CZK/€ 24.700 +0,02%

CZK/$ 22.902 -0,17%

CZK/£ 29.235 -0,14%

CZK/CHF 25.546 -0,29%

ZFP Akademie a AEGON penzijní fond: Co na to penzijní fondy?

 


 

AEGON penzijní fond přišel na český trh pozdě. Penzijní připojištění má podle Asociace penzijních fondů již cca 3,7 miliónů účastníků a trh je již rozdělen. Proto nováček na českém trhu hledal strategického partnera – a toho našel v ZFP Akademii, jedné z největších finančně poradenských společností.

Spolupráce penzijního fondu se společností, která má svým klientům vybírat optimální řešení, vyvolává řadu otázek. Jak se staví k propojení ZFP a AEGONu představitelé konkurenčních finančně poradenských společností, jsme zveřejnili v článku "ZFP Akademie získá 10 % penzijního fondu AEGON". Např. generální ředitel AWD ČR Michal Pyšík mimo jiné uvedl: "Tímto krokem došlo ke ztrátě jejich nezávislosti, což určitě negativně v budoucnosti ovlivní kvalitu zprostředkování produktů společností ZFP."

Martin Turek, manažer marketingu a podpory prodeje AEGONu, na dotaz serveru Investujeme.cz reakci finančně poradenských společností okomentoval: "Uvědomujeme si, že v podmínkách českého finančního trhu je toto naše řešení – stejně jako řada dalších – inovativní. Věříme ale, že je lze chápat spíše jako příležitost, než ohrožení. Z reakcí a zájmu představitelů poradenských společností je že zřejmé, je tento model zaujal."

REKLAMA

"Přestáváme být jenom zprostředkovatelem finančních produktů na finančním trhu a stáváme se spoluvlastníkem poskytovatele těchto finančních produktů. Tím můžeme klientovi říci, že je v "našem" penzijním fondu, kde můžeme lépe pro něj prosadit nadstandardní služby a finanční bonusy tak, aby byl spokojen," uvedl Václav Tomek, místopředseda představenstva a generální ředitel ZFP Akademie. Jak se ale transakce dotkne samotných penzijních fondů?

Mohou se penzijní fondy obávat masivního přetahování klientů ZFP k penzijnímu fondu AEGON? Hovoří se o závazku ZFP přivést svému fondu 80 tisíc klientů za tři roky, což by mohlo vést k převádění klientů. "Tento údaj je nepřesný," sdělil k informaci Václav Tomek. Podstatu informace nepotvrdil, ani nevyvrátil.

V převodech starších smluv k jiným podílovým fondům se podle Václava Tomka ZFP Akademie nevymyká průměru trhu: "Výše námi zrealizovaných převodů činila v roce 2006 13 100 kusů, což je z celkového objemu 71 275 kusů na českém finančním trhu 18,37% podíl na trhu. To se téměř rovná našemu podílu na trhu nových smluv."

REKLAMA

Názory penzijních fondů jsou ale odlišné. Podle jejich představitelů k pokusům o převody smluv od jiných fondů k AEGONu zástupci ZFP Akademie docházet může.

Jiří Rusnok, generální ředitel penzijního fondu ING, vstup ZFP do AEGONu ohodnotil: "Vstup makléřské/zprostředkovatelské společnosti do PF je pro český trh naprostá novinka. Myslím, že především tím makléř ztrácí punc tzv. nezávislého finančního poradce/zprostředkovatele, který nabízí klientovi výběr ze širšího spektra nabídek daného produktu. De facto to znamená spojení produktového domu (Aegon) se silným lokálním distributorem s jasným cílem co nejvíce zasáhnout do stávající rozdělení trhu. Na hodnocení je příliš brzy, uvidíme tak za rok. Rozhodně je zde značné potenciální riziko tlaku na neracionální převody klientů do tohoto nového PF."

Otevřeně zhodnotil provázání AEGONu se ZFP Akademií Petr Beneš, odpovědný za řízení Penzijních fondů ČSOB: " Aegon PF přichází na trh pozdě v době, kdy je trh blízko své saturace. Z toho vyplývá, že Aegon nenabere z větší části nové klienty, ale "překoupí" je od jiných penzijních fondů. Pravděpodobně zopakuje to, co na Slovensku, kde vstoupil na trh také pozdě a následně za velmi vysoké akviziční náklady si trh koupil."

REKLAMA

"V Čechách si pro tento účel vybral ZFP, což je jeden z největších zprostředkovatelů a tento krok je logický. ZFP je navíc známa z historie jako zprostředkovatel, který je ochoten klienty převádět podle výše provizí mezi různými penzijními fondy. Od toho, že se stala ZFP akcionářem, si Aegon PF zřejmě slibuje, že mu jeho získané klienty v budoucnosti ZFP nikam převádět nebude. Z tohoto pohledu je akcionářský podíl ZFP na Aegon PF pochopitelný. Domnívám se, že iniciátorem akcionářského vstupu ZFP do Aegon PF byl Aegon PF samotný, nikoliv ZFP," dodal Petr Beneš.

"Obecně se domníváme, že jediné, čeho je možné se obávat, budou snahy ZFP o převádění smluv z ostatních penzijních fondů do PF Aegon. Z toho vyplývá, že takový krok samozřejmě může vyvolat pochybnosti o nezávislosti finančních rad společnosti ZFP Akademie směrem ke klientům," uvedl Marek Zeman, tiskový mluvčí penzijního fondu AXA.

Opatrněji hodnotí vstup ZFP do AEGONu Pavel Němec, výkonný ředitel pro obchod a marketing Penzijního fondu České pojišťovny: "Penzijní fond České pojišťovny (PFČP) dlouhodobě spolupracuje se společností ZFP Akademie, která patří mezi jeho nejvýznamnější externí distribuční partnery. Akcionářský vstup ZFPA do Penzijního fondu Aegon chápeme na jedné straně jako kapitálovou investici privátní instituce, na straně druhé však i jako strategické propojení dvou společností působících na finančním trhu. I přes tuto, na české poměry nezvyklou operaci, se však neobáváme významnějších dopadů na trh penzijního připojištění. V zásadě se pouze zvýší konkurenční prostředí jak mezi penzijními fondy, tak i mezi zprostředkovatelskými společnostmi. Otevřenou otázkou však zůstává, jak a zda vůbec dokáže na takovouto změnu v akcionářské struktuře konkrétního penzijního fondu reagovat klient?"

Propojení ZFP a AEGONu může ovlivnit též hospodaření některých penzijních fondů " Jedinou změnou bude patrně zvýšení počtu převodů klientů mezi penzijními fondy a tlak na růst již tak velmi vysokých provizí za získání nových klientů. To se může negativně projevit na hospodaření některých penzijních fondů, které spolupracují do značné míry s nezávislými distribučními kanály," sdělil Investujeme.cz Petr Beneš.

Čtěte dále:

Petr Zámečník: ZFP Akademie získá 10 % penzijního fondu AEGON


Doplnění odpovědí Penzijního fondu České spořitelny (6. září 2007)
Aleš Prokop, člen představenstva a ředitel úseku obchodu a marketingu

Jak smlouva ZFP a AEGONu ovlivní trh penzijního připojištění?

Pokud trh poroste loňským tempem, dosáhne počet klientů penzijních fondů ke konci roku 4 miliony klientů. Necelých 27 tisíc klientů získaných ZFP za rok by znamenalo podíl na trhu méně než 1 %. Vzhledem k tomuto číslu by se nejednalo o příliš významnou událost. Událostí však bezesporu je propojení finanční instituce a poradenské společnosti proklamující svou nezávislost.

Jaký bude mít/může mít dopad na váš penzijní fond?

Vzhledem k tomu, že dosavadní počet našich klientů získaných prostřednictvím ZFP je téměř zanedbatelný, neočekáváme žádný výrazný dopad. Otevřenou otázkou mohou být převody klientů od stávajících penzijních fondů k penzijnímu fondu AEGON, což může být v mnoha případech proti zájmům klienta. Ale ani zde neočekáváme, ve světle celé avizované produkce ZFP pro AEGON PF, masivní odliv našich klientů.

Loading

Vstoupit do diskuze 12 komentářů

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Aleš Satola

  5 září, 2007

  PF by mohly aspoň začít trošku více dbát o své klienty. Takhle mi jednou ročně příjde výpis a s ním žádost o navýšení měsičních příspěvků a tím to končí. Vzhledem k nemalým nákladům které si fond stahuje pro sebe mi to připadá jako málo muziky za hodně peněz.

  Odpovědět

 • Fredy

  5 září, 2007

  A co byste jako chtěl více? Aby vám o té investiční „bídě“ posílali canc každý měsíc?

  Mě spíše zaráží, kam až se dostali dravci z ZFP, kteří vymysleli finanční perpetum mobile, postavené na našich daních……

  Odpovědět

 • Petr Zámečník

  5 září, 2007

  „Mě spíše zaráží, kam až se dostali dravci z ZFP, kteří vymysleli finanční perpetum mobile, postavené na našich daních……“
  – osobně bych za to „nezlořečil“ ZFP, ale spíše politiky, kteří ve snaze zalíbit se potenciálním voličům (a lobby?) daňové úlevy a státní příspěvky prosadili…

  Odpovědět

 • Michal Mojžíš

  5 září, 2007

  No, když už jsme u toho, mně spíš zaráží, proč stát (obecně) podporuje ty nejhorší možné produkty. „Nejhorší“ myslím ve smyslu, že při nich nedochází k optimalizaci užitku investorů/voličů.
  Uznávám, SS je dobrý produkt, bohužel stavební spořitelny toho zneužívají a nasadily si na ně patřičné poplatky, které při nízkých vkladech požerou celý výnos (placený i námi všemi).
  Co mně ale „pije krev“, je PP:
  1. Vzhledem k jím sledovanému cíli se v konečném součtu jedná o bezvýznamné plivnutí, a to
  a) vzhledem k omezené výši příspěvků- nejvýhodnější je vkládat 100,-/měs.
  b) vzhedem k nesmyslně nastavené konzervativnosti (i když chápu, že stát nechce dávat peníze na něco, co zkrachuje)
  2. Ale hlavně – stát na jedné straně dává (státní podporu) a na druhé straně si to zase vezme zpátky (zdanění výnosů-již tak nízkých). Trošku nesmyslný a pro mě naprosto nepochopitelný postup! Stát tak vyhání investory od svého vlastního produktu, jelikož OPF/certifikáty/akcie mají daleko vyšší potenciál výnosu, který navíc nebudou danit.

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  5 září, 2007

  Překvapuje mě tolik víry v tak neschopného podnikatele, jakým je český stát.

  Odpovědět

 • Petr Zámečník

  5 září, 2007

  Stát rozhodně nepatří mezi nejlepší hospodáře – a vzhledem k systému řízení a výběru a způsobu ohodnocení managementu ani nemůže. Představte si, jak by fungovala firma, jejíž představenstvo o 200 členech by volilo 10 milionů akcionářů – každý s jedním hlasem… a vedení firmy by nemělo vypsané bonusy podle toho, jak dobře firmu vedou, ale podle toho, jak si dokáží naklonit akcionáře. To prostě nemůže (podle mého názoru) fungovat efektivně. Je to ale dosud nejlepší známá forma řízení demokratického státu (pouze diktatury fungují někdy efektivněji, ovšem za cenu ztráty svobody – a to je cena, kterou bych nechtěl platit).

  A nejsou to jen politici. Za každým politikem jsou poradci – ti mohou být dobří, ale nemusí… a způsob jejich výběru nebývá vždy optimální. A kolem politiků jsou zástupci lobby… a další politici, kteří cílí na jinou skupinu „spotřebitelů“. A v tomto prostředí vznikají daňové zákony, státem (v dobré víře) podporované finanční produkty, důchodové a sociální systémy, státní regulace zdravotnictví…

  Odpovědět

 • motýl

  17 srpna, 2009

  http://www.vitejdoma.cz/rodina/finance.8/duchodova-reforma-aneb-jak-moc-tlacit-na-pilu.9801.html

  Odpovědět

 • Jozef Šulík

  5 září, 2007

  Činnost ZFP bývá označovaná jako: Samospotřebitelství, Modifikovaný MLM nebo Finanční perpetum mobile.
  Jako člověk ,,znalý poměrů v ZFP,, tvrdím, že je to STEALTH.
  Viz: http://www.investujeme.cz/?object=toptema&sid=97

  Odpovědět

 • Meggie

  15 února, 2011

  Návštívii nás „poradci“ ZFP a jaký fond nám nabídla na penzíjko?! Aegon Další komentář není ani nutný

  Odpovědět

 • Anonym

  16 února, 2011

  http://zpovednice.cz/detail.php?statusik=231805&orderby=pristup

  http://www.penize.cz/diskuze/39051-zfp-akademie-a-s-nazory-vs-pravda?pagenumber=17

  http://www.vymahani-pohledavky.cz/soudni-vymahani.2/mediapol-news-ochrana-dobreho-jmena-na-internetu.57.html

  a spousta jiných ohlasů na netě, Google napoví, o co tu vlastně jde.

  Odpovědět

 • Jana

  4 dubna, 2011

  Já mám penzijko od Aegonu a sjednávala mi to společnost ZFP a jsem nad míru spokojená! Starají se o mě výborně, jakmile je nějaká novinka tak mě informují a pravidelně za mou jezdí a to vždy s nějakým dárečkem třeba v podobě vína =)

  Odpovědět

 • Marek

  4 dubna, 2011

  taky si myslím,že Zfp je seriózní společnost mám s ní jen dobrá zkušenosti!

  Odpovědět