Pondělí 20. září. Svátek má Oleg.

Z IPO Facebooku se stává velká fraška

Investice Daniel Kuchta 23.05.2012 | 15:59 1 Komentář

Akcie společnosti Facebook se na burze obchodují pár dní a samotná společnost, burza, i manažer emise čelí žalobám od nespokojených investorů. Že nebudou akcie Facebooku žádným ternem, se tušilo dávno, ale že jej budou nakupovat hlupáci, kteří po mírných propadech přijdou se žalobami, asi čekal málokdo.

Na straně žalovaných stran se octly jak burza Nasdaq, kde byly akcie uvedeny, tak hlavní manažer emise, i šéf Facebooku. A žaloby to možná nejsou až tak neopodstatněné, přičemž Nasdaq svou chybu už dokonce přiznal a chystá se odškodnit klienty. Jde o poměrně ošemetnou záležitost, kdy burza v den uvedení akcií kvůli technickým problémům posunula začátek obchodování o půl hodiny. Klienti navíc mnohdy neměli přehled o tom, jestli jsou jejich pokyny zpracovány a přišli tak o miliony dolarů. Operátor burzy to vysvětluje také tím, že v průběhu pátku bylo zpracováno 580 milionů příkazů. Když na to Nasdaq nemá kapacity, neměl by se do podobných obchodů asi pouštět.

Banky, které plnily úlohu manažerů emise, na čele se společností Morgan Stanley a také samotná společnost Facebook, pak čelí obvinění z toho, že investorům nedodaly úplné informace, resp. je dodali, ale pozdě a pouze vybraným. Morgan Stanley tak jen několik dní před emisí snížila odhad budoucích výsledků společnosti a to na základě zprávy od samotné společnosti Facebook. Co je na tom nejvíce zarážející, že společnosti ani bankám to vůbec nebránilo v tom, aby zvýšily cenové rozpětí společně s objemem nabízených akcií (z nichž byly většina akcií majitelů společnosti) a následně vydaly akcie za nejvyšší cenu.

Institucionální investoři zřejmě zareagovali na poslední zprávy o firmě prodejem akcií a tak samotné banky nakonec nákupy akcií v pátek zachraňovaly co se dalo. Od pondělí už ale evidentně na něco podobného neměly ani pomyšlení a mnoho investorů je dnes rozčarováno z toho, že cena akcie vysněného Facebooku nabrala poněkud špatný směr.

Myslím, že investorům nebude stačit vysvětlení ze strany Morgan Stanley o tom, že podobné praktiky jsou běžné také u jiných IPO. Možná nakonec banky přijdou ještě s tím, že investoři by měli být rádi, že ony samotné v pátek zachraňovaly akcie před propadem a vynaložily na to stovky milionů dolarů, takže by to vlastně mohlo stačit.

Na jedné straně se možná není investorům co divit (i když za tu cenu možná ano), protože jméno Facebook dnes zná prakticky každý. Firma se za několik let vypracovala z malého projektu vysokoškoláka na největší firmu ve svém oboru. Očekávali tak, že akcie, i přes vysokou upisovací cenu, půjdou na dračku a zisky se budou počítat v desítkách procent. A díky neschopné burze a neúplným informacím se nakonec sen o rychlém zisku rozplynul.

Na druhé straně se ale o Facebooku v poslední době skutečně nepsalo moc pozitivních článků a jejich počet se snížil ještě více poté, co společnost oznámila cenové rozpětí a po extrémním zájmu také navýšení ceny a objemu. Již před těmito zprávami bylo jasné, že toto IPO je nafouklá bublina velkých rozměrů a zprávy o nečekaném zájmu jí pouze potvrdily. Je divné, že i přes tuto poměrně velkou negativní kampaň se našlo tolik jedinců ochotných investovat do Facebooku jen pro jeho jméno.

Základem většiny negativních komentářů bylo konstatování o přemrštěné ceně (která se nakonec ještě zvedla) a nejistém generování budoucích zisků. Warren Buffett stále říká, že investovat se má pouze do akcií těch firem, jejichž podnikání rozumíme a věříme mu. A skutečnost, že většina z upsaných akcií byly cenné papíry dosavadních majitelů společnosti, spíše navádí na myšlenku, že samotní majitelé firmě možná do budoucna nevěří.

Ať už dopadnou žaloby jakkoli, poškození jsou dnes většině investorského světa na smích, protože se nechali zlákat pohádkou o zázračném výdělku. Žalované strany jsou na tom stejně. Nasdaq se může jakkoli snažit upevnit svůj status „seriózní“ burzy akvizicemi a rozšiřováním své působnosti, v očích investorů bude stále tím trhem, který vznikl a zviditelnil se při nafukování technologické bubliny. A ironie je, že právě technologie byly tím, co Nasdaqu způsobilo ostudu a rychlá omluva a ochota urovnat škody jej nespasí. Bankéři pak opět pouze utvrdili své kritiky v tom, že je jim jde pouze o vlastní výdělek a neštítí se jej dosáhnout jakýmkoli špinavým způsobem (i když inkasované procento z objemu IPO bylo nižší, než je obvyklé) a z prestižní záležitosti se stal malér. Zuckerberg zůstane nejmladším miliardářem, ale seriózní investory a ty, kteří IPO kritizovali jako zbytečně nafouklou bublinu, určitě o čistotě svých záměrů nepřesvědčil. A určitě nepomohl dalším firmám s podobným zaměřením, které by mohly mít v budoucnu v plánu získat zajímavé peníze na burze.

Akorát ti, kteří věštili neúspěch primární emise, budou mít o jeden důvod více k tomu, aby přesvědčovali investory o své neomylnosti a ti, kteří mají zájem o nákup akcií v budoucnu, si mohou mnout ruce, že je dostanou ve slevě. Ale to je na jednu z největších primárních emisí na burze zatím poměrně málo.

Koupíte si Facebook?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Jeden komentář: “Z IPO Facebooku se stává velká fraška”

  1. josef napsal:

    se nikdy nevyplaci tem, co jsou dav…akcie neceho co nejde podchytit jinak nez elektronicky, si kupuje jen spekulant nebo hlupak!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.