Pátek 06. srpna. Svátek má Oldřiška.

Životní pojištění online? Finanční poradce nevytlačí

Přímým prodejním kanálem se ke klientům dostává kde co. Včetně pojištění. Jen u životního pojištění nabídka poněkud pokulhávala a žádná pojišťovna ho nenabízela. Až do včerejšího dne. Kdo a jaké životní pojištění online nabízí? A proč nevytlačí finanční poradce?

Nabízet životní pojištění online představuje poměrně náročný oříšek. Jedná se o komplikovaný produkt, který mnohdy plně nechápou ani někteří prodejci, navíc jeho prodej je do značné míry svázán regulatorními pravidly. První pojišťovna ale rozšířila prodejní kanály životního pojištění i o internet.

Wüstenrot – životní pojišťovna si od prodeje pojištění online slibuje hodně. V současné době je její podíl na pojistném trhu minimální. Její ambicí je ale dostat se do desítky největších pojišťoven v České republice.

Online ale Wüstenrot neprodává jen životní pojištění. V nabídce má již nyní bankovní produkty (běžný účet, spořicí účet a termínované vklady) a připravuje rozšíření o další produkty ze skupiny (stavební spoření a neživotní pojištění).

Tip: Vyplatí se pojistit si pejska a kočičku?

Tabulka 1: Pojištění nabízená online českými pojišťovnami

Pojistitel

Nabízené produkty online

 Allianz pojišťovna a.s.

 Pojištění motorových vozidel

 Cestovní pojištění

 Pojištění majetku

 Penzijní připojištění 

 AXA životní pojišťovna a.s.

 Cestovní pojištění

 Penzijní připojištění

 Česká pojišťovna a.s.

 Cestovní pojištění

 Povinné ručení

 Havarijní pojištění

 Úrazové pojištění

 Pojištění odpovědnosti

 Pojištění bytu a domácnosti

 Pojištění domu a stavby

 Pojištění chaty a chalupy

 Česká pojišťovna ZDRAVÍ a.s.

 Pojištění pracovní neschopnosti a 

 hospitalizace při dopravní nehodě

 Česká podnikatelská pojišťovna, a.s., V.I.G. 

 Povinné ručení

 Cestovní pojištění

 Pojištění odpovědnosti

 ČSOB Pojišťovna, a.s., člen holdingu ČSOB

 Cestovní pojištění

 Povinné ručení

 Pojištění domácnosti

 Úrazové pojištění

 DIRECT Pojišťovna, a.s.

 Pojištění motorových vozidel

 Pojištění motocyklů

 Pojištění domova

 Cestovní pojištění

 Evropská Cestovní pojišťovna, a.s.

 Cestovní pojištění

 Generali Pojišťovna a.s.

 Cestovní pojištění

 Povinné ručení

 Hasičská vzájemná pojišťovna, a.s.

 Pojištění domácnosti

 Pojištění občanských staveb

 Pojištění odpovědnosti občanů

 Pojištění odpovědnosti zaměstnance vůči

 zaměstnavateli 

 Kooperativa pojišťovna, a.s., V.I.G.

 Cestovní pojištění

 Povinné ručení

 Pojištění podnikatelů

 Komerční pojišťovna, a.s.

 Cestovní pojištění 

 Pojišťovna VZP, a.s.

 Cestovní pojištění 

 Slavia pojišťovna a.s.

 Cestovní pojištění

 Povinné ručení 

 Triglav pojišťovna, a.s.

 Cestovní pojištění

 Povinné ručení

 Pojištění domácnosti

 Pojištění nemovitosti

 Úrazové pojištění 

 UNIQA pojišťovna, a.s.

 Cestovní pojištění pomocí SMS

 Povinné ručení

 Havarijní pojištění

 Úrazové pojištění 

 Krátkodobé úrazové sportovní pojištění

 VICTORIA VOLKSBANKEN pojišťovna, a.s.            

 Cestovní pojištění 

 Wüstenrot pojišťovna a.s.

 Povinné ručení 

Zdroj: ČAP

Wüstenrot dosud nabízela online pouze povinné ručení. Na novém prodejním kanálau Wüstenrot24.cz zatím autopojištění není – bude ale k dispozici do konce února. A to jak povinné ručení, tak havarijní pojištění.

Naprostá většina pojišťoven při uzavření pojištění online dává klientům slevy. Ušetří za provize zprostředkovatelům, a tak je možné se s klientem o úsporu podělit. Náklady na vybudování online prodejního kanálu jsou převážně fixní, a tak i motivace klientů pro vyšší užívání online nákupu je pochopitelná.

Wüstenrot ale přistoupila k jiné strategii. Produkty i ceny chce zachovávat ve všech prodejních kanálech stejné. Wüstenrot má poměrně silnou síť vlastních obchodních zástupců a spolupracuje i s externími zprostředkovateli, u nichž pochopitelně nechce ztratit svou pozici. Navíc při distribuci některých produktů (stavební spoření) spolupracuje i s dalšími bankami.

Životní pojištění nabízené online

Wüstenrot uvedla do svého online prodejního kanálu tři životní pojištění: rizikové životní pojištění ProSichr, kapitálové životní pojištění ProBudoucnost a jednorázové kapitálové životní pojištění ProGold.

Všechny produkty jsou poměrně zjednodušené a nastavení v internetovém prohlížeči je poměrně snadné. Potenciální klient ale musí vědět, co chce – a optimálně i proč to chce. Zároveň bližší podmínky o pojistkách (zejména pojistné podmínky) jsou poměrně schované. Klient se na ně z portál
u Wüstenrot24.cz dostane jen prostřednictvím odkazu Sazebník poplatků – pojištění, který vede na klasické stránky skupiny Wüstenrot.

U kapitálového životního pojištění ProBudoucnost garantuje Wüstenrot technickou úrokovou míru 2,5 %. Tu ale neuvádí, naopak poměrně transparentně s daným pojistným, které chce klient platit, umožňuje rozložit pojištění mezi spoření a pojištění rizika smrti. Klient se tak ani nedozví poplatky placené v rámci pojištění, ví ale, kolik (minimálně) naspoří a na kolik je pojištěn.

Obrázek 1: Nastavení životního pojištění

probudoucnost

Nevýhodou je také omezený výčet připojištění, která se vztahují pouze k úrazu (smrt úrazem a trvalé následky úrazu) a zproštění placení pojištění při pracovní neschopnosti. Přitom mnohem důležitější a pro zajištění rodiny zásadnější je pojištění invalidity z jakýchkoli příčin.

Pro koho je online životní pojištění vhodné?

Sjednávat si životní pojištění přes internet nemusí být špatné. Není to ale vhodné pro každého. V prvé řadě potenciální uživatel online distribučního kanálu musí vědět, co potřebuje. V druhé řadě se musí v produktech orientovat. A ve třetí řadě je vhodné číst podrobně pojistné podmínky, i když jsou schované – zejména u životních pojistek představují zásadní věc, která může ovlivnit výhodnost či nevýhodnost pojištění. Nikoli nyní, ale za 20 či 30 let, kdy už může být na nápravu pozdě.

Jste dobře pojištěni?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.