Neděle 11. dubna. Svátek má Izabela.

Výdělek 800 % na americké burze: Stačí koupit a držet, ale hodně dlouho

Kdo investoval do amerických akcií v roce 2000 a držel je až dodnes, dosáhl zhodnocení 40 %. Mezi tím došlo dvakrát k propadu cen až o 50 %. Od roku 1987 dodnes mohl investor metodou „kup a drž“ vydělat dokonce neuvěřitelných 800 %.

Krátkodobé spekulace versus dlouhodobé investice

V zásadě jsou dva typy investorů na akciové burze: krátkodobý spekulant a dlouhodobý investor. Krátkodobé spekulace na akciovém trhu jsou vysoce rizikové. Bez hlubokých znalostí akciového trhu by se jim měl investor vyvarovat. Oproti tomu dlouhodobé držení akcií může přinést zajímavé zhodnocení úspor a zvládne jej i investor bez odborných znalostí akciového trhu.

„Trpělivost je nejdůležitější ctnost investora. Největší chyba je usilovat o rychlé peníze,“ komentoval krátkodobé investice americký ekonom a profesionální investor Benjamin Graham.

Cena akcií se může nečekaně propadnout a návrat na původní úroveň může trvat několik let. Z toho důvodu není vhodné do akcií ukládat peníze, které bude investor potřebovat v určitém termínu. Akcii je třeba koupit a prodat v termínech, které si „určí sama“. Soukromé plány investora by neměly mít vliv na časování vstupů a výstupů z obchodů.

Před vstupem do obchodů byste si měli vytvořit rozumnou strategii a konzultovat ji s více odborníky. Součástí plánu by měla být diverzifikace do více akcií. Zodpovědný investor nikdy nevsadí pouze na jeden akciový titul.

clipboard01_12

Index S&P 500 je tvořen ze „součtu“ cen 500 předních akciových titulů většinou amerických společností. Vyjadřuje vývoj americké burzy jako celku.

V případě investice do indexu S&P 500 (na grafu výše) v roce 2000, to znamená na vrcholu první „vlny“ na hodnotě 1500 USD, by následovaly dva propady hodnoty investice. Druhý propad dokonce o více než 50 %. Dnes, po 15-ti letech, je již cena vysoko nad hodnotou 1500. Krátkodobý investor by za uplynulých 15 let mohl dokonce dvakrát prodělat polovinu investované částky. Dlouhodobý investor své investice zhodnotil.

clipboard02_4

Dalším příkladem je akcie IBM. Pokud investor nakoupil v roce 2007, následoval nepříjemný propad ceny akcie o 30 %. V dalších letech došlo k pěknému růstu, ovšem dnes cena opět klesá dolů. Takové situace zažívají akcioví investoři zcela běžně. 

Dividendy: 100% pasivní příjem

Dividenda je podíl na ziscích společnosti vyplácený držitelům akcií některých společností. Každý majitel takových akcií má právo na výplatu dividend. Někteří investoři investují zásadně pouze do akcií, které vyplácí dividendy.

Například akcie společnosti IBM (na grafu výše) nabízejí při současné ceně výplatu dividendy v hodnotě cca 4 % ročně.

Dividenda představuje přidaný výnos z investice a může být použita na nákup dalších akcií, nebo si ji investor může ponechat. To už záleží na konkrétní strategii.

Nabízí se srovnání s investicí do nemovitostí, konkrétně investicí do bytu. Byt v Praze v hodnotě 2 miliony korun má roční zisk z nájmu zhruba 75 000 korun. Výše „dividendy z bytu“ 3,75 % je srovnatelná s dividendou z akcií, ale ta je bez práce. 

Co radí drobným investorům Warren Buffett?

Miliardář Warren Buffett poradil drobným investorům: „Nakupujte akcie společností, které chcete vlastnit. Nikoli proto, že jim porostou akcie.“

Investor držící se této rady může s klidem v srdci dlouhodobě držet akcie společnosti, za kterou si stojí. Cena akcií se bude v průběhu času měnit, ale dividendy budou stále chodit. Dobrá společnost snad zůstane dobrou společností a jak dodal Warren Buffett: „když vlastníte skvělou společnost s výborným vedením, tak ji nechcete prodat nikdy.“

Bude cena akcií stále stoupat?

Jednoduše řečeno: ano. Cena akcií bude z dlouhodobého hlediska stále stoupat, jedině že bychom změnili principy moderní ekonomie. Centrální banky se bedlivě starají o neustálé „kynutí“ peněz a v blízké budoucnosti tomu těžko bude jinak.

Cena akcií trpí krátkodobými výkyvy a s tím je třeba počítat. Historie však ukazuje, že z dlouhodobého hlediska cena akcií vždy stoupá, jen je třeba pečlivě vybírat, nechytit „černého Petra“ a mít stoický klid.

Autor je privátní investor a investiční konzultant se specializací na opce, akcie, nemovitosti a drahé kovy. Autor webu BlueTrader.cz. Jeho koníčkem je přispívat k osvětě o akciových trzích.

3 komentáře: “Výdělek 800 % na americké burze: Stačí koupit a držet, ale hodně dlouho”

 1. Zuzu napsal:

  Fakt pozoruhodná úvaha…..( tzn. větší blbost se jen těžko vymyslí. … He he

 2. Konvalinka napsal:

  Autor tam má chyby. Zřejmě se začal o akcie zajímat až vloni.
  “ Krátkodobý investor by za uplynulých 15 let mohl dokonce dvakrát prodělat polovinu investované částky.“
  Krátkodobý není investor, ale obchodník nebo spekulant. Za 15 let nemusel ztrácet víc než vydělal. Vždyť on drží akcie jen hodinu nebo týden. Nebo spekuluje na pokles cen.
  Bude cena akcií stále stoupat? Jednoduše řečeno: ano
  Další veliká chyba. Vždyť General Motors, Enron, Worldcom, Citigroup, AIG, Lehman Brothers, Hypo Real Estate atd. musely být zachráněny před bankrotem. A akcie špatně dopadly. Tedy některé akcie nejsou v plus ani za 50 let a některé klesnou na nulu.

  • Autor napsal:

   Dobrý den,
   vidím, že se držíte terminologie Benjamina Grahama a já s Vámi v podstatě souhlasím. Slovo investor nicméně považuji za srozumitelnější pro běžné čtenáře, kteří terminologii pod drobnohledem nemají, ale zajímají se spíše o pochopení myšlenky v článku.
   Neustálým stoupáním je samozřejmě myšlen akciový index (průměr více akcií) a nikoliv jedna akcie.
   PB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.