Pondělí 29. listopadu. Svátek má Zina.

Zasedání ČNB: připravme se na růst sazeb o procento

Na posledním zasedání ČNB na samém konci září centrální banka překvapila. Ovšem nikoliv tím, že politiku utáhla, nýbrž tím, v jakém rozsahu tak učinila. Zvýšení sazeb o tři čtvrtě procentního bodu na jednom jediném zasedání totiž bylo nejvyšší od prosince 1997, kdy dvoutýdenní reposazba vzrostla ze 14,8 % na 18,5 %. Za dveřmi je zasedání další a podle všech signálů se zdá, že se dočkáme dalšího utažení, které bude všechno jen ne standardní, čtvrtprocentní. Na prosinec 1997 se ani zdaleka nedostaneme, nicméně růst sazeb o celý procentní bod by nás překvapit neměl. Proč?

Zaprvé, inflace byla v září vysoko nad prognózou ČNB. Celková cenová hladina se meziročně zvedla o bezmála 5 %, měnově-politická inflace přidala 4,7 %; v prvním případě to bylo o 1,7 p.b., ve druhém pak o 1,6 p.b. nad poslední prognózou ČNB ze srpna letošního roku. A aby toho nebylo málo, poptávková inflace skončila bez dvou desetin na hranici 6 %, což prognózu překonalo o výrazného 2,3 p.b. V situaci neexistující nezaměstnanosti a extrémně volné fiskální politiky je to dokonalá bouře pro rozvolnění inflačních očekávání.

Zadruhé, inflace bude dále růst. Drahé ceny energií se do cen ještě nestihly promítnout, ceny průmyslových výrobců u nás i v Německu rostou léta neviděným tempem. Jelikož je poptávka domácností silná, podstatná část tohoto vzedmutí se projeví nikoliv v maržích výrobců, ale v cenách pro spotřebitele.

Zatřetí, je sice po volbách, ale formující se vláda si evidentně nechce připustit rozpočtovou realitu. Zamčená v nesmyslných populistických předvolebních slibech opakuje, že daně nezvýší, nezvýší a nezvýší, a že rozpočet srovná jakousi vyšší „efektivitou“, „digitalizací“ a zrušením neinvestičních dotací agrobaronům (kterých je mimochodem za cca 6 mld. korun ročně). ČNB moc dobře ví, že tak to nepůjde, a i kdyby to šlo, nemohla by spoléhat na to, že to vláda složená z 5 stran nejrůznějšího ražení nakonec přece jen udělá. Šestiprocentní strukturální deficit a vláda žijící v iluzích je noční můra ČNB.

Začtvrté, koruna neposiluje, spíše naopak. ČNB sice necílí na kurz a explicitně nepřizná, že by silnější korunu uvítala, z jejího chování je to však evidentní. Posuďte sami. Prognóza ČNB ze srpna čekala podstatné posílení koruny – koruna měla ve 4. čtvrtletí letošního roku být 25,12, v prvním čtvrtletí příštího roku pak 24,75. ČNB před pár dny ohlásila, že od ledna 2022 po 9 letech obnovuje program prodeje části výnosu z devizových rezerv. V historii se ČNB vždy dost spoléhala na kurzový kanál – na reálnou konvergencí hnané posilování koruny v časech inflačních, na devizové intervence v časech deflačních. Kurzový kanál ale nyní moc nefunguje – koruna (i další středoevropské měny, jejichž centrální banky měnovou politiku utahují) celkem překvapivě oslabuje, v posledních dnech až na 25,70. To samozřejmě implikuje další dodatečné utažení měnové politiky nad jistě beztak velké utažení, jež je obsaženo v nové, dnes již hotové, prognóze, která bude podkladem pro listopadové jednání ČNB a která určitě s oslabením koruny na 25,70 nepočítala.

Zapáté, Bankovní rada ČNB (resp., její většina) se evidentně bojí inflace a nebojí nestandardních kroků. Je si vědoma dlouhých a proměnných zpoždění v transmisním kanálu měnové politiky a odhodlána vyslat silný signál, že inflaci nedopustí. Obzvláště, když jen šoková úroková terapie má šanci zlomit inertnost koruny.

A nakonec, členové BR ČNB již před zasedáním otevřeně říkají, že se budou bavit o nestandardním zvýšení sazeb. Přidejme k tomu fakt, že minimálně guvernér, ale nejspíš i další členové BR ČNB, chtějí rychle dosáhnout „normálu“, který definují střídavě jako sazby na neutrální úrovni (ergo, kolem 3 %) nebo jako kladné reálné sazby. Obojí je stále velmi vzdálené a ani po utažení o 1 p.b. dosaženo nebude.

Autor: Martin Lobotka, hlavní analytik Conseq Investment Management, redakčně upraveno

3 komentáře: “Zasedání ČNB: připravme se na růst sazeb o procento”

 1. Čas na sebeobranu napsal:

  „Je to poměrně prosté, byť si to mnozí ještě nepřipustili. V budoucnu nás pravděpodobně čeká inflace, vyšší zdanění a nulové nebo minimální penze. “

  https://www.info.cz/zpravodajstvi/cesko/perspektiva-evropy-do-dalsich-let-inflace-vyssi-dane-a-nulove-duchody

 2. Jura napsal:

  Jásejme, Ústřední plánovací komise bude zasedat!

  Jestli chtějí posílit CZK, tak ať rollbackují to zlo, které napáchali v rámci kurzového závazku.
  Tehdy natiskli 2000 miliard (!) CZK a nakoupili za ně eurové dluhopisy, oficiálně aby oslabili korunu, neoficiálně aby potěšili své nadřízené v ECB tím, že jim pomohou zachránit jih eurozóny.

  Nyní by tedy mohli ty eurové dluhopisy prodat (a vyslechnout si pokárání od ECB), utržená eura směnit za koruny a ty koruny „spálit“.

  Mimochodem, minulá vláda mi daně zvedla a to dost (z 15 na 23%) – zvýšení takové, že před realizací kapitálových zisků změním daňovou rezidenci. Kdyby tato vláda tedy zrušila celý ten balík „zrušení superhrubé“, tak já jsem za, neb gážistou nejsem a nebudu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.