CZK/€ inf%

CZK/$ 23.283 -0,71%

CZK/£ 29.238 -0,34%

CZK/CHF 25.669 -0,18%

Text: Jan Traxler

07. 12. 2021

0 komentářů

Vývoj na finančních trzích – listopad 2021

 

Foto: Shutterstock

Ropa a plyn zlevňují, ale cena elektřina znovu stoupá. Akciové trhy prochází korekcí, dařilo se však akciím farmaceutické společnosti Pfizer. Díky vyšší inflaci prudce stoupají úroky a měla by také posilovat české měna.

Loading



 


Zdroj : MSCI, Yahoo! Finance, OnVista, PSE a ČNB, data platná k 30. 11. 2021

Úroky v ČR prudce stoupají

Česká národní banka začátkem listopadu dle očekávání přistoupila k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. Většinu lidí ale zaskočila, když zvedla úroky skokově o 1,25 %. Banky okamžitě začaly prudce zvedat úroky na vkladech i úrocích. Na spořicích účtech a termínovaných vkladech už se dá dostat na 2-3 %. A nabídky nových hypoték se posunuly ke 4 %.

Většina členů bankovní rady ČNB podle dosavadních prohlášení podporuje další růst úrokových sazeb, takže růst úroků ještě asi není u konce. Uvidíme, jak se ČNB v prosinci zachová s ohledem na rozšíření další vlny covidu. Ovšem inflační tlaky sílí. Už od léta říkám, že v lednu bude meziroční míra inflace kolem 7 %. A nyní se zdá, že to možná bude ještě o něco více. Proto je další růst úrokových sazeb velmi realistický.

Česká měna posílí

V bezprostřední reakci na listopadové prudké zvýšení úrokových sazeb koruna skokově posílila. V druhé polovině měsíce ale pozvolna zase oslabovala zpět. Zdá se, že někteří zahraniční investoři začali vybírat zisky a stahovat se z českého trhu pryč. Pravděpodobně jsou za tím obavy z dalšího vývoje pandemie u nás i ve světě.

REKLAMA

Nicméně úrokový diferenciál mezi českou korunou a eurem je tak velký, že koruna bude pro mnoho zahraničních investorů nadále atraktivní, a potažmo také české akcie a dluhopisy. Koruna by tak měla ve střednědobém horizontu nadále posilovat.

Akciové trhy prochází korekcí

Covid se koncem listopadu připomněl také na akciových trzích. Hodnoty akciových indexů atakovaly v listopadu nová maxima, ovšem poslední listopadový týden a první prosincový přišla opět korekce. Dva týdny klesaly ceny akcií napříč celým trhem. Výjimkou jsou akcie farmaceutické společnosti Pfizer, které za listopad zpevnily o 20 %. Snad ale i tato vlna covidu brzy odezní. Uvidíme, zda ještě akciové trhy do konce roku povyskočí zpět.

Na pražské burze se dařilo akciím Moneta Money Bank, poté co PPF přišla s novým plánem na financování fúze Monety s Air Bank. Díky tomu za listopad stoupla i hodnota indexu PX. V naší tabulce výše stoupla za listopad také hodnota indexu MSCI World uváděná v eurech, ale to jen díky posílení amerického dolaru vůči euru. V dolarech hodnota indexu MSCI World poklesla.

REKLAMA

Ropa a plyn zlevňují, ale elektřina zdražuje

Na komoditní burze v listopadu výrazně zlevnila ropa i zemní plyn, v obou případech cena za jeden měsíc spadla zhruba o 20 %.

Naopak cena silové elektřiny po říjnové korekci otočila opět k růstu, v listopadu stoupla o téměř 30 % a začátkem prosince znovu pokořila 150 euro za MWh.

Energetická krize tak zdaleka není zažehnána. Dodavatelé již zveřejnili své ceníky pro rok 2022 a světe div se, prakticky u všech cena za dodanou elektřinu stoupne zhruba na dvojnásobek, což na celkové faktuře bude znamenat zdražení cca o 30-40 %. To se pochopitelně citelně projeví na číslech lednové inflace.

Na dražší náklady na energie a vyšší tlaky na růst mezd musí také reagovat všechny firmy zdražováním svého zboží a služeb. Proto teď v obchodech rostou ceny prakticky všeho a tahle vlna zdražování ještě minimálně pár měsíců potrvá. Takže přinejmenším do jara nás bude masírovat vyšší inflace. Pak se snad situace uklidní. A v dalším roce by posléze elektřina pro domácnosti měla zlevnit.

Autor: Jan Traxler, privátní investiční poradce a zakladatel fondu Otakar, podfond FINEZ SICAV, redakčně upraveno

 

Disclaimer: Článek a informace v něm obsažené nejsou investičním doporučením či analýzou investičních příležitostí ani nepředstavují veřejnou nabídku investičních nástrojů ani jakoukoli jinou nabídku či výzvu vůči veřejnosti k transakci s investičními nástroji. Výkonnost dosažená v minulosti ani očekávaná výkonnost není spolehlivým ukazatelem budoucích výnosů. Data uvedená v článku pochází z webových stránek MSCI, Finance Yahoo!, OnVista, ČNB, PSE a ČSÚ a jsou platná k 30. 11. 2021.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Vyplatí se prodávat akcie v květnu podle známého přísloví?

‘Sell in May and go away’ je jedno z nejznámějších přísloví ve finančním světě a podle analýzy investiční platformy eToro je toto rčení dobře podloženo historickými údaji. Společnost prozkoumala měsíční výnosy cen 15 největších světových akciových indexů za posledních 50 let, aby otestovala, zda se akcie v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 05. 2024

Diverzifikaci portfolia pomocí FX. Proč a jak na to?

Nejdůležitější investiční strategií je diverzifikace. Devizové prostředky (FX) jsou sice v tomto ohledu často podceňovány, mohou však pomoci zvýšit stabilitu portfolia i rizikově vážené výnosy. FX mohou prohloubit diverzifikaci tím, že sníží přílišnou expozici vůči domácí měně, umožní správu závazků v cizích měnách, budou generovat pasivní příjem, případně nabídnou […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

30. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *