Pátek 24. září. Svátek má Jaromír.

Aleš Michl: České ekonomice by prospěl opatrný růst sazeb

Banky 17.01.2019 | 10:18 0 Komentářů

Člen bankovní rady Aleš Michl uvedl, že by české ekonomice prospělo opatrné zvyšování úrokových sazeb, a to o 0,25 procentního bodu. Důvod k opatrnosti je podle něj především kvůli nejistému vývoji v Německu.

„Ekonomice by prospěl opatrný růst úrokový sazeb o 0,25 procentního bodu. A to opatrný říkám proto, že sleduji vývoj v Německu a zahraničí a nechci signalizovat dopředu víc než jedno zvýšení. Když se podívám na českou ekonomiku, tak tam je to jasné, růst úrokových sazeb. Když se podívám na Německo, tak tam jsem opatrný,“ uvedl Aleš Michl.

Německá ekonomika ve třetím čtvrtletí mezičtvrtletně klesla o 0,2 procenta. Jde o první mezičtvrtletní pokles od prvního čtvrtletí 2015. Za celý loňský rok pak rostla německá ekonomika nejpomaleji za posledních pět let.

„Když je teď inflace na dvou procentech, tak by se repo sazba (základní úroková sazba) dotáhla na inflaci a měli bychom nezáporné úrokové sazby. Banky by na to mohly reagovat zvýšením úroků na spořicích účtech, lidé větším zájmem o spoření a ekonomika by byla lépe připravena na případné zpomalení,“ dodal Aleš Michl s tím, že míra úspor domácností dosahuje nižší úrovně než před krizí v roce 2008.

Aleš Michl hlasoval stejně jako Vojtěch Benda na posledním prosincovém jednání, kdy bankovní rada ponechala sazby beze změny, pro zvýšení základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Další měnové zasedání je naplánováno na 7. února.

Zdroj: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.