CZK/€ 25.280 -0,04%

CZK/$ 23.131 +0,03%

CZK/£ 30.035 -0,31%

CZK/CHF 26.155 +0,21%

Jan Traxler

Text: Jan Traxler

Foto: Shutterstock

06. 03. 2023

0 komentářů

Vývoj na finančních trzích – únor 2023

 

Ropa, plyn i elektřina na předválečné úrovni. Poklesla cena zlata a stříbra. Akcie jako na houpačce. Euro za 23,50.

Loading 

Akcie jako na houpačce

Vývoj na akciových trzích je poslední měsíce jako na houpačce, nahoru a dolů. Po lednové růstové rally přišlo v únoru mírné vystřízlivění. Hodnota indexu S&P 500 klesla zpět pod 4000 bodů. Dařilo se z velkých firem akciím Tesla, Meta Platforms nebo Nvidia. Naopak zhruba o 10 % klesla hodnota akcií Amazon, Alphabet, Netflix, Pfizer či Walt Disney.

Na pražské burze výrazně posílily akcie ČEZ, jejichž hodnota za poslední dva měsíce vyletěla o 35 % a znovu se přehoupla přes 1000 korun za akcii. Zásluhou ČEZu pak stoupla i hodnota indexu PX pražské burzy v únoru o 6 %.

REKLAMA

Poklesla cena zlata a stříbra

Na komoditních trzích v únoru výrazně ztrácely drahé kovy. Cena zlata za uplynulý měsíc klesla o 5 % a cena stříbra dokonce o 12 %. Ač se o zlatu a stříbru často mluví jako o bezpečném přístavu nebo dobrém uchovateli hodnoty, v praxi to tak úplně nefunguje. Jejich cenová volatilita je velmi vysoká.

Laik by určitě čekal, že nyní v době války, vysoké inflace a rostoucího geopolitického napětí cena zlata poroste. Ale opak je pravdou, cena zlata už třetím rokem více méně jen kolísá a přešlapuje na místě, spíše pozvolna trochu klesá. Na velmi dlouhém časovém horizontu cena zlata sice roste s inflací, ale k tomu je potřeba horizont v desítkách nikoliv v jednotkách let.

Ropa, plyn i elektřina na předválečné úrovni

Ceny energetických komodit – ropy, plynu, elektřiny a uhlí – se v únoru na burze příliš nezměnily. Ceny energií už od konce léta výrazně poklesly a jsou dnes v zásadě na předválečné úrovni. Ropa se obchoduje kolem 75 dolarů za barel, plyn kolem 50 euro za MWh a elektřina kolem 140 euro za MWh.

Bohužel nějakou dobu potrvá, než se to ve větší míře projeví do koncových cen pro spotřebitele, neboť dodavatelé plynu a elektřiny nakupují většinu energií předem v ročních kontraktech, takže nyní dostáváme energie nakupované na burze za loňské hyperceny. Pokud ale letos nedojde k nějakým novým cenovým šokům, tak příští rok by plyn i elektřina pro koncové spotřebitele měly výrazně zlevnit.

REKLAMA

Euro za 23,50 Kč

Česká koruna v únoru dál posilovala k euru. Jedno euro už stojí jen 23,50 korun. Za poslední rok zpevnila koruna k euru o 6 %. Silnější koruna pomáhá trochu tlumit inflační tlaky, například zlevňuje pohonné hmoty a veškeré dovážené zboží.

Silnější koruna také nyní nahrává těm, kteří si kvůli vysokým úrokům začali v posledním roce brát úvěry v eurech, které nesou výrazně nižší úroky. Ovšem s tím také roste riziko do budoucna, protože v případě oslabení koruny se pak dlužníkům u eurových úvěrů splátky mohou nepříjemně prodražit. Úvěry v eurech by si měli brát jen firmy, které mají tržby primárně v eurech.

Autor: Jan Traxler, privátní investiční poradce, zakladatel multi-fondu Otakar a odborný garant portálu Nemovitostní-fondy.cz a FKI-fondy.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

USA jsou v režimu fiskální dominance. Co to znamená pro investory?

Americká ekonomika se zdá být výrazně méně ovlivnitelná vyššími úrokovými sazbami v současném hospodářském cyklu. To potenciálně implikuje, že i následné snižování úrokových sazeb pozbude velkých účinků. Tento jev lze vysvětlit tím, že Spojené státy jsou nyní v režimu fiskální dominance. Tento režim nastává, když veřejný dluh […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 07. 2024

Trhy klamou silným růstem, za ním se skrývá vcelku znepokojivý příběh

Americké akciové trhy jako celek nejsou nyní levné, na tom se shodne drtivá většina expertů. Vlastně na historické poměry jsou spíše drahé. Například Shiller PE ratio (poměr zisků k ceně akciového indexu S&P 500 ošetřený o inflaci) je nyní roven 36,3, což je za posledních více než […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

16. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *