Čtvrtek 20. ledna. Svátek má Ilona.

Zkoušky na pojištění právě startují!

Studenti - finanční vzdělávání - škola

Pokud pracujete jako distributor pojištění, tak zpozorněte. Již za pár dní máte možnost absolvovat zákonné zkoušky. Kdy a kde se zkoušky konají, kdo je pořádá a kolik za ně zaplatíte?

Česká národní banka zveřejnila 14. srpna podklady pro odborné zkoušky podle zákona o distribuci pojištění a zajištění. Odborné zkoušky budou nově skládat všichni pracovníci pojišťoven a pojišťovacích zprostředkovatelů, kteří se podílí na distribuci pojištění.

Zkoušky je však možné vykonávat výhradně u tzv. akreditovaných osob. Jejich aktuální počet je 18 a pravděpodobně ještě naroste. Nabídka je však již dnes poměrně pestrá. Kromě soukromých subjektů mají akreditaci i dvě profesní organizace (Česká asociace pojišťoven a Česká bankovní asociace) a jedna vysoká škola (Vysoká škola finanční a správní). Z větších pojišťovacích zprostředkovatelů má akreditaci pouze Fincentrum.

Tabulka 1: Seznam akreditovaných osob k 2. září 2019

Společnost Nabídka na webu
ABC-STORE
Acredité www.acredite.cz
ČAP www.akademiecap.cz
ČBA www.cbaeduca.cz
Česká certifikační a vzdělávací agentura www.ccva.cz
Edukomforta www.edukomforta.cz
E.G.I. Education Grow Insurance www.eg-egi.cz
EFPA ČR www.efpa.cz
FAPIN www.fapin.cz
Fincentrum
Global Insurance Distribution www.global-insurance-distribution.com
Institut aplikovaného práva www.decp.eu
Institut odborného vzdělávání www.evzdelani.cz
JJMC www.jjmc.cz
Modul Consulting www.modulconsulting.cz
VECTOR Certifikace www.vectorcertifikace.cz
VŠFŠ www.vsfs.cz

Zdroj: ČNB

První termíny již od 10. září

Distributoři pojištění si mohou vybrat pro složení zkoušky zcela libovolnou akreditovanou společnost. Některé z nich již dokonce na svých webových stránkách inzerují první termíny odborných zkoušek. Zde uvádím jejich veřejný přehled pro tento měsíc:

 • 10. září 2019 v Praze má termín Česká bankovní asociace a Česká asociace pojišťoven, v Brně jsou zkoušky 11. září 2019
 • 11. září 2019 v Praze má termín VECTOR Certifikace a VŠFŠ
 • 19. září 2019 v Praze EFPA a v Novém Jičíně Edukomforta
 • 23. září 2019 v Praze EGI Education Grow

Na uvedené zkoušky se může přihlásit kdokoliv. I když je to věc prestiže – být prvním distributorem se zkouškou – nečekají letos autorizované osoby příliš velký zájem. Platí totiž, že čím dříve zkoušku prodejce pojištění absolvuje, tím dříve se na něj bude vztahovat povinnost následného vzdělávání. Očekává se tedy, že o zkoušky bude největší zájem až ke konci příštího roku, neboť zkoušku je možné absolvovat až do 1. prosince 2020.

Cena zkoušky na pojištění? Od 880 Kč

Co je však zvláštní, že různí distributoři zaplatí za stejnou zkoušku (a stejný diplom) rozdílné ceny. Na rozdíl například od Slovenska totiž neplatí žádná regulace, kolik by tato zkouška měla stát.

Zatímco profesní organizace jako je Česká asociace pojišťoven a Česká bankovní asociace stanovily jednotnou cenu na úrovni 880 Kč bez DPH, u některých soukromých akreditovaných osob je cena téměř dvojnásobná. Cena se také může odlišovat podle toho, na který typ zkoušky se přihlásíte. Existuje totiž 9 různých zkoušek:

Název zkoušky
I. Životní pojištění
II. Pojištění motorových vozidel
III. Neživotní občanské pojištění
IV. Neživotní pojištění podnikatelů
V. Pojištění velkých pojistných rizik
VI. Životní pojištění a pojištění motorových vozidel (I.+II.)
VII. Životní pojištění a neživotní občanské pojištění (I.+III.)
VIII. Životní pojištění a neživotní pojištění podnikatelů (I.+IV.)
IX. Souhrnná zkouška na pojištění (I.+V.)

Zdroj: ČNB

Platí také, že téměř všechny akreditované osoby poskytují různé slevy. Ceny, které mají uvedeny na webových stránkách, tak nebudou platit pro všechny. Příště se proto podíváme na to, co akreditované společnosti za danou cenu poskytují.

2 komentáře: “Zkoušky na pojištění právě startují!”

 1. #republikusirozvracetnedame napsal:

  V návaznosti na článek pana Šídla doporučuji i tento včerejší:
  https://poradci-sobe.cz/pojisteni/certifikace-na-pojisteni-pod-drobnohledem/

  No a ČNB hodlá i nadále nekompromisně kultivovat český pojistný trh:
  https://archiv.ihned.cz/c1-66634960-ceske-narodni-bance-vadi-pojistky-pres-obchody-ci-cestovky-prodej-pojisteni-k-mobilu-ci-karte-hodla-zprisnit

  • #rozkazzneljasne:uregulovatksmrti napsal:

   Česká národní banka (ČNB) chce zpřísnit podmínky, za kterých obchody nebo cestovní kanceláře prodávají zákazníkům pojištění výrobků a služeb. Dnešním Hospodářským novinám (HN) to řekl viceguvernér centrální banky Tomáš Nidetzký. Zprostředkovatelé pojištění by museli skládat odborné zkoušky a vést záznam o jednání se zakázníkem. Česká asociace pojišťoven s návrhem nesouhlasí, podle ní by znamenal zbytečnou byrokracii. Na současném systému centrální bance vadí, že zákazník často netuší, co přesně pojistka kryje. Prodejci navíc podle ČNB nemají příliš velkou motivaci, aby v roli zprostředkovatelů hájili zájmy zákazníků u pojišťoven. Podle Nidetzkého se množí stížnosti lidí, kteří v případě pojistné události nedostali od pojišťovny nic. ČNB proto navrhuje, aby se pracovníci, kteří pojištění zboží a služeb v obchodech nabízejí, museli registrovat a skládat odborné zkoušky podobné těm, jaké mají pojišťovací makléři. Zprostředkovatelé by podle deníku také museli vést záznam z jednání se zákazníkem. Plán na přísnější regulaci prodeje pojištění v obchodech či cestovních kancelářích se nelíbí České asociaci pojišťoven. Nové povinnosti by podle ní znamenaly zbytečnou byrokracii, která se pro jednoduché pojistky nehodí. Ředitel asociace Jan Matoušek HN řekl, že některým prodejcům by se nabízení pojistek podle nových pravidel nevyplatilo. V obchodech a cestovních kancelářích se pojištění prodává nejčastěji k zájezdům. Podle HN je zhruba 42 procent těchto smluv zaměřeno na cestovní pojištění, které prodávají svým klientům cestovní kanceláře nebo je banky nabízejí k platebním kartám. Necelou třetinu smluv tvoří pojištění odpovědnosti za škodu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.