CZK/€ 25.255 -0,10%

CZK/$ 23.195 +0,28%

CZK/£ 29.968 -0,22%

CZK/CHF 26.069 -0,33%

28. 06. 2011

0 komentářů

Aleš Smutný: Jsme proti stanovení limitu provizí

 


 

Lukáš Vacek z Miniterstva financí naopak uvedl, že ministerstvo nevidí rozpor mezi navrhovanou změnou zákona a evropskou regulací. Ta podle slov Vincenta J. Deruddera směřuje k větší transparentnoti, kdy klient má právo na informace. Zdůraznil ale, že regulace není zájmem spotřebitele. Spotřebitele přitom nezajímá, kolik si vydělá zprostředkovatel, ale jaké jsou náklady produktu. Cílem je jedna stránka disclameru, která klientovi řekne, s kým má tu čest – zda s agentem, makléřem apod.

Ani Ministerstvo financí není jednoznačně pro rozkrytí provizí. Ta by i podle novely měla být sdělena pouze na žádost klienta. Souhlasí s tím, že ČNB vydává pokyn, který poradcům dává poučovací povinnost klienta – tedy sdělit klientovi, že má možnost o informaci o provizi požádat.

Alan Morgan-Moodie zdůraznil, že není důležité, jestli disclamer poskytovaný klientovi bude mít jednu nebo dvě strany, ale důležité je, že musí obsahovat veškeré nezbytné informace pro klientovo rozhodnutí. Klient musí mít všechny informace předtím, než produkt koupí.

Návrh novely zákona 38/2004 Sb. je v současnosti po připomínkovém řízení a po zapracování připomínek bude dán do druhého kola připomínkového řízení, kde budou moci své připomínky sdělit i profestní asociace. Podle názoru MF ČR není novela předčasná ani navzdory skutečnosti, že ještě není dopracovaná evropská směrnice. S jejími požadavky je v souladu.

Lukáš Vacek upozornil na diskusi o směrnici o distribuci hypotečních úvěrů. Ta je již dopracovaná a leží na stole. Pochybnosti jsou ale ohledně národním nárokům na odbornost a pasporitzaci, která má umožnit volné nabízení služeb v celé Evropské unii. Pokud zprostředkovatel splní měkká kritéria v jedn zemi, může služby nabízet i v zemi s přísnějšími kritérii.

REKLAMA

ČNB nevidí problém s národními požadavky na odbornost, které zůstanou i podle přicházející evropské regulace (IMD 2), ovšem přicházející by musel explicitně upozornit, podle jaké legislativy má složené zkoušky o odbornosti.

Zpráva z konference "Aktuální podněty Evropské komise k legislativě v oblasti finančních služeb v Evropě"

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářůDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *