Neděle 13. června. Svátek má Antonín.

Akcie těžařských firem vycházejí ve srovnání s podkladovými komoditami velmi levně

Investice 17.08.2012 | 15:06 0 Komentářů

V době rostoucích akciových indexů se stále dají najít potenciálně podhodnocené sektory. Jedním z hlavních kandidátů je těžební průmysl, kterému se v posledních měsících příliš nedařilo. Těžební sektor amerického akciového indexu S&P 500 klesl od počátku roku o 2 % a ze svých únorových maxim přišel už o 13 %. Podsektor průzkumu a těžby však už ztrácí ze svých letošních maxim téměř 19 %. Naproti tomu se těženým komoditám daří z pravidla lépe (komentář XTB).

Situace je zřetelná na grafech agentury Bloomberg, které porovnávají cenu ropy Brent a zlata s výkony akcií firem z těžebního sektoru. Grafy mají počáteční hodnotu 100 nastavenou na 9. srpna roku 2010 a až do jara 2011 se ceny akcií a podkladových komodit vyvíjely v souladu. Poté se však začaly nůžky rozevírat a v současné době vykazují největší disproporce. Společnosti těžící ropu zaostávají za vývojem Brentu v tomto období o více než 30 %. Akcie společností těžících zlato jsou dokonce níže, než tomu bylo na počátku měření a rozdíl mezi akciemi společností a cenami zlata je tam téměř padesátiprocentní. Cena zlata totiž vzrostla za tuto dobu o třetinu.

Není čas naskočit do akcií společností z těžebního sektoru?

Graf: Srovnání vývoje akcií těžebního sektoru S&P 500 a cen ropy v normalizovaném grafu k 08/2010 (horní graf), Srovnání vývoje cen indexu NYSE Arca Gold Miners a cen zlata v normalizovaném grafu k 08/2010 (spodní graf)

xtb-tezari

Zdroj: Bloomberg

Poznámka: S&P 500 Oil&Gas index zahrnuje 17 společností těžících ropu a zemní plyn, NYSE Arca Gold Miners Index zahrnuje 30 akcií společností zaměřené na těžbu zlata

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.