CZK/€ 24.680 -0,26%

CZK/$ 22.717 -0,33%

CZK/£ 28.888 -0,15%

CZK/CHF 24.969 -0,32%

Jan Traxler

Text: Jan Traxler

Foto: Shutterstock

03. 04. 2024

0 komentářů

Vývoj na finančních trzích – březen 2024

 

Akciové indexy a zlato na nových maximech. ČNB snižuje úrokové sazby. Kurz koruny stabilní. Vývoj na kapitálových trzích v březnu udělal radost většině investorů. Dařilo se akciím, solidní výnosy zaznamenaly dluhopisové fondy, výrazně stouply ceny komodit a oživení je patrné i na českém realitním trhu.

Loading 

Akciové indexy na nových maximech

Akciový trh u nás i ve světě vykázal robustní růst již pátý měsíc v řadě. Hodnota globálního indexu MSCI World stoupla o další 3 %, stejně tak amerického indexu S&P 500. Nadstandardní zhodnocení přinesly například akcie NVIDIA (+14 %), Alphabet (+12 %), General Electric (+12 %), Exxon Mobil (+12 %) nebo Bank of America (+9 %). Naopak poklesla hodnota akcií Apple (-6 %), Nike (-11 %) či Tesla (-13 %).

Na Pražské burze se dařilo zejména akciím Erste Group Bank (+11 %). Díky rekordním loňským výsledkům byla navržena rekordní dividenda 2,70 euro na akcii a zároveň záměr pokračovat ve zpětném odkupu akcií.

Po pěti měsících strmého růstu jsou nyní akciové trhy zralé na korekci. Kdy to přijde, co to spustí a jak velká korekce bude, to nikdo nedokáže odhadnout. Ale pokles hodnoty akciových indexů o 5-10 % by byl nyní naprosto normální a přirozený, při pohledu na předchozí růst cen.

REKLAMA

Zlato na novém rekordu

Na komoditních trzích šly v březnu ceny výrazně nahoru, a to zejména u drahých kovů a energetických komodit. Cena zlata i stříbra vyskočila zhruba o 10 %. Zlato se tak v březnu vyšplhalo na nové maximum. Cena ropy stoupla o 6 % a dostala se přes 80 dolarů za barel. Po delší době rostla na burze i cena elektřiny a plynu.

ČNB snižuje úrokové sazby

Česká národní banka dle očekávání v březnu snížila úrokové sazby o dalších 50 bazických bodů. Základní dvoutýdenní repo sazba klesla na 5,75 %. Adekvátně se budou snižovat i výnosy depozitních fondů, úroky na spořicích účtech nebo úroky u hypoték.

Americký Fed a Evropská centrální banka zatím ponechaly úrokové sazby beze změny, ale i zde se všeobecně očekává, že v létě začnou úrokové sazby pozvolna snižovat.

REKLAMA

Na dluhopisových trzích nedošlo k žádným větším pohybům výnosových křivek. Většina dluhopisových fondů tak zaznamenala průměrný výnos kolem 0,5 %. Fondy zaměřené na rizikovější high yield dluhopisy až kolem 2 %.

Kurz koruny stabilní

Kurz koruny byl v březnu velmi stabilní. Nedošlo k žádným větším pohybům vůči euru, dolaru ani libře. Jedno euro stálo na Velikonoce zhruba 25,30 a americký dolar zhruba 23,40.

Autor: Jan Traxler, privátní investiční poradce a partner Long Capital, zakladatel multi-fondu Otakar a odborný garant portálu Nemovitostní-fondy.cz a FKI-fondy.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Do bitcoinu už investuje největší banka v EU či penzijní fond z USA

Do letos spuštěných bitcoinových fondů v USA vskutku mocně investují nejen drobní investoři. Ve větším objemu do bitcoinu skrze dané fondy ke konci prvního čtvrtletí jejich existence, tedy ke konci letošního března, investovalo hned 937 institucionálních hráčů, čili profesionálních finančních domů a firem. Když začínaly tytéž fondy […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 05. 2024

Nasdaq-100: Jak inovace poznamenávají váš šálek kávy

Technologie dnes ovlivnily téměř vše. A to včetně toho, co mnozí považují za „pohon“, který stimuluje velkou část světové produktivity. Mluvíme samozřejmě o kávě, staletém nápoji, který si vychutnáváte v domácnostech, na pracovištích i v restauracích. A jak podle společnosti Invesco inovace změnily způsob, jakým vybrané společnosti […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

21. 05. 2024

Co sledovat u investic do finančního sektoru v době klesajících úrokových sazeb

Tradiční názor tvrdí, že klesající úrokové sazby jsou pro finanční akcie negativní, protože snižují úrokový výnos. To je však přílišné zjednodušení, které se může ukázat jako nepravdivé. Finanční společnosti jsou různorodou skupinou, v níž banky tvoří pouze jednu část, a mezi jednotlivými společnostmi existují významné rozdíly, které ovlivňují […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *