CZK/€ 24.740 +0,16%

CZK/$ 23.154 +1,09%

CZK/£ 29.386 +0,51%

CZK/CHF 25.959 +1,59%

Text: Petr Zámečník

22. 02. 2012

8 komentářů

Ženy, uzavřete životní pojistku ještě letos!

 


 

Ženy se v průměru dožívají vyššího věku než muži. Proto také životní pojištění žen je levnější než stejné pojištění pro muže. Jenže… Evropská unie bojuje proti diskriminaci. I na špatných frontách. A tak pojišťovnám zakázala od konce letošního roku (konkrétně od 21. prosince 2012) rozlišovat mezi muži a ženami. Důsledek? Ženám se zdraží rizikové životní pojištění.

Pojišťovnám nezbyde nic jiného než ženám pojištění zdražit. Rozdíly mezi cenou životního pojištění mužů a žen přitom nejsou zanedbatelné. Např. pojištění na 20 let na pojistnou částku 1 mil. Kč uzavřené ve věku 35 let stojí u jedné nejmenované pojišťovny ženu 315 Kč měsíčně. Stejně starý muž za stejnou pojistku zaplatí 551 Kč.

Tabulka 1: Příklad pojistného pro muže a ženy při pojistné částce 1 mil. Kč a smlouvě uzavřené do 65 let

Věk uzavření smlouvy

Měsíční pojistné

Pojistné ženy ku pojistnému muže

žena

muž

20

436 Kč

678 Kč

64%

30

460 Kč

794 Kč

58%

40

550 Kč

1 053 Kč

52%

50

722 Kč

1 523 Kč

47%

60

1 030 Kč

2 243 Kč

46%

Zdroj: Kalkulátor jedné nejmenované pojišťovny

Rozdíl pojistného se může lišit mezi pojišťovnami. Ne ale příliš. Všechny vycházejí z úmrtnostních tabulek, jejichž základní verzi publikuje Český statistický úřad. A byť se pravděpodobnost smrti každého z nás liší a nezávisí pouze na pohlaví, ale zrovna tento údaj patří mezi nejvýznamnější. Navíc se poměrně snadno ověřuje a nedá se zfalšovat. Málokdo si nechá změnit pohlaví jen proto, aby získal nižší sazbu pojistného.

Problém v zákazu rozlišovat mezi pohlavím není ale jen u rizikového životního pojištění. Zdražení se bude nepochybně týkat i úrazového pojištění, neboť k vážným úrazům mají také větší sklony muži.

Snížení pojistného pro muže a zvýšení pro ženy?

Diskutovanou možností je snížení pojistného pro muže a zvýšení pro ženy. Částečně k tomu pravděpodobně skutečně dojde, ale rozhodně nelze čekat striktní průměr mezi ženami a muži. Muži by se kvůli vyšší rizikovosti začali pojišťovat více, ženy naopak díky nižší rizikovosti méně. Negativní výběr by tak vedl ke ztrátám pojišťoven.

Opačný problém: Výplata renty

Při výplatě renty zákaz Evropské unie bude mít opačné důsledky pro muže. Jejich renta se sníží. Dnes pojišťovny počítají s kratší průměrnou délkou dožití u mužů, proto jim mohou vyplácet ze stejné sumy peněz větší rentu. Pobírají ji (statisticky) po kratší dobu.

Vyšší renta pro ženy a nižší pro muže?

Nelze přitom předpokládat, že by pojišťovny zvolili jiný postup. Ani u renty není možné průměrování rizikovosti mezi muži a ženami pro stanovení její výše. Muži by si rentu vyplácet již nenechávali a naopak ženy by na ní začaly více vydělávat. Pobíraly by více peněz v delším čase.

U výplaty renty nelze příliš spoléhat ani na částečné zvýšení výplaty pro ženy (se současným velkým snížením výplaty pro muže). Zatímco u rizikového pojištění je motivem k pojištění především snaha o zajištění rodiny, kde cena je až na druhém místě, a tedy i s dražším pojistným bude dostatek žen, které pojištění potřebovat či chtít budou, u výplaty renty je motivace čistě finanční, a tak muži v očekávání kratšího života na nižší rentu nepřistoupí a raději zvolí jiné investiční nástroje – což je ostatně zpravidla efektivnější způsob než nákup renty i dnes.

Kam můžou vést snahy o antidiskriminaci

Diskriminace je obecně považována za špatnou. A nepochybně je. Pokud zaměstnavatel nepřijme zaměstnance jen kvůli barvě kůže nebo kvůli „špatnému“ pohlaví a nikoli kvůli špatným dispozicím pro pracovní místo, je to špatně. Pokud se ale politici snaží antidiskriminovat ve velkém, vede to mnohdy k mnohem horším důsledkům.

Jedním z příkladů je hypoteční krize v USA, která se přelila do celosvětové finanční krize, z níž jsme se ještě nestačili ani vzpamatovat. Na počátku potíží s americkými hypotékami stálo rozhodnutí americké vlády vyrovnat podíl vlastnického bydlení mezi „bílou“ majoritou a národnostními menšinami. A tak se z politického rozhodnutí dávaly hypotéky všem bez ohledu na jejich objektivní schopnost splácet. S důsledky se potýkáme dodnes.

Jsem jen zvědavý, kdy se dočkáme kampaně za zvýšení porodnosti mužů, či prvních žalob na to, že si lidé vybírají partnery pouze určitého pohlaví – vždyť i tím se dopouštíme diskriminace.

Loading

Vstoupit do diskuze 8 komentářů

 


Související články

Jsou lidé s duševním onemocněním nepojistitelní?

Deprese, schizofrenie nebo bipolární porucha. Právě proti těmto potížím by se měli mít na pozoru především mladí lidé ve věku od 20 do 29 let. Podle aktuálních dat Správy sociálního zabezpečení je v této skupině bezmála polovina invalidních důchodců s duševním onemocněním. Klíčová je podle expertů uvědomělost a včasná […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

04. 03. 2024

Přehledně o daňovém přiznání za rok 2023. Na jaké slevy a odpočty máte nárok?

Blíží i povinnost podat daňové přiznání za předešlý rok. V tom si lze díky daňovým úlevám snížit daňový základ, nebo přímo vypočtenou daň. Nicméně některé slevy na vypočtené dani, jako školkovné či slevu pro studenta, budou moci daňoví poplatníci nyní využít naposledy, protože od příště je již ruší […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 02. 2024

Daňové odpočty 2023

Nezapomeňte na daňové odpočty u finančních produktů

Blíží se konec roku 2023 a s tím související daňové přiznání nebo roční zúčtování daně za ukončené daňové období. Pro uplatnění daňového zvýhodnění nebo daňového odpočtu je nutné splnit podmínky v roce 2023. Máte tedy ještě měsíc a půl pro to, abyste maximalizovali svoje odpočty u finančních […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

15. 11. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Buddy

  23 února, 2012

  Boze ta posledni veta, to je ale hovadina!

  Odpovědět

 • Jan

  26 února, 2012

  To naprosto souhlasím, tenhle člověk měl raději zůstat v Indonesii než dělat ostudu Fincentru svými duchaplnými články „všechno vím všechno znám a já vám poradím“.

  Odpovědět

 • zamecnik

  27 února, 2012

  Samozřejmě nevím všechno. Vy ano? Gratuluji.
  Do Indonésie bych se skutečně rád vrátil, žraloci jsou tam prostě nádherní
  http://www.za­mecnikovi.cz/fo­tobanka/odpoci­vajici-zralok-23425860/

  A nejen žraloci :-).

  Jen nerozumím tomu jedu, který odkapává z vašich písmen (i vašeho „předpisatele“). Jestli nesouhlasíte s mým názorem, můžete to napsat slušně. Předpokládám, že to umíte.

  Odpovědět

 • Marie

  4 března, 2012

  Pane Zámečníku, mně osobně Vaše poslední věta přišla naopak duchaplná :-))) a hlavně vtipná… :-))) … a protože se nepovažuji za výstředního jedince, myslím že nás takových je víc, hahaha :-)))

  Odpovědět

 • Karolína S.

  29 února, 2012

  Tak jsem si přečetla Váš článek pane Zémečníku. Napíšu to slušně a výstižně. Váš článek:velice slabé a ta poslední věta vyjadřuje duchaplnost nebo spíše nevyzrálost adolescenta a ne šéfredaktora. Nedivím se reakcím pana Buddyho a pana Jana. Navíc jsou slušní a žádný jed tam nikde nekape, mají podobný názor a vy ani nejste rád, že ho tak napsali. Pokud se ani z tak jednoduchou kritikou své publikační činnosti nevyrovnáte, pak Vám asi nezbyde, než se opravdu vrátit za žraloky a rozvíjet to fotografování. Být šéfredaktorem a ještě mít profesionalitu, to jsou roky praxe a podle Vaší reakce jste na začátku pane. Takže slušně a upřímně Vám doporučuji taky tu Indonesii bez politických turbulencí ve vězení a na žraloky buďte hodný.Hezký den.

  Odpovědět

 • zamecnik

  29 února, 2012

  Dobrý den, Karolíno,
  máte pravdu, i po jedenácti letech vedení finančních serverů jsem na začátku. Je to vidět i z toho, kolik čtenářů pobouřila nadsázka v poslední větě. V každém případě mě těší, že vás i Buddyho a Jana článek zaujal natolik, že jste až k poslední větě dočetli. :-)

  Odpovědět

 • L. Kacalka

  29 února, 2012

  Dobry den,

  so zivym zaujmom som si precital diskusiu ku komentaru. Tiez nie som priaznivcom ambcicii politikov hrat sa na produktovych manazerov. Okrem diskriminacie netreba pri posudzovani biznisu zabudat na obozretne podnikanie, najma vo financnom sektore.

  Nie je to tak davno, co sa Americania rozhodli, ze nebudu diskriminovat svojich obyvatelov za nizky prijem v snahe ziskat vlastne byvanie. Vysledkom boli agentury fannie mae a freddie mac a bublina, ktorej prasknutie zasiahlo cely svet.

  Historia potvrdzuje, ze ak chcu vlady realizovat svoju socialnu politiku deformovanim trhu vo financnom sektore, nemoze to dobre dopadnut.

  L. Kacalka / Investujeme.sk

  Odpovědět

 • zuzana

  26 června, 2012

  Dobrý den, já se přiznám, že jsem poslední větu ani nedočetla. Hned v začátku mě zarazilo tvrzení, že jedna nejmenovaná pojišťovna nabízí pojistku na milión, při platbě pouhých 315Kč.Já platím 500Kč měsíčně a to mě pojistili jen na 319tisíc. Můžete mi sdělit, kde najdu tak výhodné pojištění na smrt????

  Odpovědět