Sobota 25. září. Svátek má Zlata.

Americkou ropu nakoplo vzhůru zprovoznění ropovodu a pokles zásob

Investice 04.12.2013 | 13:55 0 Komentářů

Americká ropa WTI významně roste už čtvrtým dnem v řadě. Dnes dopoledne vystoupala až na 97,50 USD/bbl. a dostala se tak nejvýše od konce října. Růst evropského Brentu na 112,5 USD/bbl. je o poznání slabší, i tak je však dnes jeho cena nejvýše od poloviny září (komentář XTB).

Důvodem dobrých výkonů americké ropy je oznámení společnosti TransCanada o zprovoznění části ropovodu Keystone na počátku příštího roku. Ten odvede ropu z oklahomského Cushingu na pobřeží a sníží tamní zásoby, které jsou stěžejní pro tvorbu ceny WTI na newyorské burze.

Graf: Vývoj cen ropy Brent a WTI za posledních 6 měsíců

xtb-ropa-wti-rust

Cenu ropy také včera povzbudily prudce klesající soukromé zásoby ropy monitorované společností American Petroleum Institute. Ty ztratily 12,4 mil. barelů a zvýšili očekávání poklesu oficiálních vládních zásob, které budou zveřejněny v 16:30.

Dnes také probíhá plánované zasedání organizace OPEC ve Vídni. Snížení či zvýšení kvót ze současných 30 mil. barelů by nemělo být na programu. Trh může reagovat na prohlášení zástupců jednotlivých zemí, ale výrazné zvýšení volatility se v reakci na zasedání nečeká.

Spolu s příchodem zimy by na další zvýšení cen zvláště americké ropy WTI mohlo i nadále působit otevření ropovodu Keystone. Zároveň by se mohl výrazněji uzavřít spread mezi Brentem a WTI, který na konci listopadu dosáhl na 19 dolarů a po posledním růstu WTI spadl na 15 dolarů.

Jiří Tyleček, analytik XTB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.