CZK/€ 24.740 -0,75%

CZK/$ 23.825 -0,54%

CZK/£ 29.064 -0,56%

CZK/CHF 23.823 -0,84%

Text: Jan Traxler

Foto: Shutterstock

04. 03. 2022

0 komentářů

Vývoj na finančních trzích – únor 2022

 

Cena ropy, zlata a pšenice letí nahoru. Koruna prudce oslabuje. Korekce na akciových trzích pokračuje. 

Korekce na akciových trzích pokračuje

Válka na Ukrajině otřásla finančními trhy na všech frontách. Zásadní dopad nyní mají zejména uvalované proti-ruské sankce a očekávané odvetné kroky ze strany Ruska. Kurz ruského rublu se za uplynulý měsíc propadl o 30 %. Ruská centrální banka ve snaze zabránit dalšímu propadu měny na konci února zvedla úrokové sazby z 9,5 % na 20 %. Přesto měna dál prudce oslabuje. Hodnota ruských akcií obchodovaných v zahraničí spadla v průměru o 70 %. V Moskvě zůstává akciová burza už několikátý den uzavřená.

Vedle samotného Ruska jsou pak z akciových trhů pochopitelně nejvíce zasaženy burzy v celé střední a východní Evropě, které se potýkají s velkým odlivem zahraničního kapitálu. I na pražské burze jsme byli svědky velkých výprodejů. Největší propad zaznamenaly akcie rakouské Erste Group Bank, jejichž hodnota od začátku února spadla o 30 %. Bankovním titulům se nedařilo ani jinde ve světě. Celkově se v únoru prohloubila korekce na akciových trzích v USA i Evropě. Dařilo se v podstatě jen těžařům ropy, zlata a zbrojařům.

REKLAMA

Cena ropy, zlata a pšenice letí nahoru

Zlato se tradičně ukázalo jako proti-krizové aktivum. Panika zlatu svědčí. Momentálně je zlato velmi žádanou komoditou nejen v Rusku, ale po celém světě. Zvýšenou fyzickou poptávku ještě umocňuje spekulativní kapitál, což samozřejmě tlačí cenu žlutého kovu nahoru. Koncem února se již přehoupla cena zlata přes 1900 dolarů za unci.

Ještě více ale nyní letí nahoru ceny energetických komodit v obavách, že Rusko přestane do Evropy dodávat ropu a plyn. Cena ropy v únoru stoupla o 10 % a během prvních dvou březnových dnů o dalších 10 %. Musíme se tedy připravit na další zdražování pohonných hmot. Což bude v konečném důsledku tlačit nahoru ceny veškerého zboží.

Navíc prudce stoupá také cena některých zemědělských komodit, zejména pšenice. Ceny zemědělských komodit výrazně rostou už od léta. Nyní ale za poslední měsíc pšenice podražila skokově o dalších 30 %, kukuřice o 20 %, řepka o 15 % a sója o 10 %.

REKLAMA

Koruna prudce oslabuje

Odliv zahraničního kapitálu z České republiky se podepsal pod prudkým oslabením české měny. V únoru koruna oslabila k euru o 2,6 % na 25 korun za jedno euro. Nyní už se kurz blíží dokonce 26 korunám za euro a dolar už stojí přes 23 korun. Podobně oslabují i ostatní středoevropské a východoevropské měny.

Ještě před měsícem jsem psal, že koruna by měla díky velkému úrokovému diferenciálu nadále posilovat. A rázem je všechno jinak. Doufejme, že brzy vše skončí mírovou dohodou a nikoliv třetí světovou.

Disclaimer: Článek a informace v něm obsažené nejsou investičním doporučením či analýzou investičních příležitostí ani nepředstavují veřejnou nabídku investičních nástrojů ani jakoukoli jinou nabídku či výzvu vůči veřejnosti k transakci s investičními nástroji. Výkonnost dosažená v minulosti ani očekávaná výkonnost není spolehlivým ukazatelem budoucích výnosů. Data uvedená v článku pochází z webových stránek MSCI, Finance Yahoo!, OnVista, ČNB, PSE a ČSÚ a jsou platná k 28. 2. 2022, není-li uvedeno jinak.

Autor: Jan Traxler, privátní investiční poradce a zakladatel fondu Otakar, podfond FINEZ SICAV

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Už je tady zase! Zlatý rubl

Je to horší než rozzuřené jo-jo, je to horší než nejhorší hity osmdesátých let a dokonce je to horší než bumerang. Pověst o zlatém rublu je zpět. Znovu uráží dobrý vkus posluchačů, tahá uši ekonomů a vyvolává nadšení fandů.

Text: Luboš Smrčka

Foto: Shutterstock

16. 05. 2022

Čtyři pětiny Čechů cítí dopady inflace na vlastní úspory, více než 35 % z nich už aktivně hledá způsoby, jak je ochránit

Navzdory současné vysoké inflaci nechává přes 90 % Čechů své finance ležet na běžném účtu. Takové zjištění přinesl březnový průzkum společnosti Broker Consulting mezi 1050 respondenty z celé republiky. Dále ukázal, že polovina z nich využívá také spořicí účet, dvě pětiny pak spoléhají na […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

12. 05. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.