Sobota 18. září. Svátek má Kryštof.

Analytici: ČNB bude slovně intervenovat proti silné koruně, koruna oslabí

BankyInvestice 03.08.2015 | 09:02 0 Komentářů

Ve čtvrtek zasedne bankovní rada České národní banky (ČNB). Analytici předpokládají, že nedojde ke změně úrokových sazeb a ČNB bude i nadále udržovat korunu nad hranicí 27 korun za euro. Očekává se ale, že by ČNB mohla proti posilující koruně slovně intervenovat. Koruna by tak mohla po zasedání oslabit.

„S úrokovými sazbami se hýbat nebude a opuštění intervenčního režimu bude bankovní rada plánovat nejdříve na druhou polovinu roku 2016. Vše tedy zůstane při starém,„ uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. Počítá také, že se ČNB ostře vyjádří proti silné koruně. „Koruna by tak příští čtvrtek mohla k euru oslabit, a to i o několik desítek haléřů,“ uvedl.

„Koruna může být před zasedáním centrální banky lehce nervózní a mírně oslabit. ČNB ale ve světle dobrých makro-čísel zatím podle našeho názoru nevyšle trhům žádný výrazný nový signal.  I otázka eventuálního zavedení záporných úrokových sazeb by měla zatím zůstat v rovině teoretických debat. Po zasedání tak koruna pravděpodobně spíš znovu nabere směr 27,00 EUR/CZK,“ uvedl Jan Bureš, hlavní ekonom Poštovní spořitelny.

„Každopádně budou trhy dychtivě čekat na každé ujištění, že stanovená kurzová hranice pro korunu nepadne nečekaně, jak se v lednu stalo švýcarskému franku,“ uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

ČNB se podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka nachází v nelehké situaci: „Pokud by totiž řekla, že kurzový závazek skončí dříve, riskuje, že se okamžitě zvýší tlak na posilování koruny a ubránit hranici 27 korun za euro by mohlo být náročnější než dosud. Jenže čím déle bude kurzový závazek trvat, tím existuje vyšší riziko, že se bude zvyšovat rozdíl mezi skutečným a rovnovážným kurzem, a tedy i riziko skokového posílení kurzu po ukončení kurzového závazku.“

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.