CZK/€ 24.945 +0,20%

CZK/$ 23.341 +0,50%

CZK/£ 29.515 +0,19%

CZK/CHF 26.153 +0,28%

Jan Traxler

Text: Jan Traxler

Foto: Shutterstock

05. 01. 2023

0 komentářů

Vývoj na finančních trzích – prosinec 2022

 

Elektřina a plyn na burze výrazně zlevňují. Koruna nejsilnější za 10 let. Ceny akcií klesají. Rostou úroky u dluhopisů.

Loading 

Fed i ECB zvedají úrokové sazby

Také prosinec se stejně jako celý rok 2022 nesl ve znamení zvýšené volatility. Inflace v USA sice třetí mědíc v řadě poklesla, ale přesto americký Fed i Evropská centrální banka dle očekávání v prosinci zvedly úrokové sazby o 50 bodů a v obou případech také zaznělo, že plánují v příštím roce úroky dále zvyšovat. Základní sazba Fedu je nyní v pásmu 4,25-4,50 % a v případě ECB je úroková sazba pro hlavní refinanční operace 2,50 %. ECB také plánuje začít snižovat svou bilanci, tj. prodávat dluhopisy z majetku ECB na sekundárních trzích, podobně jako to již dělá americký Fed. Tím chtějí stahovat likviditu z trhů a snižovat objem peněžní zásoby.

Utahování měnové politiky by mělo zarazit inflaci. Je však dobré mít na paměti, že takové prostředí bývá krátkodobě negativní pro akciové i dluhopisové trhy. A může ještě chvíli trvat, klidně dalšího půl roku až rok, než se situace obrátí.

Ceny akcií klesají

Akciím se v prosinci vůbec nedařilo. Po dvou měsících růstu přišel zase pokles. Hodnota indexu MSCI World klesla o 8 %, a za celý rok tak tento globální akciový index ztratil 14 %. Podobně hodnota amerického indexu S&P 500 v prosinci klesla o 6 % a za celý rok o 19 %. Nedařilo se ani akciím v Evropě, ani na rozvíjejících se trzích.

REKLAMA

Výhled pro rok 2023 zůstává hodně nejistý. Někdo zastává názor, že už mají akciové trhy nejhorší za sebou. Některé akcie už spadly na polovinu své hodnoty před rokem. Ale celkově v průměru zatím není hloubka propadu až tak velká, jak by dle historických statistik mohla být. Stále je prostor pro další zlevnění. Pokud bude Fed nadále zvyšovat úrokové sazby a porostou i úroky u státních dluhopisů s dlouhou splatností, začne se velký kapitál přesouvat z akcií do dluhopisů. Nabídka pak bude větší než poptávka a ceny půjdou dolů.

To je realistický scénář, pokud očekáváte zvýšenou inflaci po delší dobu, tedy i vyšší úroky po delší dobu. Představte si situaci, kdy by desetileté americké dluhopisy nesly úrok 5 % p. a., zatímco průměrný dividendový výnos amerických akcií je aktuálně pouze 1,65 % p. a. Řada penzijních fondů a dalších velkých institucionálních investorů dá přednost jistému výnosu státních dluhopisů.

Rostou úroky u dluhopisů

Prozatím rostou hlavně úroky u dluhopisů s krátkou dobou do splatnosti. Kupříkladu šestiměsíční americké treasury bills nesou úrok kolem 5 % p. a., ale u desetiletých amerických dluhopisů se výnos do splatnosti drží kolem 3,75 %. Tedy na trhu převládá očekávání, že Fed bude ještě zvedat úrokové sazby někam k 5 %, ale posléze je začne zase poměrně rychle snižovat, aby podpořil ekonomické oživení. Sám guvernér Fedu ale říká, že počítá s udržováním vyšších úrokových sazeb po delší dobu.

REKLAMA

Koruna posiluje

Americký dolar v prosinci oslabil k euru zhruba o 2,5 %. Koruna tak posílila vůči dolaru o 3,5 %. Kurz české koruny zároveň zpevnil k euru až k hranici 24 korun za jedno euro. Koruna je nyní vůči euru nejsilnější za posledních deset let.

Elektřina a plyn na burze zlevňují

Inflace v ČR zůstává vysoká. V meziročním srovnání budou ještě několik měsíců figurovat vysoká čísla. V lednu se ještě do statistik projeví skokový růst cen energií pro koncové odběratele. Nicméně na komoditních trzích už nové kontrakty na elektřinu i plyn od léta výrazně zlevňují a pomalu se blíží hodnotám před válkou. Dalšího zdražování energií tak snad už není třeba se obávat, naopak za rok by měly ceny pro koncové spotřebitele klesnout.

Cena plynu na burze klesla koncem prosince na 4,50 USD/mmBtu. Cena ročního kontraktu na elektřinu se nyní blíží 200 eur za MWh.

Autor: Jan Traxler, privátní investiční poradce, zakladatel multi-fondu Otakar a odborný garant portálu Nemovitostní-fondy.cz a FKI-fondy.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

Patří akcie vojenského průmyslu do ESG portfolia?

Akcie vojenského průmyslu ESG investoři do svého portfolia už tradičně nezahrnují. Důvodem jsou etické obavy plynoucí ze spojení výrobců obranných systémů s válčením. Výdaje na obranu celosvětově rostou, ale zahrnutí těchto akcií do ESG portfolia je navzdory impozantním výsledkům obranných firem dál obklopené kontroverzemi. Investiční etika se totiž […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

24. 06. 2024

Zkontrolujte si, zda za dva týdny také nepřijdete o státní příspěvek na penzijko

Jen necelé dva týdny zbývají do chvíle, kdy začnou platit další legislativní změny v penzijním spoření. Nová pravidla v poskytování státních příspěvků se dotknou statisíců českých střadatelů. O příspěvky od státu přijdou ti, kteří si nespoří alespoň 500 korun měsíčně a také všichni penzisté.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *