CZK/€ 23.490 -0,26%

CZK/$ 21.598 -0,16%

CZK/£ 26.717 +0,02%

CZK/CHF 23.563 -0,31%

31. 03. 2021

0 komentářů

Apple vzbuzuje otázky kvůli projektu elektromobility

 

Ačkoliv byznys kolem iPhone stále vzkvétá, tržby společnosti klesly. Důvodem je skutečnost, že zákazníci déle setrvávají u starších typů telefonů. To by se však mohlo změnit s novým iPhonem s podporou 5G sítě. Investoři se snaží zjistit, co bude novým hnacím motorem. Nedávno ovlivnila prodej společnosti dvě nová odvětví – služby a nositelná elektronika.

Loading 

Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2020 vzrostly výnosy ze služeb o 25 % na 15,8 miliardy USD. Mezi tyto služby patřily App Store, AppleCare, iCloud, Apple Pay, Apple Music, Apple TV+, Apple Arcade a další. V Evropě a USA ale Apple čelí antimonopolnímu dohledu kvůli zásadám aplikace App Store, jejichž součástí je 30% poplatek za zprostředkování.

Následně 18. listopadu společnost snížila poplatky pro malé vývojáře na 15 %. Pravděpodobně proto, aby uklidnila regulátory. Od té doby akcie klesají.  Současně však ve čtvrtém čtvrtletí roku 2020 vzrostl prodej nositelné elektroniky (wearables) a domácích doplňků o 30 % na téměř 13 miliard USD.

Spekuluje se o tom, že Apple zvažuje výrobu vlastního elektromobilu. Tyto spekulace zesílily v lednu, když Hyundai oznámil, že s Applem jedná o možném partnerství.

 

REKLAMA

Projekt Titan

Od roku 2014 se Apple v rámci projektu Titan snaží o vývoj vlastního elektrického automobilu. Po vytvoření prvního návrhu vozidla se Apple rozhodl změnit své plány a zaměřil se na rozvoj softwaru.

Na trhu je však v současnosti mnoho konkurentů, kteří se vývojem osobního vozu pro masový trh zabývají, příkladem může být projekt Waymo společnosti Alphabet a jeho Robo-taxi. Hlavním cílem strategie Applu je vytvořit nový design baterie, která by dramaticky snížila cenu baterií a zvýšila by možný dojezd vozidel. Apple odmítl komentovat své plány nebo se vyjádřit k budoucím produktům.

Ming-Chi Kuo, analytik společnosti Apple z KGI Securities v Taiwanu, uvedl, že podvozek vozidla by mohl vycházet z platform BEV (E-GMP Electric Vehicle) společnosti Hyundai. Dodal, že Apple by na následujících modelech nebo na jiných trzích mohl spolupracovat s General Motors a evropskou skupinou PSA.

REKLAMA

Jozo Perić, hlavní analytik CapitalPanda

 

  1. Apple Inc Investor Relations: https://investor.apple.com/investor-relations/default.aspx#tabs_content–2021
  2. https://www.investors.com/news/technology/apple-stock-could-be-blunted-antitrust-scrutiny-app-store-policies/
  3. https://www.reuters.com/article/us-apple-autos-exclusive-idUSKBN28V2PY

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Daňové škrty: Zrušení některých daňových slev dopadne na většinu obyvatel

Ministr financí Zbyněk Stanjura prohlásil, že chce zrušit další daňovou úlevu. Jedná se o zrušení daňového zvýhodnění odborových příspěvků. Vláda se přitom už dříve nechala slyšet, že uvažuje o škrtu některých slev vztahujících se k dani z příjmu. Podle ministra financí jsou všechny daňové slevy, které by chtěl zrušit, […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

09. 03. 2023

Insolvenční řízení Fair Credit pokračuje, lhůta pro přihlášení pohledávek je za svoji polovinou

Finanční potíže, které vedly ke krachu společnosti Fair Credit International, SE (dnes CEPO Green3, SE) ze skupiny Fair Credit, zasáhly zprostředkovaně celou řadu investorů. Investoři, kteří vlastní pohledávky vůči bývalému poskytovateli drobných půjček, jsou nyní v nepříjemné situace. Nemají jistotu, zda dostanou zpět své peníze, a zároveň […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *