Čtvrtek 23. září. Svátek má Berta.

AAA Auto titulem s nejvyšším růstem na BCPP

Investice 09.03.2012 | 17:55 0 Komentářů

Desátý týden roku 2012 byl ve znamení výměny řeckých dluhopisů, rozhodování ECB a makroekonomických dat z USA. Řekové prozatím vyměnili zhruba 85 % dluhu s tím, že je zde potenciál využít CAC klauzuli (kolektivní chování), která by mohla zvýšit úspěšnost výměny na více jak 95 %. Trh podobnou informaci očekával a doprovodil ji poměrně pozitivním vývojem (týdenní komentář J&T Banky).

Domácí index PX uzavřel týden na úrovni 998 bodu, což mezitýdenně představovalo pokles o 2,0 %. Doplníme, že ECB ponechala sazby na stejné úrovni a víceméně spíše umírnila očekávání ohledně další monetární stimulace v Evropě. Americká makroekonomická data byla spíše pozitivního rázu a to především páteční měsíční nezaměstnanost, která byla lepší, než se čekalo. Rovněž ji doprovázela i silně pozitivní revize.

Domácí korporátní sféra byla charakterizována spíše sporými zprávami ze společností při přestávce ve výsledkové sezóně. Zvýraznili bychom Erste Group, která v rámci své nabídky zpětného odkupu hybridních cenných papírů (preferenční akcie a podřízený dluh) akceptovala cenné papíry v objemu 828 mil. EUR se ziskem 150 mil. EUR. Ke konci roku bance chybělo ke splnění požadavku EBA na kapitálovou přiměřenost Tier 1 ve výši 9 % do poloviny tohoto roku 166 mil. EUR. Při započtení zisku ze zpětného odkupu cenných papírů a očekávaného zisku za první pololetí by tak banka měla bez problémů  tyto požadavky splnit. Titul zakončil týden na hladině 465 Kč (-3,9 % t/t).

Spíše demonstrativní zprávou pak bylo středeční prohlášení představenstva Komerční banky, které schválilo přistoupení k návrhu na výměnu řeckých dluhopisů. Banka v minulém roce snížila jejich hodnotu o 5,4 mld. Kč, což představuje více jak 70 % původní nominální hodnoty. Současná účetní hodnota držených řeckých dluhopisů tak je nyní 2,1 mld. Kč a výměna by vzhledem k předchozímu odpisu již neměla mít výraznější dopad do hospodaření KB. Akcie zakončila páteční obchodování na hladině 3745 Kč (+0,7 % t/t).

Nejvíce rostoucí akcií v uplynulém týdnu bylo AAA Auto (+1,6 %, 18,8 Kč). Titul se obchodoval bez jakékoliv kurzotvorné zprávy. Naopak nejvíce klesajícím titulem byl KIT Digital (-7,7 %, 175,5 Kč). Titul nadále nepříznivě reaguje na dřívější snížení výhledu.

Zcela se ještě nevyřešila otázka ne/použití CAC klauzule na výměnu řeckých dluhopisů a s tím související verdikt ISDA o akci, která vyvolává bankrot či nikoliv. Očekáváme, že pozdě v pátek či přes víkend se daná situace vyjasní. Nespuštění pojištění proti bankrotu (CDS) by bylo trhy pravděpodobně vnímáno negativně, protože by to znamenalo nestandardní přístup, pochybnosti ohledně institutu tohoto pojištění (CDS) a vyvolalo soudní spory vůči Řeckému státu. To znamená, že Řecko se bude pravděpodobně projevovat do hlavních zpráv i v příštím týdnu.

Na domácí korporátní scéně budou ve čtvrtek reportovat výsledky Pegas a KIT Digital. U Pegasu očekáváme růst provozního zisku EBIT +22 % r/r a to hlavně díky zvýšené produkci z nové linky. Očekáváme dividendu 1,05 EUR, ale nepředpokládáme, že by měl zaznít návrh. Celkově neočekáváme od výsledků větší překvapení. KIT Digital by měl spíše jen zopakovat již dříve zveřejněná předběžná data a snížený výhled na rok 2012. Tedy nepředpokládáme výraznější reakci.

Z makroekonomické scény očekáváme, že sledované budou v USA především úterní data z maloobchodních tržeb, kde se očekává +1,0 z +0,4%. Rovněž v úterý pak bude dle našeho názoru nejvýznamnější zprávou týdne zasedání FOMC, kde se nečeká změna sazeb, ale následný komentář šéfa FEDu se bude určitě hodně točit kolem potenciálního dalšího monetárního kroku. Jeho potvrzení bychom vnímali jako pozitivní impulz pro trhy. V pátek pak bude zveřejněna průmyslová produkce (+0,4 z 0,0 %). V Německu bude v úterý zveřejněn index ZEW (sentiment finančního trhu), který rovněž očekává lehké zlepšení.

Očekáváme, že může pokračovat pozitivní nálada, která bude záležet rovněž na výsledku řeckého rozhodování ohledně CAC a následně rozhodnutí ISDA ohledně aktivace pojištění proti bankrotu na řecké dluhopisy. Makroekonomická data by měla být spíše pozitivní podporou pro finanční trhy včetně zpráv ze zasedání FEDu.

Milan Vaníček, analytik J&T Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.