CZK/€ 24.625 +0,06%

CZK/$ 24.495 +1,29%

CZK/£ 28.989 -0,60%

CZK/CHF 25.605 +0,74%

Text: David Jareš

05. 04. 2016

19 komentářů

Životní pojištění se prodraží

 


 

Vláda se rozhodla ochraňovat občany. Nejnověji před pojišťováky. Mají moc peněz, bezohledně oberou klidně i bezmocného stařečka o poslední halíř. To je často pravda, ale na druhou stranu nejsou výjimkou ani opačné případy. „Pane Nováku, když jste se přestal závodně potápět, už nejste pro pojišťovnu tak rizikový a můžeme zlevnit vaši úrazovou pojistku,“ zavolá svému klientovi pojišťovací poradce. Zákazník je spokojen, že platí méně, a prodejce má další malý kšeft.

Pokud projde nový návrh zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích, prodejce nebude mít vůbec chuť něco podobného nabízet, protože se bude bát o provizi, kterou dostal za původní smlouvu. Podle nových pravidel by musel vrátit část odměny, jestliže by pojistku předělal do pěti let od uzavření. Logicky tedy nechá svého klienta platit více, než musí, dokud lhůta neuběhne.

Babiš versus Šincl

Boj o regulaci provizí začal už minulý rok v létě, když poslanec ČSSD Ladislav Šincl prosazoval tvrdá pravidla na pojišťováky tak vehementně, až z toho byla válka s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO). Ten Šincla obvinil, že hájí zájmy velkých pojišťoven, a vytáhl na něho pověstnou složku. Kvůli sporu pak vyletěl z ministerstva financí náměstek nominovaný ČSSD Martin Pros a rozhádala se koalice. Spor skončil kompromisním pozměňovacím návrhem napříč koalicí, který ale nakonec v listopadu smetla sněmovna.

Výše a způsob výplaty provizí jsou přitom jen vedlejší problém. Česko potřebuje přijmout nový zákon o pojišťovnách, protože současné předpisy nevyhovují od ledna platné evropské směrnici. Pokud to urychleně nevyřeší, hrozí stamilionové pokuty z Bruselu.

Ministerstvo financí původně připravilo minimalistický návrh, který počítal s regulací prodeje pouze u takzvaného rezervotvorného pojištění, kde si klient zároveň s pojištěním i spoří a po vypršení smlouvy dostane vyplacené peníze. Ve středu 16. 3. 2016 vláda na základě požadavku svého místopředsedy Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL), ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) a České národní banky překvapivě přijala variantu počítající s regulací provizí i u rizikového životního pojištění, u kterého se nic nespoří. Funguje stejně jako pojištění domu nebo auta. Pojišťovna vyplácí peníze, když se něco stane, po vypršení platnosti smlouvy klient nedostane nic.

REKLAMA

Nevýhodné smlouvy

Ministerstvo financí až do jednání vlády tuto verzi odmítalo s tím, že nechrání spotřebitele, ale zájmy pojišťoven. Toho se obávají i pojišťováci. „Zahrnutí ,rizikovek‘ bude mít jednoznačně negativní dopad. Bude motivovat zprostředkovatele, aby držel klienta ve smlouvě, která může být nevýhodná, respektive bránit mu přejít k levnější konkurenci,“ tvrdí Jiří Šindelář, šéf Unie společností finančního zprostředkování a poradenství.

„Návrh nijak neomezuje ani zprostředkovatele, ani pojistníka měnit riziková životní pojištění,“ brání schválený materiál náměstkyně ministra financí Lenka Jurošková a připomíná, že na rozdíl od předchozích verzí neobsahuje žádnou cenovou regulaci ani maximální výši provizí a nenarušuje už dnes fungující systém výplat odměn. Pro klienty pojišťoven však prý přináší větší ochranu.

Článek vyšel v časopise Týden 21. 3. 2016.

Vstoupit do diskuze 19 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Vyšší důchodový věk snižuje důchody

Důchodový věk v Česku se postupně prodlužuje. Z důvodu prodlužování důchodového věku odchází více lidí do trvale kráceného předčasného důchodu. Případné další zvýšení důchodového věku v budoucnu by ještě zvýšilo zájem o předčasný důchod.

Text: Petr Gola

Foto: Shutterstock

17. 08. 2022

Zapomenuté miliony? Digitální dědictví nikdo neřeší

Dědictví se v rámci právní ochrany majetku řeší stále více. Řada lidí sepisuje závěti a přemýšlí nad tím, co bude s jejich nemovitostmi, penězi či dalším majetkem po jejich smrti. Jak upozorňuje advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad, prakticky nikdo ale neřeší své digitální dědictví – účty a […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

04. 08. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
 • Petr

  6 dubna, 2016

  se sem chystal čínský MLM??

  Odpovědět

 • 6 dubna, 2016

  ŽP budou na pásovce sepisovat 12letá děcka? Ta nejsou od 20letých rádobyporadců věkově vlastně zas tak vzdálená…

  Odpovědět

 • Míra

  6 dubna, 2016

  „Návrh nijak neomezuje ani zprostředkovatele, ani pojistníka měnit riziková životní pojištění,“ brání schválený materiál náměstkyně ministra financí Lenka Jurošková

  Read more: http://www.in­vestujeme.cz/zi­votni-pojisteni-se-prodrazi

  A ta paní Jurošková, ta tomu oboru fakt rozumí……

  Odpovědět

 • pavel-hanzl

  6 dubna, 2016

  Bělobrádek či Mládek, nebo jiný holobrádek, to je jedno. Jsme svědky kolosální korupce. Dávám těm chlapcům měsíc, maximálně dva. Pak budou vyšetřováni pro korupci, samozřejmě také, nikoliv sami.

  Kdy konečně vyplují na povrch důkazy?

  Odpovědět

 • 6 dubna, 2016

  Žádné vyšetřování nebude, protože Hanzl ty „podezřelé“ přece zabije. Aspoň Šinclovi vyhrožoval likvidací.

  Odpovědět

 • pavel-hanzl

  7 dubna, 2016

  Lžete, pane!

  Napsal jsem, že pan Šincl dělá vše pro to, aby jej nezabila rakovina, ale kdosi jiný někde v podchodu cestou na vlak. Nikdy bych si neušpinil ruce s něčím takovým, co náhodou zasedá v parlamentu.

  Ten pán je bezectný a k tomu zoufale nekompetentní ve finančním oboru. Zaslouží spíše lítost a nějaké to stíháníčko pro důvodné podezření z korupce. Kdyby se mu něco stalo, byl bych moc nerad, protože pan Mučedník by dosáhl následně v parlamentu svého a z Peklíčka by se nám pak vysmál. Takové vězení, bez možnosti propuštění za slušné chování, aspoň na 10 let, to by mu slušelo. Pan prezident by jej za dva roky pustil na milost, aby mohl skonat na tu svou rakovinu doma.

  Odpovědět

 • 6 dubna, 2016

  „Zákazník je spokojen, že platí méně, a prodejce má další malý kšeft.“

  V reálu je většinovému klientovi úplně u prdele, kolik platí. Ostatně právě na principu „spokojenosti“ (ve skutečnosti lenivosti klientů/zákazníků) je obchod postavený. Kdyby klienti opravdu stáli o levnější pojištění (energie či jinou pičovinu), tak se ty všechny dodavatelskood­běratelské smlouvy masově točí jak kolotoč na Matějské.

  Odpovědět

 • pavel-hanzl

  6 dubna, 2016

  Pane jste primitiv a smrdíte tady.

  Žádám správce tohoto webu, aby nadále blokoval tohoto anonyma. Navrhuji testovat IP adresu. Takovýto hnus tady číst nechci a nejsem určitě jediný! Děkuji.

  Odpovědět

 • Huml

  6 dubna, 2016

  Wau, tak to už je silné kafe. A já zase nechci číst Vás, tak prosím zablokovat i pana Hanzla.
  Děkuji

  Odpovědět

 • pavel-hanzl

  7 dubna, 2016

  Pane Humle, úmyslně nerozlišujete mezi hnusnými vulgarismy a odlišnými názory.

