CZK/€ 23.680 +0,08%

CZK/$ 22.037 +1,31%

CZK/£ 26.918 +0,71%

CZK/CHF 23.982 +1,03%

25. 03. 2021

0 komentářů

AstraZeneca brání svou vakcínu, ale akcie společnosti zůstávají pod tlakem

 

V souvislosti s vakcínou AstraZenecy  rezonovaly v posledních týdnech obavy veřejnosti z možného způsobování  krevních sraženin. Společnost již v úvodu minulého týdne popřela tato obvinění po prověření 17 milionů lidí očkovaných v Evropě a Británii. Následně její tvrzení podpořila i Evropská léková agentura (EMA). Norští vědci však tvrdí, že jejich výzkum potvrzuje obavy veřejnosti. Akcie AstraZenecy se tak po prvotních pozitivních zprávách opět ocitly pod tlakem.

Loading 

Akcie AstraZenecy, které se obchodují na London Stock Exchange se ještě před měsícem pohybovali na ceně 71 GBP za akcii, přičemž v úvodu března 2021 se propadly na 67 GBP za akcii. Po sérii vzestupů a pádů v posledních týdnech se na začátku minulého týdne hodnota vyšplhala nad 72 GBP za akcii.

Tvrzení společnosti podpořila ve svém prohlášení i EMA, která uvedla, že nic nenasvědčuje tomu, že by vakcína AstraZenecy  mohla za krevní sraženiny, jaké byly po očkování s ní hlášeny z více zemí, a dodala, že je pevně přesvědčena o přínosech této vakcíny. Agentura zároveň potvrdila, že obdržela 37 hlášení o případech krevních sraženin v souvislosti s očkováním AstraZenecy, ale zároveň upozornila, že na tyto problémy klinické zkoušky nepoukázaly a kromě toho se tromboembolické příhody vyskytují ročně u tisíců lidí v Evropské unii. Akcie společnosti po úvodních dobrých zprávách reagovaly oživením.

Ve druhé polovině minulého týdne však Norsko oznámilo, že jeho vědci během vlastního výzkumu zjistili silnou imunitní reakci u pacientů očkovaných vakcínou AstraZeneca (vyvinutou ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou) a vytvořili se jim krevní sraženiny. „Jsme přesvědčeni, že je důležité to oznámit a že jsme našli správný vysvětlující model,“ vyjádřil se pro média hlavní lékař Univerzitní nemocnice v Oslu Pal André Holme. Norsko přitom patří k zemím, které dočasně pozastavily očkování vakcínou AstraZenecy. Kromě něj pozastavila očkování Francie, Itálie, Německo, Španělsko, Slovinsko, Dánsko, Lotyšsko, Island, Bulharsko, Irsko a Švédsko, které do prověřování zapojilo i vlastní lékovou agenturu.

Očkování vakcínou však podporuje i Světová zdravotnická organizace (WHO), která se odvolala na průzkum Globálního poradního výboru pro bezpečnost vakcín, který v souvislosti se vzniklými podezřeními zasedal v průběhu minulého týdne. Podle WHO výhody vakcíny převažují nad riziky.

REKLAMA

Akcie AstraZenecy se tak pod tlakem smíšených názorů a informací v druhé polovině minulého týdne opět ocitly v mírném poklesu. Při porovnání výkonnosti akcií v ročním a pětiletém horizontu ale můžeme vidět, že se jejich hodnota stále pohybuje v zelených číslech.

Během uplynulého pátku se vakcínou nechal očkovat i britský premiér Boris Johnson, který tak chtěl veřejnost ujistit o bezpečnosti této vakcíny.

Pokud se po ujištění o bezpečnosti vakcíny světovými autoritami situace uklidní, znamenalo by to pro akcie společnosti pozitivní impuls k dalšímu růstu. Ale pokud se objeví další negativní tvrzení podporující současné obavy, mohlo by to pro akcie společnosti znamenat opětovný propad hodnoty a případné hromadné rušení objednávek v jednotlivých evropských států až do doby, než společnost tento problém nevyřeší a neprokáže bezpečnost svého výrobku.

I když současná situace neprospívá akciím firmy, neměla by mít negativní dopad na příjmy společnosti jako takové, protože AstraZeneca neprodává svou vakcínu během pandemie se ziskem. Hospodářské výsledky firmy tak budou záviset na prodeji ostatních farmaceutických výrobků společnosti.

REKLAMA

Olivia Lacenová, hlavní analytička TopForex

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Mít či nemít „penzijko”? A pokud ano, tak to „staré“, nebo to „nové“?

Stále častěji se v mediálním prostoru objevují zprávy o nutnosti důchodové reformy. Nevíme, kdy přijde, ale nutnost změny penzijního systému je zřejmá. Selským rozumem pak můžeme dojít k závěru, že změna, která bude mít efekt na důchodový systém, musí řešit buďto prodloužení věku odchodu do důchodu nebo […]

Text: Redakce

Foto: Fincentrum & Swiss Life Select

24. 03. 2023

Analýza: Která ze světových platebních společností má zářivější budoucnost?

Často si člověk při vytváření akciové analýzy pokládá řečnickou otázku, zda je existence dané společnosti pro naši populaci podstatná a klíčová. Takového dojmu často nabudeme u firem, které se zabývají výrobou elektřiny, těžbou ropy či například vývojem léků. Může to znít překvapivě, ale své místo v této […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *