CZK/€ 25.265 +0,14%

CZK/$ 23.663 -0,22%

CZK/£ 29.501 -0,13%

CZK/CHF 26.030 +0,03%

Text: Filip Kučera

04. 02. 2022

14 komentářů

Zlato je z dlouhodobého hlediska špatná investice, tvrdí odborníci

 

Jak bude letos vypadat trh se zlatem? Očekává se růst, pokles, stagnace? Jaká panuje mezi investory atmosféra?

Loading 

Investiční zlato je stále v hledáčku drobných, ale i velkých investorů. Je pokládáno za spolehlivou komoditu, a za málo rizikové. I tak ale zaznamenává propady. Traduje se, že pokud je vysoká inflace, zlato jde automaticky nahoru. Faktem je, že zlato inflaci skutečně kopíruje a musí ji časem dohnat.

Zajímavý z pohledu zlata byl rok 2020. Vlivem ekonomických opatření spojených s pandemií covidu-19 se jeho cena poprvé v historii dostala přes hranici dvou tisíc dolarů za troyskou unci. V srpnu 2020 se pak jeho cena dostala dokonce na 2075 dolarů.

Podle ekonoma Partners Martina Mašáta je zlato z dlouhodobého hlediska velice špatná investice. Za posledních 10 let je jeho růst ceny několikanásobně nižší než vývoj cen akcií. Pokud někdo investoval dokonce do fyzického zlata, má pravděpodobně mnohem nižší majetek, než původně investoval, a to opomínáme inflaci.

„Česká inflace navíc nemá s cenou zlata vůbec nic společného. Ani letos neočekáváme žádný výrazný růst ceny zlata a ani dlouhodobě jej nedoporučujeme jako investici. Argumenty, že jej dokupují centrální banky je v médiích většinou špatně interpretováno. Jeho váhu totiž zvyšovaly především země, které zcela nevěří své měně, a do dolaru či euru z nějakých důvodů nemohou přímo investovat,“ uvádí pro Investujeme.cz Martin Mašát a pokračuje: „ČNB jej také dokoupila, ale důvodem je spíše dorovnání úbytku po vydání zlatých mincí a zvýšení váhy ve svém portfoliu, které však bylo mnohem nižší, než byl celý růst bilance České národní banky. Důvodem bylo spíše jen zlepšení diverzifikace než přímo spekulace na nějaký růst.“

REKLAMA

Investiční zlato

Skutečností je, že investice do zlata má své nevýhody. Pokud jej nebudete mít doma, musíte počítat s poplatky za jeho úschovu v bance. Další výdaje dáte za jeho pojištění. Výhodné je proto nakoupit fyzické zlato přímo od obchodníka a uložit jej do trezoru. Při nákupu musíte i tak počítat s takzvanou prémií pokrývající výrobní a distribuční náklady a marži obchodníků. Ta bývá mnohem vyšší u specifičtějších typů mincí a produktů, jinak činí jednotky procent z celkové sumy.

Investiční zlato slouží k uložení papírových peněz do formy, která je odolná vůči inflaci. Základním rozdílem mezi „obyčejným zlatem“ a investičním je jeho forma. Protože si jej lidé nepořizují ze sběratelských důvodů, má podobu zlatých cihliček, slitků nebo ingotů. Mylně jsou tak za investiční zlato považovány například zlaté mince, jejichž hodnota je spíše sběratelská.

Zlato, podobně jako jiné drahé kovy, je aktivum. Jeho velkou výhodou je, na rozdíl třeba od pozemků a většiny jiných hmotných aktiv, vysoká likvidita. Dobře se s ním tedy obchoduje, pokud majitel potřebuje získat finanční prostředky. Proto jej nejen centrální banky používají jako „zlatou rezervu“.

Další velkou výhodou je snadná manipulace a odolnost vůči vlivům vnějšího prostředí. Kromě bezpečného uložení nevyžaduje žádné zvláštní zacházení. Je odolné vůči fyzickému poškození a neuškodí mu vlhkost nebo výkyvy teplot.

Se zlatem se nejčastěji obchoduje v trojských uncích. Jedna trojská unce váží 31,103 gramu. Protože takové množství zlata už něco stojí, prodává se i v menším množství. Nepoužívá se ale desetinná částka nýbrž zlomky, například 1/4 trojské unce.

Loading

Vstoupit do diskuze 14 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Půlení bitcoinu je za rohem! Co to znamená, se dozvíte v našem rozhovoru

Tento týden se chystá halving bitcoinu. Zjednodušeně řečeno, snížení odměny za úspěšnou těžbu bitcoinového bloku na polovinu efektivně sníží nabídku nových bitcoinů – a to by podle zásady vzácnosti mělo vést k vyšším cenám. Čím méně bitcoinů se vytěží, tím je bitcoin cennější. Co je to ale […]

Text: Redakce

Foto: eToro

18. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Anonym

  4 února, 2022

  Tak zlato předně nemá být investice, ale pojistka proti inflaci v delším horizontu +20 let.

  Odpovědět

 • Anonym

  4 února, 2022

  A neni jako pojistka proti inflaci v horizontu 20+ let lepsi investice do akcii?

  Odpovědět

 • Maroš Lupták

  4 února, 2022

  Akcie sú volatilné, zlato funguje v zmysluplnom množstve (typicky do 10%, pre veľmi konz. investorov do 20%) na vyhladzovanie výkyvov, čo sa môže hodiť ak budete donútený siahnuť na portfólio v nevhodnú dobu. Jeho fyzická forma je dobrá poistka na hlboké riziká finančného systému. Na rozdiel od akcií u brokera mu nehrozí tak jednoduché zabavenie / zdanenie keď sa k moci zas dostane nejaký magor. Ako doplnok portfólia je výborná vec, ale sporiť len v zlate je nerozum.

  Odpovědět

 • Libor

  4 února, 2022

  Rád bych upozornil, že kdo si koupil zlato před 50 lety, tedy v době ukončení zlatého standardu v USA, tak do dnešního dne zhodnotil dolarové úspory asi tak průměrnými 8 % p. a. Že se ceny na burzách nevyvíjí lineárně, by snad pan ekonom Mašát z Partners mohl vědět. Argumentovat nějakou slabší výkonností v krátkém období je legrační. Úplně stejně si můžu vybrat jiné krátké období, kde zlato mělo skvělou výkonnost.

  Odpovědět

 • Franta

  4 února, 2022

  Copak zlato. Zlato bude vždycky. Ale Stříbro nebude. Vyčkejte 30 let.

  Odpovědět

 • Dušan

  5 února, 2022

  Bacha na DPH 21% . Pokud by následoval brzký prodej,tak to byl velmi špatný obchod.

  Odpovědět

 • Franta

  5 února, 2022

  Kupuju mince tam, kde se daň neplatí.

  Odpovědět

 • Anonym

  6 února, 2022

  U stříbra určitě.

  Odpovědět

 • Franta

  6 února, 2022

  Samozřejmě že u stříbra. Neplatíš dph, když víš kde to kupovat.

  Odpovědět

 • Axl

  7 února, 2022

  Kupovat stříbro v Česku může jen blázen.

  Odpovědět

 • Dušan

  5 února, 2022

  Dejte otázku Warrenu Baffettovi. Ať to rozsekne. !!!!

  Odpovědět

 • Jan

  4 února, 2022

  Počátkem 19. století stál skromný oběd v pražské hospodě 40 haléřů. Masitý oběd s polévkou a pivem 80 haléřů.
  Mohl jsem se tedy najíst cca za 20Kč měsíčně. Zlatá 20 koruna Rak – Uherska se nyní prodává za cca 9tis. Kč.
  Pražské meníčko s pivem dnes cca 200Kč – tedy za zlatou 20korunu dostanu v roce 2022 asi tak 45 obědů.
  Zlato považuji za dobrou investici do budoucna i za způsob, jak předat majetek potomkům.

  Odpovědět

 • Vyhody ZLATA

  10 února, 2022

  Akcie či nemovitosti jsou super investice.

  Do té doby, než státu dojdou prachy na penze, nebo se státní dluh začne jevit neúnosným.

  Pak si stát přijde pro peníze tam, kde VÍ, že nějaké jsou. Tedy tam, kde je majetek evidován.

  Majetkovou daň na zlato zazděné ve sklepě uvalí těžko, je tam před státem v bezpečí, skoro jako byste to měli v bitcoinu.

  A co teprve takový rozvod (a rozvádí se víc jak půlka manželství). Mám bratrance, který nadává na manželku kudy chodí a říká, že jak děti trochu odrostou, tak jednoznačně rozvod. Ale kupuje druhou investiční nemovitost a investuje do akcií. WTF?! V tomto módu bych jel jen fyzické zlato, bitcoin, starožitnosti, umění… A vše zatlouct.

  Odpovědět