CZK/€ 25.355 +0,10%

CZK/$ 23.377 -0,22%

CZK/£ 29.634 +0,13%

CZK/CHF 26.385 -0,16%

Text: Redakce

23. 12. 2021

5 komentářů

Zelené dluhopisy. Jaké jsou jejich plusy a mínusy?

 

Na trhu je stále větší poptávka po aktivech, která mají ekologickou značku. Před 14 lety vznikly první zelené dluhopisy. V čem jsou specifické a vyplatí se do nich investovat?

Loading 

Hlavní ekonom společnosti Cyrrus Vít Hradil uvádí, že momentálně se zelené dluhopisy jeví, jako vhodná oblast pro investice. „Tento segment se téměř jistě bude v nadcházejících letech těšit velké popularitě. A není ani tolik podstatné, co si o těchto finančních produktech bude myslet trh. Budou totiž masivně podporovány vládami, a nakonec dost možná i měnovými institucemi, jako je např. Evropská centrální banka. Jedná se tak o sázku na jistotu,“ myslí si Vít Hradil.

Ministerstvo financí (MF) průběžně vyhodnocuje aktuální vývoj v oblasti udržitelných financí, a to i z hlediska správy státního dluhu. Podle Šimona Blechy z tiskového odboru MF v segmentu domácích korunových dluhopisů doposud nebyla v tomto směru zaznamenána dostatečně relevantní, a především udržitelná poptávka ze strany investorů.

„Vstup MF na neexistující domácí trh v oblasti zelených státních dluhopisů by tak velmi pravděpodobně přispěl k vyšším nákladům než při srovnatelné emisi konvenčních státních dluhopisů. A to nejen z důvodu jeho nedostatečné likvidnosti, ale i kvůli dodatečným externím nákladům v podobě auditů na příslušné financované projekty a jejich průběžný monitoring,“ vysvětluje Šimon Blecha a dodává, že Ministerstvo financí zastupuje Českou republiku v pracovních skupinách Rady EU, kde je diskutováno vydávání tzv. evropských zelených dluhopisů.

„Návrh nařízení stanoví požadavky pro emitenty dluhopisů, kteří chtějí používat označení „evropský zelený dluhopis“ (tzv. European Green Bond) pro své environmentálně udržitelné dluhopisy nabízené investorům v Evropské unii,“ říká Šimon Blecha za MF.

REKLAMA

Emitentem těchto zelených dluhopisů přitom může být jakákoli právnická osoba. Peněžní prostředky získané z evropských zelených dluhopisů by měly být použity na financování hospodářských činností, které mají trvalý pozitivní dopad na životní prostředí.

Zelené dluhopisy EU

Připomeňme, že v rámci dosažení cílů stanovených v rámci Zelené dohody pro Evropu Komise EU přislíbila, že v příštím desetiletí zmobilizuje nejméně 1 bilion eur ve formě udržitelných investic.

Do zelených investic bude směřovat 30 % víceletého rozpočtu EU (2021–2028) a jedinečného unijního nástroje NextGenerationEU (NGEU), který je určen na podporu postpandemického zotavení.

Na investice a reformy, které podporují cíle v oblasti klimatu, musí země Unie věnovat nejméně 37 % finančních prostředků, jež obdrží v rámci Nástroje pro oživení a odolnost, jehož celkový rozpočet dosahuje 672,5 mld. eur. Veškeré investice a reformy, které mají být tímto způsobem financovány, nesmí významně poškozovat cíle EU v oblasti životního prostředí. 30 % finančních prostředků v rámci NGEU chce Komise získat prodejem zelených dluhopisů, které vydá jménem EU.

REKLAMA

Politika soudržnosti EU pomáhá zemím, regionům, místním samosprávám a městům v Unii realizovat rozsáhlé investice, které přispívají k realizaci priorit Zelené dohody pro Evropu. Na tyto priority musí vyčlenit alespoň 30 % prostředků, které obdrží z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Kromě toho bude 37 % Fondu soudržnosti určeno přímo na dosažení klimatické neutrality do roku 2050.

Důraz přechodu na „zelenou energetiku“

Trend na udržitelnost bude stále narůstat. Proto budou stoupat i investice do tohoto segmentu – zejména do takzvané nové energetiky, jejíž součástí jsou například virtuální elektrárny. „Podíl fosilních zdrojů na celkové výrobě elektřiny byl v ČR v roce 2020 52 procent, podíl klasických hnědouhelných elektráren celých 40 procent. Staré bloky budou ale postupně vyřazovány a stále více elektřiny bude vyráběno lokálními zdroji agregovanými do virtuálních elektráren. Právě ty jsou jedním z nových řešení, která budou v následujících letech zvládat požadavky na zvýšení nebo snížení výkonu dodávaného do distribuční soustavy,“ uvádí Václav Skoblík, ředitel divize Nová energetika společnosti UCED. Právě skupina UCED aktuálně svou první virtuální elektrárnu připravuje.

Loading

Vstoupit do diskuze 5 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Cena bitcoinu je dnes v korunách nejvyšší v dějinách, činí více než 1,5 milionu korun

Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny světa, bitcoinu, dnes dopoledne středoevropského času dosáhla historicky nejvyšší korunové ceny, kolem 1 520 000 korun. Překonala tak dosavadní rekord z listopadu 2021 (viz graf analytické platformy CoinGecko níže). V dolarech dnes bitcoin překonal rovněž psychologickou úroveň, 65 000 dolarů.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

04. 03. 2024

Stát chce i nadále vybírat windfall tax. Hrozí žaloby menšinových akcionářů ČEZ

Ještě loni ministr financí Zbyněk Stanjura říkal, že daň z mimořádných zisků zřejmě skončí už po roce trvání. Dávalo by to smysl. Ke konci loňska stát ukončil zastropování cen energií. Ty totiž na burze klesly tak nízko, že už není třeba, aby lidem od drahých energií ulevoval. Jestliže […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024

Síla složeného úroku aneb tajný vzorec bohatství

Mnoho lidí se zajímá o to, jak úspěšně investovat, ale málokdy se zamyslí nad efektem složeného úročení, přestože právě ten je tajemstvím úspěchu každého investora. Předpokládejme, že dokážete sestavit konzervativní portfolio s očekávaným výnosem 5 % ročně. Ten by se měsíčně připisoval od vašich 25. narozenin s […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Richard Fuld

  23 prosince, 2021

  Tento text ve mně vyvolavá silné reminiscence na závěry ústředního výboru KSČ. Radeji se k článku ani nikdo nehlásí. 🙂

  Odpovědět

 • Honza

  23 prosince, 2021

  Nejvíc mě pobavil pojem „virtuální elektrárny“. Něco ve stylu „lidé předstírají, že pracují a my předstíráme, že je platíme“.
  Možná se obnoví i akce Z. Ty budou nově nejen Zadarmo, ale i Zelené.

  Odpovědět

 • Richard Fuld

  23 prosince, 2021

  Virtuální elektrárny? To mi připomíná spoléhání na tvrzení Jaroslava Duška, že pocit chladu je jen stav mysli. 🙂

  Odpovědět

 • Honza

  23 prosince, 2021

  Každý pocit je jen stav mysli. Blbý je, když ten pocit odpovídá nepříjemné realitě.

  Odpovědět

 • Škodolibka domácí

  23 prosince, 2021

  Jak poznám, že je dluhopis zelenej, když nemá listinnou podobu?

  Odpovědět