CZK/€ 24.340 -0,51%

CZK/$ 22.967 -1,08%

CZK/£ 28.146 -0,10%

CZK/CHF 25.174 -0,37%

Text: Dana Daňková

24. 01. 2008

9 komentářů

Vliv zvýšení úrokových sazeb na hypotéky

 


 

Ve čtvrtek 31. 5. 2007 rozhodovala Bankovní rada České národní banky o úrovni úroků, a tedy i splátek hypoték. V konečném hlasování bylo rozhodnuto o zvýšení základní úrokové sazby o čtvrt procenta. Po osmi měsících se tak základní úroková sazba zvedla z původních 2,5 na 2,75 procenta.

Důvodem zvýšení úrokové sazby byl vývoj ekonomiky. Rychlý hospodářský růst a z něho vyplývající stoupající ceny zboží a služeb by mohly v příštích měsících spolu s rostoucími mzdami podnítit i nárůst inflace. Tento odhad podporuje i fakt, že koruna neposiluje a ekonomiku tedy ani nebrzdí.

Pokud však jde o hypotéky, z informací bankovních domů, které úvěry na bydlení poskytují, vyplývá, že na toto zvýšení nebudou výrazně reagovat. Růst úrokových sazeb byl očekáván a v předstihu na něj zareagovaly již finanční trhy, které jsou pro stanovení úrokových sazeb hypoték klíčové. Dá se říci, že opatření centrální banky tento vývoj pouze dorovnává. "Zvýšení sazeb ze strany ČNB nebude mít bezprostřední vliv na úročení našich hypoték", říká David Sahula z Hypoteční banky. "Zmíněný trend jsme již v minulosti ve svých úrokových sazbách zohlednili. Při konstrukci našich úrokových sazeb vycházíme ze situace na finančních trzích (zejména tříleté a pětileté SWAPY) s přihlédnutím ke strategickým, obchodním a finančním plánům a konkurenci."

Vývoj úrokových sazeb komerčních úvěrů závisí na mnoha ukazatelích a stanovisko centrální banky je pouze jedním z nich. "Tržní úrokové sazby sledují sazby stanovené centrální bankou, ale zahrnují i očekávání jejich budoucího vývoje," říká Tomáš Vlk, analytik Patria Finance, a dodává: "Banky upravují své sazby průběžně právě podle svého názoru na další kroky ČNB. V případě očekávaného zvýšení úrokových sazeb ČNB je tedy zvýšení v sazbách bank částečně zahrnuto už před rozhodnutím ČNB. Jak moc, to záleží na riziku, které banka přikládá rozhodnutí ČNB."

Historicky nejnižší byly úrokové sazby v polovině roku 2005, od té doby mají stále stoupající tendenci. Stavební průmysl ovšem patří mezi nejlépe se rozvíjející odvětví, zájem klientů o financování bydlení neustále a výrazně roste a nepředpokládá se, že zvýšení sazeb by tento trend změnilo. Po květnovém zvýšení úroků o čtvrt procenta ekonomové předpokládají, že další nárůst lze očekávat.

REKLAMA

Podle Evy Zamrazilové, analytičky Komerční banky, není hlavním problémem fakt, zda úrokové sazby dále porostou, ale kdy dojde k jejich dalšímu zvýšení. "Květnové zasedání bankovní rady potvrdilo, že názory na načasování růstu úrokových sazeb se v bankovní radě různí. Pro letošní rok očekáváme ještě jedno zvýšení hlavní sazby na tři procenta, ke kterému by mohlo dojít nejdříve v červenci, s větší pravděpodobností na podzim. Bude záležet na makroekonomickém vývoji, tedy inflaci, vývoji měnového kurzu, dynamice spotřebitelské poptávky a vývoji mezd."

Pokud jde o úroky komerčních úvěrů, máme stále nejnižší sazby v Evropské unii. V eurozóně je základní úrok zatím 3,75 procenta, očekává se však jeho další nárůst. Předpoklad, že se tedy úrokové sazby budou nadále zvedat i u nás, je v souvislosti s tím také reálný, ale riziko, že by si zájemci o bydlení nemohli úvěr dovolit, samozřejmě nehrozí.

Zvýšení úrokových sazeb se zatím v oblasti hypotečních úvěrů nijak výrazně neprojevilo a zřejmě ani neprojeví, pokud se však předpoklady dalšího zvyšování základních úrokových sazeb ukážou jako reálné, zareagují na ně zvyšováním úroků hypotečních úvěrů již také banky. Lze odhadnout, že nejvíce se pak zdražení projeví, tak jako v minulosti, u úvěrů s kratší dobou splatnosti nebo s kratší fixací.

Týkat se to samozřejmě bude i klientů, kteří o uzavření hypoteční smlouvy teprve uvažují. Potvrzuje to i Tomáš Kofroň z Raiffeisenbank: "Vývoj úrokových sazeb hypotečních úvěrů je závislý na vývoji mezibankovních tržních sazeb. Obecně, na takto očekávané změny se trh připraví předem a započte tyto spekulace do svého vývoje. Změny sazeb ČNB se přitom mohou projevit především v krátkodobých fixacích hypotečních úvěrů, tedy hlavně u hypoték fixovaných na 1 a 2 roky."

Ilustrační foto: archiv Central Group

Loading

Vstoupit do diskuze 9 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Rok poté: Jak proof-of-stake změnil Ethereum

Loni v září nahradilo Ethereum svůj konsenzuální mechanismus založený na proof-of-work blockchainu konceptem proof-of-stake. Tento dychtivě očekávaný upgrade je označovaný jako Sloučení (The Merge). V uplynulém roce došlo ke snížení počtu etherů v oběhu o téměř 300 000 a spotřeba elektřiny klesla o 99,95 %. Mezitím se však síť přiblížila možnému kritickému […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 09. 2023

Poselství a nutnost 5S jsou stála aktuální

Jedna z dnes celosvětově rozšířených metod zvyšování produktivity nese označení „5S“. Jde o dobré hospodaření na pracovištích, a to se ve výsledku odráží v nákladech a rentabilitě. Tisknou-li se například zbytečné kopie, ve vytištěném jsou chyby, musí se to opravit a předělávat, stojí to peníze. Kdykoliv vznikne chyba, […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

29. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • K. Ladislav

  26 června, 2007

  Je to nová móda v Čechách , ale i v USA , psáti před a čárky ?
  Nebo je to pravopisná chyba ? , a
  “ “ rozhodovala Bankovní rada o úrovni úroků, a tedy i splátek hypoték. “ „

  Odpovědět

 • Ivo.K

  26 června, 2007

  Pred „a tedy“ se carka pise odjakziva…

  http://www.ujc.cas.cz/poradna/odpo.html#carkaa

  Odpovědět

 • Kocmeister

  26 června, 2007

  Možná by jste ze základní školy měl vědět, že v některých případech čárky před „a“ psát lze. Konkrétně se jedná o případy „a proto, a tedy, a tudíž, částečně a tak“.

  Odpovědět

 • Anonym

  26 června, 2007

  To je ale sranda, pozorovat všechny účastníky, jak ani jeden neumí česky:-))) Co takhle byste, místo by jste…

  Odpovědět

 • obchodnik

  26 června, 2007

  byste, by jste…. kouknete do ucebnice ceskeho jazyka pro zakladni skolu. kdyz uz poucujete o gramatice.

  Odpovědět

 • Kocmeister

  26 června, 2007

  Máte pravdu, raději nebudu poučovat když to sám neumím :-)) Raději toho necháme, tohle má být diskuze o hypotékách 🙂

  Odpovědět

 • K. Ladislav

  26 června, 2007

  Kocmeister se píše správně Kotzmeister.

  Odpovědět

 • Tony

  3 srpna, 2010

  Záruční svěřenecký úvěr PLC

  Já jsem pan Tony Belly, seriózní, legitimní & akreditované peníze půjčitel. I úvěr peníze jednotlivcům, které potřebují finanční pomoc. Máte špatnou kreditní nebo jste v nouzi o peníze, platit účty? Chci, aby tento prostředek používat Vás informovat, že jsem se poskytují spolehlivé příjemce pomoci, budu rád, že Vám úvěr. Ne kontrola kreditu, 100% Garance. Email: gtloans@london.com

  Poznámka: Jsme jen přivítat vážné smýšlejících lidí. Pokud nejste v reálném neodpovídejte nás, protože jsme legitimní a je připraven financovat z úvěrů na vážné a skutečné lidi. Vrať se k nám s tímto, pokud máte zájem:

  Celé jméno:
  Země:
  Telefonní číslo:
  Částka potřebná jako úvěr:
  Půjčka Doba trvání:
  Sex:

  Jakmile jsme obdrželi vaši mail, budeme posílat na naše úvěrové podmínky pro řízení.

  Kontaktujte naše společnost email: gtloans@london.com
  Pan Tony Belly
  Generální ředitel

  Odpovědět

 • Mrs.Sorji Grice

  19 srpna, 2010

  [Odstraněn spam]

  Odpovědět