Sobota 19. června. Svátek má Leoš.

Akciím se teď raději vyhnout

Investice 02.11.2012 | 11:31 0 Komentářů

Vstupujeme do období, které by podle “principu sezonnosti” mělo být tím nejsilnějším. Ovšem světová ekonomika zpomaluje, krize se přesunuje také do klíčových evropských zemí a zklamáním jsou i čtvrtletní výsledky popředních technologických firem. Ty až donedávna byly právě symbol odolnosti vůči krizi. Přidejme k tomu fiskální útes ve Spojených státech (a také v Evropě) a máme tady obrovský rozdíl mezi vnímáním a realitou. (Komentář Saxo Bank)

Investice do rizikovějších dluhopisů (High Yield Bonds) a firemních úvěrů jsme doporučovali od třetího kvartálu loňského roku. Což jsme před dvěma měsíci omezili a teď kvůli zhoršujícím se podmínkám na trhu, jsme od nich upustili úplně.

Investorům doporučuji, aby si vybrali rovněž i své zisky z akcií, aby tak v příští fázi mohli být flexibilnější. Současný výprodej by se dal chápat jako typické říjnové korekce. Sázky na “sezonní charakter” a kvantitativní uvolňování mě nikdy neohromovaly. Je potřeba si uvědomit, že akcie jsou vysoko zejména kvůli tištění peněz, a ne díky fundamentům. Akcie bych totiž nakupoval jen tehdy, kdyby bylo jejich ocenění nízké a přitom podložené jejich skutečným hospodářským růstem. Takové příležitosti se budou vyskytovat až do konce druhého kvartálu příštího roku.

Mikroekonomika se přitom masivně mění se vším tím 3D tiskem, břidlicovým plynem, automatizací, technickým vývojem a nástupem robotizace. Krizi potřebujeme pro to, abychom se všichni ocitli na jedné lodi. Jen tak se dostaneme k reformám, změně a světle na konci tunelu, které není jen přeludem.

Poslední čtvrtletí tohoto a první čtvrtletí příštího roku podle mě bude ve znamení nízkého růstu, ale s nepatrně vyššími úrokovými sazbami.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.