Čtvrtek 17. června. Svátek má Adolf.

Analytici odhadují, že nezaměstnanost v červenci mírně vzrostla a inflace naopak klesla

Makro 06.08.2018 | 14:27 0 Komentářů

Nezaměstnanost v červenci kvůli příchodu nových absolventů na úřady práce mírně vzrostla na tři procent z červnových 2,9 procenta. Meziroční inflace naopak poklesla na 2,2 procenta. Vyplývá to z odhadů analytiků, které oslovila ČTK.

Trh práce sice nabízí největší počet pracovních míst v historii, v červenci však výrazně působí sezónní efekt příchodu čerstvých absolventů na trh práce, a proto očekáváme nárůst. V dalších měsících však míra nezaměstnanosti opět poklesne pod tříprocentní hranici,“ uvedl analytik Raiffeisenbank Milan Frydrych.

Období dovolených podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera tradičně přispívá k pomalejšímu přijímaní nových zaměstnanců. „Menší nárůst nezaměstnanosti je tak pro červenec typický, pokud bychom tento sezónní výkyv očistili, míra nezaměstnanosti by setrvala na obdobné úrovni, případně ještě nepatrně klesla,“ uvedl.

Stejnou úroveň jako v červnu naopak očekává analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák: „Za prvé letos očekávám výrazně nižší příliv pedagogických pracovníků na pracovní úřady. Druhou skupinou, která v červenci rok co rok navyšuje počet nezaměstnaných, jsou absolventi. S ohledem na aktuální velmi silnou poptávku firem po zaměstnáních však předpokládám, že i počet registrovaných absolventů bude tentokráte nižší, než je v tomto období obvyklé.“ 

Inflace podle odhadů analytiků klesla v červenci meziročně na 2,2 procenta z červnových 2,6 procenta. „V červenci měl růst cen patrně mírně zpomalit, a to především díky poklesu cen potravin. Také ceny pohonných hmot v červenci již nerostly tak rychle jako předchozí měsíc a z meziměsíčního pohledu spíše již stagnovaly. Ostatní ceny by měly v červenci také mírně růst z titulu mírně slabšího kurzu koruny a příznivě ekonomické aktivity,“ uvedl Jakub Seidler.

Údaje o nezaměstnanosti za červenec zveřejní Úřad práce ČR ve středu 8. srpna. Vývoj červencové inflace zveřejní Český statistický úřad ve čtvrtek 9. srpna.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.