Neděle 15. prosince. Svátek má Radana.

22 % Čechů je vysoce finančně gramotných

Podle průzkumu ČSOB a agentury STEM/MARK na téma „Finanční gramotnost“ mají Češi nejlepší znalosti v oblasti makroekonomiky a pojištění.

Průzkum probíhal od července do září 2010, a zaměřil se na 6 hlavních oblastí (účty, platební styk, úvěrové produkty, spořicí a investiční produkty, pojišťovací produkty a makroekonomika) Vyplynulo z něj, že 22 % Čechů je finančně vysoce gramotných, a pouze pro 8 % dotazovaných je svět financí zcela neznámý.

„Překvapilo nás, že nejmenší znalost prokázali respondenti v oblasti spořicích a investičních produktů, což může být u některých dáno menší informovaností či zkušeností v této oblasti. Naopak jsme rádi, že v oblasti úvěrů si lidé vedli poměrně uspokojivě. Nejlepšího výsledku dosáhli respondenti překvapivě v oblasti pojištění a makroekonomiky,“ komentuje výsledky výzkumu Ondřej Škorpil, ředitel Kanceláře představenstva ČSOB.

Z návazné behaviorální segmentace pak vyplynulo, že podíl tzv. zranitelných (starší člověk s nízkým příjmem a nízkými finančními znalostmi) činí okolo 23 % a podíl tzv. lehkovážných (mladý člověk s vysokým příjmem, vyučen, který nemá přehled o bankovních produktech ani o svých financích) je 13 %. Tyto dvě skupiny jsou nejvíce náchylné na ekonomické výkyvy a je u nich vysoké riziko, že se stanou oběťmi podvodů.

Zdroj: Tisková zpráva ČSOB

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.