Pátek 25. června. Svátek má Ivan.

Americký růst nezpomaluje, ba naopak

Investice 08.12.2014 | 11:37 0 Komentářů

Poslední data z amerického trhu práce, která byla nejlepší za poslední tři roky, totiž mluví jasnou řečí. Situace na trhu práce se dramaticky vylepšuje napříč všemi sektory. Vše navíc podtrhují pozitivní revize z předchozích měsíců, které tříměsíční průměr měsíčního přírůstku nových pracovních míst dostaly téměř na úroveň 280 tisíc. 

Navzdory vysokému přírůstku nových pracovních míst míra nezaměstnanosti nepoklesla. Pokleslo ale její širší měřítko, jež zahrnuje tu část populace, která pracuje na částečný pracovní úvazek. Tato míra nezaměstnanosti pro zajímavost poklesla na nejnižší hodnotu od září 2008. Při takto silném růstu zaměstnanosti (a její nízké míře – 5,8 %) a inflaci v blízkosti dvouprocentního cíle se pozornost samozřejmě upíná k americké centrální bance. Ta stále drží úrokové sazby na nulové úrovni.

Poslední makroekonomický ukazatel, který vedení Fedu umožnil operovat holubičí rétorikou, je nyní již jen růst mezd. V meziročním vyjádření zůstává na úrovni 2,1 %. Mzdy tak budou v následujících měsících bedlivě sledovány. Jakýkoliv jejich rychlejší pohyb vzhůru může budit dojem, že Fed se bude rychleji chystat k utažení měnové politiky. Pro trh by to mohlo být velké prozření, neboť prozatím počítá s prvním zvýšením úroků až v září příštího roku.

Podle našeho názoru dojde k růstu sazeb Fedu již do šesti měsíců, ale pokud se výrazněji urychlí růst amerických mezd, Fed může konat i rychleji.

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.