CZK/€ 25.265 -0,04%

CZK/$ 23.672 -0,38%

CZK/£ 29.357 +0,28%

CZK/CHF 25.977 -0,36%

Jan Traxler

Text: Jan Traxler

Foto: Pixabay

04. 05. 2023

0 komentářů

Vývoj na finančních trzích – duben 2023

 

Jedním slovem „nuda“. Akcie a dluhopisy stagnovaly. Kurz koruny bez větších změn. Zlato i další komodity rovněž bez větších pohybů. Pouze pšenice výrazněji zlevnila a naopak cukr podražil.

Loading 

Duben byl zpětným pohledem na vývoj na trzích velmi nudný. Hodnoty akciových indexů, ceny komodit, kurzy měn, úrokové výnosy dluhopisů… nic se výrazně nehýbalo.

Akcie nyní stagnují

Na akciových trzích nyní probíhá výsledková sezóna za první kvartál. Firmy postupně zveřejňují hospodářské výsledky za první čtvrtletí a případně upravují výhledy na rok 2023. Výsledky jednotlivých firem se samozřejmě různí, ale v průměru reportují srovnatelné zisky jako před rokem, což můžeme interpretovat jako pozitivní vývoj.

Předchozí tři kvartály totiž reportované zisky meziročně klesaly. Ve čtvrtém čtvrtletí dokonce v průměru čisté zisky firem z indexu S&P 500 meziročně spadly o 27 %. Nyní to vypadá, že už se hospodářská situace lepší. Nutno však podotknout, že zhruba 40 % firem ještě nereportovalo výsledky, takže celkový obrázek se ještě může trochu změnit.

REKLAMA

Energie dál mírně zlevňují

Cena ročních kontraktů elektřiny na rok 2024 opět nepatrně poklesla a již se dostala pod 150 euro za MWh. Měsíční kontrakty na nejbližší měsíce už se dokonce obchodují pod 100 euro za MWh. I to je stále dvojnásobná cena, než panovala na trhu v předchozích deseti letech. Ale jak je názorně vidět na grafu, vrchol je dávno za námi. A podobný obrázek bychom viděli i u plynu.

Dá se očekávat, že dodavatelé energií budou dál pozvolna snižovat ceníky pro koncové spotřebitele. K výraznějšímu zlevnění pro domácnosti by pak mělo dojít až od ledna, protože dodavatelé mají nakoupené kontrakty na tento rok za loňské ceny. Stávající ceny na burze se výrazněji propíšou do ceníků pro spotřebitele až v příštím roce.

Zlato se drží kolem 2000

Začátkem dubna se cena zlata přehoupla přes 2000 dolarů za unci a kolem této úrovně se pohybovala celý měsíc. Cena stříbra stoupla o 4 % na 25 dolarů za unci.

Ze zemědělských komodit výrazněji zlevnila pšenice, jejíž cena na burze klesla o dalších 10 % a nachází se dnes již na nižší úrovni než před zahájením války na Ukrajině. Naopak prudce v dubnu zdražil na burze cukr, jeho cena stoupla o 23 %.

REKLAMA

Koruna zůstává silná

Kurz koruny se celý duben držel kolem úrovně 23,50 za jedno euro. Dolar v dubnu mírně oslabil, kurz koruny k dolaru se posunul pod 21,50 za jeden dolar. Od září už koruna zpevnila k dolaru o 15 %. To samozřejmě po přepočtu na koruny výrazně sráží hodnotu investic obchodovaných v dolarech (například ETF fondy kopírující index S&P 500, zlato, bitcoin apod.)

Také k euru koruna za posledního půl roku posílila o 4 %. Vůči euru má koruna tendenci posilovat dlouhodobě. Za poslední tři roky koruna zpevnila k euru o 13 %. Nyní mezi ekonomy sílí názory, že krátkodobě je kurz koruny přehřátý. Silnější kurz koruny ale pomáhá trochu tlumit inflaci, proto ČNB podporuje silnou korunu.

Autor: Jan Traxler, privátní investiční poradce, zakladatel multi-fondu Otakar a odborný garant portálu Nemovitostní-fondy.cz a FKI-fondy.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Válka o prodlužování věku odchodu do důchodu

Prezident Pavel se rozhodl vstoupit jako moderátor do politického jednání mezi vládou a opozicí o jedné z nejdůležitějších reforem pro budoucnost České republiky. Toto vlídné gesto, aby bylo dosaženo konsenzu alespoň nad základními obrysy hned na začátku vyjednávání, mělo ale trvání jen pár hodin. Po potvrzeném zápisu […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 04. 2024

Půlení bitcoinu je za rohem! Co to znamená, se dozvíte v našem rozhovoru

Tento týden se chystá halving bitcoinu. Zjednodušeně řečeno, snížení odměny za úspěšnou těžbu bitcoinového bloku na polovinu efektivně sníží nabídku nových bitcoinů – a to by podle zásady vzácnosti mělo vést k vyšším cenám. Čím méně bitcoinů se vytěží, tím je bitcoin cennější. Co je to ale […]

Text: Redakce

Foto: eToro

18. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *