim

Investice 15.01.2014 | 17:49 0 Komentářů

Australský dolar se po nadějné stabilizaci na počátku roku opět sesunul níže. Měnový pár AUD/NZD dnes poklesl na osmiletá minima, když se podíval až na 1,06367. Překonal tak minima z roku 2008 na úrovni 1,06480 AUD/NZD. Více obchodovaný měnový pár AUD/USD dnes klesl až na 0,88868 (komentář XTB).

Novozélandský dolar těží ze spekulací na zvýšení úrokových sazeb už v tomto kvartálu. Na páru s americkým dolarem je letos zatím nejsilnější měnou z hlavních světových měn.

Naproti tomu australský dolar utrpěl ztráty po zveřejnění zpomalení úvěrové aktivity v Číně. Pro další vývoj australského dolaru budou důležité výsledky statistik z pracovního trhu, které budou zveřejněny v zítřejších ranních hodinách. Očekává se stagnace na 5,8 %, což by znamenalo čtyřletá maxima tohoto fundamentu. 

Graf: Dlouhodobý vývoj měnového páru AUD/NZD (2004 – 2013, měsíční graf M)

 xtb-aud-nzd-140115

Dlouhodobý sentiment na australském dolaru zůstává negativní. Pokles růstu ekonomiky Austrálie a nedobré vyhlídky Číny by mohly australský dolar nadále tlačit níže. Převažující pokles cen komodit, které tvoří téměř ¾ australských exportů, patří mezi primární faktory oslabování měny.

Strategie “short” po pozitivních korekcích, za předpokladu přetrvávajících chabých výkonů komoditního trhu, by se ve střednědobém a dlouhodobém horizontu mohla ukázat jako vítězná.

Jiří Tyleček, analytik XTB

Tagy AUD forex NZD XTB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.