  Odpovědět

 • 6 dubna, 2016

  Coby soudný poradce jsem se od životního pojištění začal masivně odklánět cca před rokem a konstatuji, že se lze slušně a poctivě uživit i sjednáváním majetkového pojištění a hypoték. Ručit za sjednání jakéhokoliv druhu životního pojištění 5 let může jen blázen,a to i v případě, že by byla provize 200% a více. Přiznám se, že v tuto chvíli mi je už srdečně jedno, jestli to schválí nebo neschválí, toto sebevražedné pětileté ručení za provizi rád přenechám kolegům z MLM.

  Odpovědět

 • jan

  6 dubna, 2016

  Budeme psát penzijka pro malé decka :))

  Odpovědět

 • Ty

  6 dubna, 2016

  ..z pohledu IDD. Jsem se docetl, ze …

  Článek 17 (Obecná zásada), odstavec 1
  Členské státy zajistí, aby distributoři pojištění jednali při distribuci pojištění vždy čestně, spravedlivě a profesionálně v souladu s nejlepšími zájmy svých zákazníků.
  Článek 17 (Obecná zásada), odstavec 3
  Členské státy zajistí, aby distributoři pojištění nebyli odměňováni způsobem, který by byl v rozporu s jejich povinností jednat v nejlepším zájmu svých zákazníků, ani takovým způsobem neodměňovali či nehodnotili výkony svých zaměstnanců. Distributor pojištění nesmí zejména zavést žádný mechanismus, který by mohl formou odměn, prodejních cílů či jiným způsobem distributora či jeho zaměstnance motivovat k tomu, aby zákazníkům doporučovali konkrétní pojistný produkt, pokud by tento distributor pojištění mohl nabídnout i jiný pojistný produkt, který by lépe odpovídal potřebám daného zákazníka.
  Článek 29 (Informování zákazníků), odstavec 2členské státy zajistí, aby zprostředkovatelé pojištění nebo pojišťovny byli považováni za subjekty plnící své povinnosti … pokud platí poplatek či provizi nebo jsou poplatek či provize placeny jim … nebo jsou jim… poskytovány jakékoli nepeněžní výhody, pouze pokud taková platba nebo výhoda:
  nemá škodlivý účinek na kvalitu příslušné služby poskytované zákazníkovi a
  nemá nepříznivý vliv na plnění povinnosti zprostředkovatele pojištění nebo pojišťovny jednat čestně, spravedlivě a profesionálně v nejlepším zájmu svých zákazníků.
  Článek 29 (Informování zákazníků), odstavec 4
  … je Komisi svěřena pravomoc přijímat akty … které upřesní:
  kritéria pro posouzení toho, zda pobídky vyplacené nebo obdržené zprostředkovatelem pojištění nebo pojišťovnou mají škodlivý účinek na kvalitu služby poskytované zákazníkovi;
  kritéria pro posouzení toho, zda zprostředkovatelé pojištění nebo pojišťovny poskytující či získávající stimuly dodržují povinnost jednat čestně, spravedlivě a profesionálně v nejlepším zájmu zákazníka.

  Zdroj: http://proporad­ce.blogspot.cz/2016/03/­jak-jsem-idd-poprve.html

  Odpovědět

 • pavel-hanzl

  7 dubna, 2016

  Dobrý den, pane Ty!

  To je od vás pěkné, že jste mi dodal ten odkaz. Děkuji. Rád bych ale připomněl, že pokud odvětví ŽP bude uregulováno k smrti, nebudou se žádné ŽP prodávat. Prodeji má předcházet celkem náročnější než triviální pojistné poradenství, ale ještě těžší je vůbec najít a získat klienta, takže připomínám, že ty provize již dnes rovnovážně odpovídají tomu, co od produktu ziskově očekává producent, tedy pojišťovna. Pokud dnešní rovnováha (při níž jsou české pojišťovny i tak nejziskovější v Evropě) bude porušena, sice technicky se zvýší jistota pojišťoven, že má růst přetrvání pojistek, ale reálně se drasticky zastaví příliv nové produkce.

