Úterý 21. září. Svátek má Matouš.

Akciové trhy dnes opět rostly, optimismus však netrval celý den

Dobrá nálada na akciových trzích pokračovala i dnes a pražská burza se k celkovému úspěchu samozřejmě připojila.

Ráno to sice vypadalo na stejný úspěch, když investoři na akciových trzích byly ještě stále pozitivně naladění po zprávách o finanční pomoci bankovnímu sektoru ze strany několika centrálních bank. Nakonec se ale v odpoledních hodinách nákupní horečka zastavila, převládly prodeje a index PX tak posílil „pouze“ o 0,94 %.

I když se celkově trhu dařilo, vítězové a poražení se oproti včerejšku pěkně vyměnily. Dnešním vítězen se tak staly akcie AAA Auto, které se vyhnuly odpolední výprodejové vlně a připsaly si nárůst o 5,93 %. Cena se tak opět dostala nad 18 korun za akcii, objemy jsou však u tohoto titulu stále žalostné. O více než pět procent posílil také Philip Morris (5,62 %), partii včerejších loserů pak uzavírá Zentiva s třetím nejlepším růstem 3,7 %, která nejvíce posílila na konci dne po zlepšeném doporučení od Deutsche Bank.

Nedařilo se naopak včerejším lídrům, Komerční banka (-0,83 %) se nad úrovní 4 000 korun dlouho neohřála. Její mateřská společnost se dnes opět stala centrem zájmu, když její obchodní parket prohledávala policie a zatkla dalšího obchodníka, přítele a kolegu Jérôma Kerviela, který je podle banky odpovědný za ztrátu 4,8 mld. EUR. Čest bankovního sektoru tak dnes držela Erste bank (+2,27 %), jejíž akcie dnes těžily z celkově dobré nálady na trhu s bankovními tituly. Na odpolední výprodeje doplatil kromě KB také ČEZ, nakonec se ale udržel v pozitivním teritoriu (+0,82 %).

Po včerejšku dnes zopakoval dobrý růst také Unipetrol (+2,47 %), druhý den za sebou rostly také akcie developerské společnosti ECM (+2,28 %). Druhý developer, ORCO, však už tolik radosti svým investorům neudělal (-0,06 %).

Akciím na středoevropských trzích se dnes rovněž dařilo, i je ale v odpoledních hodinách postihla vlna výprodeje (ATX +1,27 %, BUX +0,41 %, WIG +0,4 %). Velké západoevropské burzy pak končili s přírůstkem přes jedno procento (DAX +1,15 %, CAC +1,5 %, FTSE +1,51 %).

Zdroj: Fio, Patria, BCPP, Bloomberg

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.