Pondělí 02. srpna. Svátek má Gustav.

Akciové trhy pokračují v propadech

I přes mírné posílení na trzích v USA dnes evropské akcie nedokázaly otočit svůj směr a zaznamenávají další propady. Pražská burza je opět mezi nejhoršími.

I přes vcelku dobré včerejší výsledky na amerických akciových trzích se dnes akcie v Evropě nedokážou vzchopit a překonat negativní sentiment na trhu (FTSE -0,91 %, DAX -0,87 %, CAC -1 %, ATX -1,29 %, WIG -1,35 %, BUX -2,62 %, PX -2,25 %). Výprodeje z konce minulého týdne pravděpodobně byly pouze začátkem dalšího období výraznějších poklesů a pondělní rallye bylo pouze výkřikem do tmy.

Po včerejším více než 6% propadu se dnes dařilo pouze akciím společnosti ČEZ (+2,92), které se ale v průběhu dne také, i přes posilování energetického sektoru v USA, obchodovaly až u hladiny 1 000 korun. Ta byla ale dostatečnou podporou a signálem k nákupům, které nakonec akcii vynesly až k zavírací ceně 1 057 korun.

Na pokles cen energetických komodit už ale nedokáže růstem reagovat úhelná společnost NWR (-4,08 %), která se opět propadá na další minima (dnešní minimální cena byla 301 korun). Na pokles ceny ropy doplatili mimochodem také investoři, kteří investovali do knock-out certifikátu BRENT TL 94,66, jehož obchodování bylo kvůli dosažení knock-out ceny na BCPP ukončeno.

O nesmyslnosti pondělního šílenství kolem finančních titulů, jenž bylo vyvoláno zprávou o pomoci největším hypotečním agenturám v USA, svědčí výsledky domácích bank (ERSTE -6,23 %, KB -3,21 %), kterým určitě nepomáhá ani špatná situace kolem banky Lehman Brothers.

Ztrátou přes 6 procent se dnes prezentovala také developerská společnost ECM (-6,43 %) a ke třem procentům ztráty se přiblížily akcie společnosti Telefonica O2 (-2,98 %), jimž nepomohla ani skutečnost, že zítra je poslední den, kdy se obchoduje s nárokem na dividendu.

Americké trhy dnes otevřely v červených číslech (DJIA -0,74 %, S&P -0,68 %, Nasdaq -0,41 %) poté, co kromě zpráv kolem Lehman Brothers působí negativně také horší než očekávaná makrodata, zejména údaje o obchodní bilanci. Americkému dolaru to však zatím na náladě neubírá a nadále pokračuje v posilování (momentálně 1,391).

Zdroj: Patria, XTB, IQ Trade, Atlantik, BCPP, Bloomberg

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.