  Každá přehnaná regulace má jepičí život, protože nejde ani o klienty, ani o poradce, ani o šéfy v pojišťovnách, ale o majitele pojišťoven, kteří hlupáky rozhodně nejsou, právě tak jako v případě bank, investičních společností, atd.

  Strana, která voličům již tři čtvrtě roku masivně lže o důvodech regulace provizí ze ŽP, minimálně v případě regulace těch rizikových ŽP, si nezaslouží nic jiného, než politickou prohru, ne-li přímo smrt ve volbách.

  Včera jsem poslouchal v rádiu (ČRo – radiožurnál) komentář Petra Nováčka k novému obřímu dluhu ČSSD, který na ní vysoudil advokát Altner. Vehementně se zastává přežití ČSSD v České politice, zmiňoval její vznik někdy v roce 1875, přínosy pro české lidi, 8-hodinovou pracovní dobu a další výdobytky. Já se však ptám každého, i levicového voliče: Je vám jedno, že vám ta strana, prý strana práce, stále lže? Potřebuje zalepit dluhy a je velmi pravděpodobné, s limitní pravděpodobností 100%, že se nechala kolosálně zkorumpovat nějakou lobby z velkých pojišťoven. Jde o miliardy ušetřené ročně tím, že je vezmou finančním poradcům. Jde o miliardy ročně navíc, které zaplatí klienti na cenách rostoucích rizik v ŽP, což reálně hrozí. Myslíte, že nějaká ta předpokládaná miliarda přes šikovně vymyšlenou krycí síť sponzorů, je jen moje fantasmagorie? Je to strana lži a populismu, strana brnkání na závist levicově orientovaných lidí.

  Je to strana, jejímž politickým i ekonomickým cílem je získat peníze na úkor nás, finančních poradců, ale především na úkor všech klientů: lékařů, ekonomů, podnikatelů všeho druhu, pekařů, strojníků, zedníků i kopáčů. Je to strana, která vydírá celou Českou republiku, když jejím rukojmím je Solvency II, je to strana, které by měl soud nařídit úhradu všech možných pokut, které budou v souvislosti s dosavadním nepřijetím Solvency II uloženy České republice. Je to strana Mládků a jiných, kteří by nás nejraději zardousili, protože jsme prý paraziti a s námi všichni další živnostníci. Strana lhářů a korupčníků, která ráda navenek křičí, chyťte korupčníky!

  Strana poslanců, pro něž je lež politickým nástrojem.

  Pikantní na tom je, že se mne ČSSD neodváží žalovat pro poškození dobrého jména. Žádné dobré jméno ve věcech o kterých píšu, prokazatelně nemá. Na to mám mnoho důkazů a každý kdo je chce mít, je dávno má také.

  Odpovědět

 • Jan

  7 dubna, 2016

  Pavle kazdy dnes vi, ze „zelená pojišťovna“ se o to hodne zasloužila ale trestné orgány jsou necinne…

  Odpovědět

 • pavel-hanzl

  7 dubna, 2016

  Kdybych měl jasné důkazy, podám ihned více trestních oznámení. Bez důkazů není případ. To vám potvrdí i podprůměrný státní zástupce. Kdyby důkazy byly, ČSSD by to pohřbilo. Hrají si s celým národem, masivně mu lžou a může se jim stát že jako strana zaniknou, nebo budou nevolitelní. Pardon, volitelní vždy budou, věří jim lidé, co se živí rukama. Bohužel.

  Odpovědět

 • 8 dubna, 2016

  No tak rukama se živí plno klientů rádoby poradců.

  Víš, ty komiku… Za celou svou kariéru pseudoporadce ses nikdy nesnažil, aby bylo třeba jen navrženo zrušení finančních multilevelů (ideálně pak multilevelu jako takového v každé oblasti prodeje). Ale proč taky, když klienti Fincetra sypali jako oslíčci otřeste se. Že jo.

  Odpovědět

 • Jerry

  6 dubna, 2016

  On už ten zákon vstoupil v platnost? To se jeste stokrát změní proboha :) Tak na co bludy ??

  Odpovědět

 • Emil

  6 dubna, 2016

  Nevolit je !!!!!!!!!!!!!­!!!!!!!!!!!!!!!!

  Odpovědět