Čtvrtek 13. prosince. Svátek má Lucie.

Americký Fed zvažuje tisk nových peněz

Americká centrální banka (Fed) je pod palbou špatných čísel čím dál blíž dalšímu kolu tištění peněz (QE3). Zápis z posledního zasedání ukazuje, že někteří z centrálních bankéřů chtěli začít povolovat měnové šrouby již v srpnu. (Jan Bureš, hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny)

Nakonec ale zůstali s hlavním proudem, z kterého odpadli pouze tři jestřábi (Plosser, Fischer, Kocherlakota). Ti jsou dlouhodobě přesvědčeni, že současné problémy americké ekonomiky jsou strukturální povahy a měnová politika s nimi nic nezmůže. Většina centrálních bankéřů si ale myslí, že i když měnová politika nedokáže dalším tištěním peněz vyřešit dnešní problémy americké ekonomiky, dokáže minimálně hodně zpříjemnit cestu při hledání jejich řešení.
 
Již v srpnu tak Fed relativně vážně zvažoval další možnosti měnové expanze. Od dalšího skupování vládního dluhu (málo pravděpodobné kvůli silné politické opozici), přes pravděpodobnější natahování splatnosti stávajících vládních dluhopisů v aktivech Fedu, snížení sazby na přebytečné rezervy bank, až po silnější závazek držet sazby na současných úrovních (například pevná vazba sazeb na míru nezaměstnanosti).
Uvolněnější měnové politice hrála do karet i včerejší mizerná makro-čísla. Nálada mezi spotřebiteli v USA spadla na nejnižší úrovně od dubna 2009, kdy byl americký spotřebitel ještě v přetrvávajícím šoku po pádu Lehman Brothers. Navíc se významně zhoršilo hodnocení trhu práce – skoro 50 % Američanů si myslí, že je v tuto chvíli extrémně těžké sehnat práci. Špatná čísla včera nahlodala jednoho z jestřábů (Kocherlakota), který by mohl na příštím zasedání opustit tábor rebelů stojící v opozici proti šéfovi Fedu Benu Bernankemu. Co to všechno znamená pro trhy? Sázky na QE3 jsou v plném proudu a mohou hnát kupředu zlato, ulevit akciím a naopak srážet  americký dolar.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.