CZK/€ 23.680 +0,08%

CZK/$ 22.037 +1,31%

CZK/£ 26.918 +0,71%

CZK/CHF 23.982 +1,03%

01. 10. 2021

0 komentářů

Apple a Tesla v problémech kvůli Číně?

 

V mnohých čínských továrnách se musela zastavit výroba v důsledku problémů s nedostatkem elektřiny způsobených napjatými dodávkami uhlí. K zasaženým společnostem patří i dodavatelé technologických firem Apple a Tesla. Situace způsobuje negativní sentiment na čínských trzích a obavy panují i ​​na světové scéně.

Loading 

Za nedostatek uhlí může oživení průmyslového segmentu, který se vzpamatovává z pandemie koronaviru, ale také přísnější emisní standardy. Úřady v některých provinciích začaly vyžadovat snížení emisních standardů poté, co zjistili, že pouze 10 z 30 regionů splnilo energetické cíle v první polovině tohoto roku.

Energetická krize v zemi zašla tak daleko, že některé továrny na severovýchodě země používají při práci svíčky a nákupní centra musela zavřít předčasně. Nejméně 15 tamních firem uvedlo, že výrobu museli zastavit právě v důsledku energetických výpadků. Ty postihují i ​​zpracovatelské firmy v důležitých průmyslových centrech a někteří významní dodavatelé technologických společností jako Apple a Tesla již museli zastavit výrobu. To může mít negativní dopad nejen na výrobu produktů daných společností, ale v případě nedostatku komponentů i další zdražování. Teprve nedávno přitom společnost Apple oznámila, že zvýší cenu svých výrobků kvůli nedostatku čipů.

Omezení dodávek energie v Číně má negativní dopad na ocelárny, výrobu barev a chemikálií, ale k zasaženým oblastem patří například i nábytkářský sektor. Podle analytiků z Morgan Stanley muselo být zastaveno až sedm procent produkce hliníkáren a dokonce až 29 procent výroby cementu.

Od uplynulého týdne se na severovýchodě zavádí regulace dodávek v době „špičky“. Obyvatelé některých míst si stěžují, že výpadky nastávají stále častěji a trvají déle. V důsledku toho mají doma zimu. Pro lepší ilustraci – teploty v některých severních regionech se během noci blíží k nule.

REKLAMA

Agentura Reuters dokonce informovala, že mnoho odborníků již zhoršilo (s ohledem na situaci) výhled hospodářského růstu země, přičemž čínská ekonomika pomalu začíná vykazovat známky zpomalení. Například analytici banky Nomura očekávají zpomalení ročního růstu z původních 8,2 procent na 7,7 procenta. Nervozitu na čínských akciových trzích ohledně nejisté budoucnosti země ještě více umocňuje dluh realitního giganta Evergrande.

Jelikož Čína je druhou největší ekonomikou na světě, největším spotřebitelem energie na světě a zároveň si drží i prvenství v produkci skleníkových plynů, jejím plánem je dosáhnout maximální možné míru emisí oxidu uhličitého do roku 2030 a do roku 2060 se země chce stát uhlíkově neutrální. Na druhé straně si odborníci myslí, že zaměření země na energetickou náročnost a dekarbonizaci se nezmění až do konference OSN o klimatu COP26, která odstartuje 31. října v Glasgow.

Olívia Lacenová, TopForex

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Mít či nemít „penzijko”? A pokud ano, tak to „staré“, nebo to „nové“?

Stále častěji se v mediálním prostoru objevují zprávy o nutnosti důchodové reformy. Nevíme, kdy přijde, ale nutnost změny penzijního systému je zřejmá. Selským rozumem pak můžeme dojít k závěru, že změna, která bude mít efekt na důchodový systém, musí řešit buďto prodloužení věku odchodu do důchodu nebo […]

Text: Redakce

Foto: Fincentrum & Swiss Life Select

24. 03. 2023

Analýza: Která ze světových platebních společností má zářivější budoucnost?

Často si člověk při vytváření akciové analýzy pokládá řečnickou otázku, zda je existence dané společnosti pro naši populaci podstatná a klíčová. Takového dojmu často nabudeme u firem, které se zabývají výrobou elektřiny, těžbou ropy či například vývojem léků. Může to znít překvapivě, ale své místo v této […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *