CZK/€ 25.325 -0,02%

CZK/$ 23.768 -0,06%

CZK/£ 29.660 +0,03%

CZK/CHF 26.043 -0,08%

Text: Petr Zámečník

23. 12. 2010

5 komentářů

Změny od 1. ledna 2011: Rostou daně i pojištění vkladů

 


 

Pojištění vkladů: Větší (virtuální?) jistota

Od 1. ledna 2010 se zvýšilo pojištění vkladů. Zůstává stále 100% jištění, zvyšuje se ale pojištěný objem vkladu – místo loňských 50 tis. EUR se zvyšuje na 100 tis. EUR. Zrychlit by se měla též výplata náhrady vkladu. Nově má Fond pojištění vkladů zahájit výplatu do 20. dne od insolvence (místo dosavadních 3 měsíců). Zrychlit by měla i reakce České národní banky, které nový zákon zkrátil lhůtu pro oznámení platební neschopnosti finanční instituce z 21 dnů na 5 dnů od doby, kdy se o ní dozví.

Potíž Fondu pojištění vkladů ovšem tkví v tom, že má prostředky pouze na případný krach družstevní záložny či menší banky. Pokud by takových institucí skončilo v insolvenci více (nebo by padla středně velká banka), mohl by si fond ještě půjčit na trhu. Pokud by ale středních bank zkrachovalo více, nebo by padla některá z velkých bank, musel by fondu pomoci stát – a je otázka, do jaké míry by to ustál ten.

Fond pojištění vkladů poskytuje náhrady vkladů při insolvenci bank (včetně stavebních spořitelen) a družstevních záložen. Pojištěny jsou ještě vklady a majetek u obchodníků s cennými papíry u Garančního fondu obchodníků s cennými papíry. Naopak nejsou pojištěny vklady a majetek např. u penzijních fondů, podílových fondů, životních pojišťoven apod.

Dvě jistoty… jednou z nich jsou daně

Stát potřebuje peníze. Potřebuje je vždycky. V současném rozbujelém státním rozpočtu plném mandatorních výdajů při nízkém výběru daní sahá k jedinému řešení: zvýšení daní. Samozřejmě se snaží i šetřit, ale… to se politikům nikdy moc nechce.

Daň, která postihne každého výdělečně činného člověka v Česku, je tzv. "povodňová". Spočívá ve snížení základní slevy na poplatníka o 100 Kč měsíčně. To není nic jiného než paušální zvýšení daní o 1200 Kč ročně. Výtěžek "povodňové daně" by měl jít na pomoc s likvidací povodňových škod – tedy do jiné kapsy státem ovládaných financí.

REKLAMA

Novinkou je zdanění platu prezidenta a exprezidenta (České republiky… např. prezidenti společností a komor byli daněni i v loňském roce). Poslanci částečně přistřihli křídla i sobě, když schválili zdanění poslaneckých náhrad. Nešli ale tak daleko, aby náhrady vypláceli jen tehdy, využívá-li je poslanec k původnímu účelu a nikoli kupříkladu ke stavbě rodinného sídla. Méně dostanou i politické strany za mandáty (o 5 %).

Vyšších daní se dočkali také penzisté. Pokud si k penzi přivydělají více než trojnásobek průměrné mzdy, budou danit i penzi.

Pro firmy (s více než 50 zaměstnanci) zaměstnávající zdravotně handicapované pracovníky (alespoň z poloviny) končí daňová úleva v podobě 50% slevy na dani z příjmů právnických osob.

Naopak 50% daně se dočkají příjemci státního příspěvku na stavební spoření za rok 2010. Se stavebním spořením se pojí další změny, z nich jedna je také daňová – končí osvobození úroků z vkladů u stavebních spořitelen od daně z příjmů. Zřejmě nejhlasitěji medializovaným úsporným opatřením vůbec je snížení státního příspěvku na stavební spoření od letošního roku.

REKLAMA

Obdobně kontroversním daňovým opatřením je zavedení 26% srážkové daně na "sluneční energii" a další opatření v této oblasti.

Investory jistě nepotěší zavedení 5% daně i pro podílové fondy založených v jiném státě EU, Norsku nebo Islandu.

Práce a podnikání

V oblasti pracovního trhu dochází k několika přelomovým změnám. Ani stávka státním zaměstnancům nepomohla ke zrušení opatření o snížení platů o 10 %. Komu a jak mzda klesne, záleží na rozhodnutí jednotlivých úřadů. Snížení se netýká pouze učitelů.

Osekaná je podpora v nezaměstnanosti. Pokud budete chtít dát výpověď nebo se na odchodu se zaměstnavatelem dohodnete "dohodou", dostanete nižší podporu (na 45 % průměrného čistého příjmu). Za měsíce, za které dostanete odstupné, nebudete mít na podporu v nezaměstnanosti nárok vůbec (celková doba výplaty podpory se ale nezkrátí, jen se posune počátek výplaty). Jako nezaměstnaní si nebudete moci opět nic přivydělat (v loňském roce byl limit přivýdělku 4 tis. Kč, aniž by byla ovlivněna výše podpory). Pokud se ale rozhodnete začít podnikat, získáte od úřadu práce přibližně 6 tis. Kč na dobu až 5 měsíců (jednorázově) na rozjezd podnikání.

