CZK/€ 25.090 -0,22%

CZK/$ 23.448 -0,02%

CZK/£ 29.338 -0,27%

CZK/CHF 25.714 +0,09%

Jan Traxler

Text: Jan Traxler

Foto: Shutterstock

07. 12. 2023

0 komentářů

Vývoj na finančních trzích – listopad 2023

 

Nízká inflace odšpuntovala akciové trhy. Dařilo se také dluhopisovým fondům. Zlato na novém maximu. Energie výrazně zlevnily, ale Češi si připlatí. Koruna po půl roce začala zase posilovat.

Loading



 

Nízká inflace odšpuntovala akciové trhy

V listopadu zavládla na kapitálových trzích velmi pozitivní nálada. Hlavním katalyzátorem, který odšpuntoval trhy, byla říjnová statistika inflace v USA. V říjnu totiž v USA klesl index spotřebitelských cen (tj. oproti září v průměru ceny poklesly) a meziroční míra inflace v USA klesla na „pouhých“ 3,2 %. Relativně nízká míra inflace zvedá vlnu optimismu, že v příštím roce budou centrální banky snižovat úrokové sazby, čímž se zmírní úvěrové podmínky pro firmy i domácnosti. A to by s sebou mělo přinést ekonomické oživení.

Po třech měsících korekce proto v listopadu začaly prudce růst hodnoty akcií na burze. A to v zásadě po celém světě a napříč všemi sektory. Prostě pozitivní vlna, na které se svezl celý trh. Hodnota indexu MSCI World stoupla o 5,8 % (v eurech). Hodnota amerického indexu S&P 500 stoupla dokonce o 9,1 % (v dolarech). Rozdíl je více méně způsobený kurzem EUR/USD, neboť americký dolar v listopadu oslabil k euru o 3 %.

REKLAMA

Dařilo se také dluhopisovým fondům

Stejná pozitivní vlna zalila i dluhopisové trhy, kde začaly výrazně klesat úrokové výnosy. Výnos do splatnosti desetiletých amerických státních dluhopisů klesl za posledních pět týdnů z 5 % na 4,3 % p.a. To v praxi znamená, že tržní cena takového dluhopisu stoupla zhruba o 7 %.

Proto se v listopadu všeobecně dařilo také dluhopisovým fondům, zejména pak těm rizikovějším orientovaným na delší splatnosti a vyšší kreditní riziko (high yield). I v České republice v listopadu výrazně poklesly úroky u dluhopisů s delší splatností. Výnos do splatnosti desetiletých českých státních dluhopisů klesl během listopadu z 4,66 % p. a. na 4,27 % p. a.

Zlato na novém maximu

Navzdory současnému opojení z klesající inflace ve světě, geopolitické napětí nepolevuje. Celý svět zbrojí a výhrůžky létají z jedné strany na druhou. Strach přetrvává. Takové prostředí svědčí drahým kovům. Cena zlata se v listopadu přehoupla přes 2000 dolarů za unci a začátkem prosince se dokonce krátce dostala i nad 2100 dolarů za unci, což je historicky nejvyšší cenová úroveň zlata. Rovněž stříbro v listopadu výrazně podražilo. A podobně i cena Bitcoinu vyskočila o 9 %.

REKLAMA

Energie výrazně zlevnily, ale Češi si připlatí

Naopak energetické komodity pokračovaly ve zlevňování. Cena ropy klesla o 7 %. A ceny elektřiny a plynu na burze Power Exchange Central Europe klesly o 12 %. Cena kontraktů silové elektřiny na roky 2024, 2025 a 2026 se nyní pohybuje kolem 100 euro za jednu MWh. To je sice dvojnásobek oproti cenám v letech 2010-2020, ale ve srovnání s předchozím rokem jsou ceny elektřiny a plynu na burze třetinové a zhruba o 40 % nižší než stanovený cenový strop.

Bohužel ani to nebude nakonec stačit ke zlevnění energií pro koncové spotřebitele, neboť nižší ceny za samotnou elektřinu a plyn „vykompenzuje“ domácnostem i firmám růst regulovaných složek cen (cena za distribuci a poplatek za obnovitelné zdroje energií). Takže Česká republika bude mít nadále jedny z nejdražších energií na světě, což je samozřejmě velký problém pro celou ekonomiku a konkurence schopnost českých firem.

Koruna po půl roce začala zase posilovat

Česká koruna po půlročním oslabování v listopadu posílila prakticky ke všem světovým měnám. K euru zpevnila o 1 % a k americkému dolaru o 4 %. Obrat trendu souvisí s nižší inflací v USA a v eurozóně. Díky tomu se posouvají i očekávání, kdy Fed a ECB začnou snižovat úrokové sazby. Ještě před měsícem převládalo očekávání, že ČNB začne snižovat sazby už letos, zatímco Fed a ECB až tak v polovině příštího roku. To tlačilo na korunu.

Nyní se zdá, že by centrální banky mohly jednat více ve shodě a začít plošně snižovat úrokové sazby v prvním kvartále příštího roku. Pokud ČNB nebude snižovat sazby dříve než ECB a Fed, zachová si koruna úrokový diferenciál (úroky v CZK jsou vyšší než v EUR a USD), což dělá z koruny zase zpátky relativně atraktivní měnu. Proto v listopadu koruna posilovala.

Autor: Jan Traxler, privátní investiční poradce, zakladatel multi-fondu Otakar a odborný garant portálu Nemovitostní-fondy.cz a FKI-fondy.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Vyplatí se prodávat akcie v květnu podle známého přísloví?

‘Sell in May and go away’ je jedno z nejznámějších přísloví ve finančním světě a podle analýzy investiční platformy eToro je toto rčení dobře podloženo historickými údaji. Společnost prozkoumala měsíční výnosy cen 15 největších světových akciových indexů za posledních 50 let, aby otestovala, zda se akcie v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 05. 2024

Diverzifikaci portfolia pomocí FX. Proč a jak na to?

Nejdůležitější investiční strategií je diverzifikace. Devizové prostředky (FX) jsou sice v tomto ohledu často podceňovány, mohou však pomoci zvýšit stabilitu portfolia i rizikově vážené výnosy. FX mohou prohloubit diverzifikaci tím, že sníží přílišnou expozici vůči domácí měně, umožní správu závazků v cizích měnách, budou generovat pasivní příjem, případně nabídnou […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

30. 04. 2024

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *