CZK/€ 24.340 -0,51%

CZK/$ 22.967 -1,08%

CZK/£ 28.146 -0,10%

CZK/CHF 25.174 -0,37%

Text: Daniel Kuchta

07. 02. 2012

3 komentáře

Zajímavý výnos a nízké riziko? Možnost tu je

 


 

Konvertibilní dluhopisy nejsou nijak novým investičním nástrojem, ale mezi širokou investorskou veřejností jsou poněkud opomíjenou třídou aktiv. Přitom by se dalo říct, že spojují to lepší z dluhopisů, které jsou dlouhodobě považovány za konzervativní složku portfolií a akcií, které jsou zase preferovány kvůli jejich růstovému potenciálu (i když v minulém roce tomu bylo spíše naopak).

Tyto cenné papíry v sobě kromě dluhopisu obsahují také call opci na akcie společnosti. Kromě kupónů, které investor dostává z titulu držení dluhopisu, tak může v případě příznivého vývoje na akciovém trhu těžit z růstu ceny akcie společnosti. V takovém případě totiž může uplatnit opci na výměnu dluhopisu za akcii společnosti v určitém, předem daném poměru, nebo kurzu.

Investor může nakoupit konvertibilní dluhopis za 100 000 korun s úrokem 5 %, přičemž cena akcie v době emise dluhopisu stojí 100 korun a konverzní kurz bude 150 korun. Když v době splatnosti bude cena akcie 200 korun, investorovi se vyplatí změnit dluhopis za akcie po 150 korun (667 akcií) a prodat je po 200 korun za akcii se ziskem (nebo dostane peněžní vyrovnání ve stejné hodnotě, tj. 133 400 korun). Pokud by byla cena akcie společnosti 140 korun, tak se mu to nevyplatí, protože je pro něj výhodnější inkasovat jistinu a úrok 5 % (za akcie by dostal 93 380 korun).

V případě nepříznivého vývoje na akciovém trhu (nebo mírného růstu) tak má investor alespoň jistotu již zmiňovaných kupónů a vyplacení jistiny dluhopisu. Podle toho se pak odvíjí i cena dluhopisu na trhu. Když je cena akcie pod konversní cenou, chová se cenný papír spíše jako dluhopis, a jeho cena se odvíjí především od kreditního rizika emitenta, úroků dluhopisu apod. Čím je pak cena vyšší, než konversní cena, tím spíše je cenný papír citlivý na vývoj akciových trhů

Taková konstrukce má výhody jak pro investory, tak pro společnost, která tento cenný papír emituje. V prvním případě je to již zmíněný potenciál růstu akcií, který je podpořen nižší volatilitou dluhopisů. Pro společnost je to pak možnost emitovat dluhopisy s nižším výnosem, než je běžné, a získat tak poměrně levný kapitál bez toho, aby musela emitovat nové akcie, což by mohlo mít negativní dopad na jejich cenu (pokles důvěry investorů kvůli ředícímu efektu apod.).

REKLAMA

Nic není dokonalé

Kromě pozitiv je potřeba zmínit i rizika spojena s těmito cennými papíry. Jedním z nich je samozřejmě kreditní riziko emitenta. Tyto cenné papíry neemitují pouze společnosti s vysokým ratingem, ale kvůli nižším úrokům právě také společnosti, u nichž je kreditní riziko poměrně vyšší. Je zde také klasické riziko trhu, které se nejvíce projevuje v době, kdy je cena akcie a s ní i cena dluhopisu vysoká a volatilita dluhopisu je vyšší, prakticky stejná jako u akcie. Špatně načasovaný nákup na vrcholu zvyšuje riziko ztráty.

Konvertibilní dluhopisy jsou obecně považovány za komplikovanější strukturované produkty, což má možná vliv na jejich oblíbenost. Je tedy na emitentech, jestli chtějí investory zaujmout jednoduchostí, nebo na ně připraví menší pasti. Jednou z nich může být omezení růstového potenciálu ze strany emitenta. Pokud totiž cena akcie vystoupá nahoru příliš rychle, mohla by se mu konverze dluhopisů, případně vyplácení hotovosti poněkud předražit. A tak je zde možnost, že emitent při určité ceně akcie realizuje vynucenou konverzi, čímž omezí potenciální výnos investorů. Dalším problémem pro investory může být špatné nastavení konverzní ceny, která může být příliš vysoko a v době splatnosti těžko dosažitelná. Cenný papír tak jen těžko bude těžit z růstu akcií a stane se z něj dluhopis s příliš nízkým výnosem.

Konvertibilní dluhopisy nejsou běžně dostupné pro drobné investory, takže do nich musí investovat prostřednictvím produktů, které do nich investují. Čeští investoři mají na výběr několik podílových fondů, které nabízejí možnost investovat do konvertibilních dluhopisů. Asi nejzajímavějším produktem je BNP Paribas L1 Convertible Bond World H CZK. Již podle názvu je jasné, že jde o fond zajištěný do koruny, což je u fondu, který patří spíše mezi konzervativní fondy, pozitivní, protože změna měnových kurzů by zbytečně zvyšovaly volatilitu. Fond investuje do fondů po celém světě a v portfoliu má kolem 140 konvertibilních dluhopisů napříč všemi sektory a s různou kreditní kvalitou. Na světové konvertibilní dluhopisy je zaměřen také fond KBC Bonds Convertibles, který je veden v euru. Na evropský trh je pak zaměřen další z rodiny fondů BNP Paribas, Convertible Bond Best Selection Europe veden v euru. Taktéž v euru, ale zaměřen na společnosti s malou  kapitalizací je zaměřen fond Parvest Convertible Bond Europe Small Cap. Do kvalitních dluhopisů společností z Asie kromě Japonska investuje fond Parvest Convertible Bond Asia exJapan veden v americkém dolaru.

Loading

Vstoupit do diskuze 3 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Jsou investice do ESG objektivně a chladně vykalkulovaným krokem?

Globální environmentální hnutí zaměřené proti hrozící klimatické změně vyvolalo v život nový fenomén. Investiční bankéři začali ve velkém zakládat nové ESG investiční fondy a investování do těchto fondů vypadá v dnešní době jako téměř jistá věc. Vždyť vlády téměř všech zemí se předhánějí ve svém úsilí finančně podporovat a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 09. 2023

Nové postupy v léčbě obezity vytváří investiční příležitosti

Podle Světové zdravotnické organizace se obezita stala celosvětovým zdravotním problémem. Na následky nadváhy nebo obezity totiž každoročně umírá více než 4 miliony dospělých. Kvůli obezitě jsou ohroženy i ekonomiky, protože se zvyšují náklady na zdravotní péči v jednotlivých zemích. Zatímco na celosvětové úrovni žijeme v éře prodlužující […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

25. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • pindus

  8 února, 2012

  Nechybí tady někde označení PR článek?

  Odpovědět

 • Harry

  13 února, 2012

  Myslím, že autor nepochopil přesně trade-off mezi výnosem z potenciální konverze a pevným výnosem konvertibilního dluhopisu.
  Klasický dluhopis je tak trochu konvertibilní dluhopis s nekonečným konverzním kurzem a vysokým kuponem. Pokud je konverzní kutz nastaven těsně pod nekonečnem, kupon takového CB bude také blízký kuponu klasického dluhopisu.
  „Špatně nastavený konverzní kurz“ tak obyvkle znamená konvertibilní dluhopis s vyšším kupinem a tudíž dluhopis s nižší citlivostí na akcie. i ten se může někdy hodit, hlavně když akie padají …

  Odpovědět

 • petr

  19 dubna, 2012

  Osobně mám spravován kapitál zahraničním money managerem a jsem velice spokojený. NULOVÉ POPLATKY za správu. Roční výnos 30+ % při krátkodobých propadech kapitálu do 10% investované částky. Výborný poměr výnosu/rizika. Více info na pesek1299@sez­nam.cz.

  Odpovědět