REKLAMA

Proti práci "na černo" má působit další opatření: Dohoda o provedení práce bude muset mít pouze písemnou podobu. Dosud byla možná podoba ústní – a tak až do kontroly mohl pracovník dostávat mzdu bez odvodu daně. Pak jeho zaměstnavatel prohlásil, že se jedná o dohodu o provedení práce a nějakou daň odvedl.

Podnikatelům stát hodil další klacek pod nohy. Nejen, že neklesne nemocenské pojištění odváděné firmou za zaměstnance do státní kasy, jak bylo plánováno ještě v Janotově úsporném balíčku, bude muset navíc vyplácet nemocenskou tři týdny místo dosavadních dvou.

Podnikatel, který bude chtít být účasten nemocenského pojištění, bude muset platit nikoli 1,4 % vyměřovacího základu, ale 2,3 % (min. 92 Kč/měs.). Navíc bez státních dávek zůstane 3 týdny místo dosavadních dvou. Zároveň nebude moci upravovat svůj vyměřovací základ např. před očekávanou mateřskou – musel by zároveň zvýšit vyměřovací základ pro důchodové pojištění. A pak se úředníci diví, že si podnikatelé nemocenské pojištění neplatí…

Sociální podpora a důchody

Penze se dočkaly téměř každoroční valorizace. Základní výměra penzí vzrostla o 60 Kč, procentní výměra o 3,9 %. Upraveného výpočtu penzí se dočkají i lidé, kteří odejdou do důchodu v letošním roce.

Významně klesl příspěvek na péči. Místo 2 000 Kč bude činit jen 600 Kč. Naopak růstu se dočkal příspěvek na bydlení.

Rodičovský příspěvek se dočká také změny. Pokud se rodič rozhodne pro zkrácenou verzi výplaty, podmínky se nemění a po dobu 2 let bude pobírat 11 400 Kč. Pro čtyřletou dobu se musí nově rozhodnout do 9. měsíce pobírání příspěvku, aby od 10. měsíce dostával jen 3 800 Kč. Do té doby pobírá stejně jako rodič s tříletou dobou čerpání – 7 600 Kč.

Omezeno je také porodné. Nově na něj mají pouze prvorodičky s příjmy domácnosti do 2,4násobku životního minima. Příjmy se berou za předcházející čtvrtletí, domácnost je započítávána již rozrostlá o nového člena. Prvorodička s jedním novorozencem dostane 13 tis. Kč, pokud má vícečata, dostane 19 500 Kč. O porodné bude muset navíc zažádat.

Další změny? Dočkáme se…

Sotva si stihneme zvyknout na nově platné změny, už se chystají další. Mezi nejvýznamnější je diskutované (další) zvýšení DPH, které by mělo přijít ještě letos, a zrušení možnosti odpočtu úroků z úvěru na bydlení od základu daně z příjmů, které se zvažuje s počátkem roku příštího. A nad stavebními spořitelnami neustále visí Damoklův meč nutnosti využít i naspořené prostředky k bytovým účelům

Loading

Vstoupit do diskuze 5 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Miloslav Šimek

  3 ledna, 2011

  Je s podivem, jak jsme my – lidé – občané – naivní, snadno zmanipulovatelní, s neskutečně krátkou pamětí…
  Kdopak nám tu celou dobu tvrdil, že schodek je pod kontrolou, že ve srovnání s ostatními… bla bla a ejhle – najednou vesměs ty samé osoby vidí, že se děje něco špatně… jak úsměvné 🙂
  Vezeme se v rychlíku, který nabral již takovou rychlost, že ani zatažení za záchrannou brzdu nestačí k tomu, aby zastavil dříve, než přijde místo s chybějící kolejnicí… Tak to je. Díky té brzdě, ale alespoň nepropukne ve vlaku panika, protože většina pasažérů bude věřit tomu, že zastavení přijde ještě včas….
  Pevné zdraví (a nervy!) všem v Novém roce 2011.

  Odpovědět

 • holá pravda

  3 ledna, 2011

  přesně tak, zase přijde doba, kdy lidé budou na ulici žebrat a umírat hlady, jako v devětadvacátém roce, kdy přišla světová krize.
  Ale ted to bude rychlejší a horší, zase se začne jíst kočičí maso a sbírat salát z lopochů u cesty, chudší pak budou pít vodu z kaluže a žebrat před svým domkem z papírových papundeklů…

  Odpovědět

 • Radek

  3 ledna, 2011

  To by mě zajímalo, naháči, jak jste na něco takového přišel.

  Odpovědět

 • chk

  5 ledna, 2011

  mas kde bydlet? mas co jist? mas auto? mas lcd televizi? zrejme mas i internet s pocitacem, nebo se pripojujes z prace? takze i praci mas? v tom pripade mi to nejak nesedi s tvym prispevkem. a propos, kdy ten armageddon nastane? v lete, pristi rok? ja jen abych se stihl pripravit:))

  Odpovědět

 • Vladimir

  13 ledna, 2011

  Zijeme 6 let v Londyne ,platy od 30000kc -60000kc
  za mesic ,manuelne pracujici -nizke naklady na bydleni
  vladimir.arabasz1- skype ,predem se prosim objednejte na pohovor
  773906240-jen SMS -objednat se prosim na pohovor
  a.vladimir@seznam.cz-objednat se prosim na pohovor
  Chcete mit opet zpatky sebevedomi?Tak necekejte a konejte!
  Uz toho snad bylo dost,nemyslite?

  Odpovědět