Neděle 01. srpna. Svátek má Oskar.

Vláda zakročí proti pseudoporadenství. Opravdu?

Statisíce občanů této země se již staly obětí pracovníka některé z poradenských firem nebo o jejich praktikách alespoň leccos slyšely. Kořeny tohoto problému je třeba hledat na počátku, kdy při náborech jsou budoucím poradcům vystavěny před očima vzdušné zámky jejich rychle nabyté profesionality a stejně rychlého, nebývalého zbohatnutí.

Nikdo nováčky neobeznámí se skutečností finančních a profesionálních (ne)úspěchů jejich stávajících kolegů, ani jim nepředá potřebné znalosti o finančním trhu. Mnozí tak podlehnou vábení realitu zkreslujících uvítacích seminářů, většina složí bez problémů povinnou zkoušku znalostí u ČNB, o jejíž obtížnosti svědčí průměrná úspěšnost uchazečů 98 %, a započnou s poradenstvím.

Mnozí z klientů těmto rádoby poradcům uvěří a bez promyšlení uzavírají jejich prostřednictvím nevýhodné smlouvy, které mají velmi „specifické“ podmínky. Například uzavření investičního životního pojištění je atraktivní zejména pro poradce, jehož provizi povětšinou tvoří klientovy vklady v prvních dvou letech. Atraktivita pro klienta, který vše platí, je již daleko menší. IŽP se mu vyplácí teprve po deseti a více letech pravidelných měsíčních splátek, přičemž reálná životnost těchto smluv je kolem dvou až tří let – po tolika letech se totiž většina klientů smlouvu na IŽP rozhodne vypovědět. Výsledek je více než zřejmý.

Je velmi šťastné, že se naše vláda o tento problém začala konečně zajímat. Zároveň považuji za velmi nešťastné, že tak činí teprve nyní. Nejpodstatnější je otázka, jak budou konkrétní změny vypadat. Na vládě se v těchto dnech objeví návrh zákona o pojišťovacích zprostředkovatelích a samostatných likvidátorech. Je v něm zcela správně vytknut nebývale vysoký počet (115 000!) zprostředkovatelů finančních produktů v celé ČR oproti sousedním zemím, jejich všeobecně nízká profesionální příprava a také to, že tisíce lidí s povolením od ČNB se pravidelně poradenské činnosti nevěnuje, ale evidentně pracuje ještě ve zcela jiném oboru.

Nedostatečný právní řád má na tomto tristním stavu finančního trhu značný podíl. Návrh zákona obsahuje celou řádku variant změn, není však stále jasné, zda a nakolik bude konečná podoba dokumentu v současné situaci prospěšná. Limitováním a zprůhledněním provizí pro poradenské společnosti se dá dosáhnout mnohého, přičemž zprůhledněním provizního systému pojišťoven bychom mohli dosáhnout principiálně lepší informovanosti klientů o tom, za co vlastně platí, a současně by bezpochyby posílil konkurenční prostředí na našem trhu. Z tohoto kroku by jednoznačně profitovali klienti.

Současně by zřejmě došlo k tvrdému střetu zájmů těch, kteří tuto práci dělají dobře již dnes, a těmi, kteří si z ní svými amorálními praktikami udělali zlatý důl. Pokud by tedy došlo k pouhému zavedení limitů provizí, došlo by ze strany nesolidních zprostředkovatelů k ještě větším manipulacím s náklady pojišťoven. Stejných následků se ostatně obávám i v případě druhého pilíře důchodové reformy.

Velký význam spatřuji také v možnosti zavedení standardizovaného ukazatele nákladovosti pojistného produktu. Pokud by prošla tato varianta zákona, skoncovali bychom s velkou částí nepravostí ze strany některých pojišťoven. To však nebude vůbec snadný úkol, vzhledem k zájmům těchto společností a jejich akcionářů. Myslím, že nám nezbývá než si počkat na vývoj politického dohadování a doufat v budoucí zásadní a pozitivní změny dnešní fatální situace na trhu. Ty mohou mít zásadní vliv nejen na zprostředkovatele samotné, ale také – a především – na celkovou úroveň finančního poradenství v naší zemi a tím i jeho renomé.

Autor je výkonný ředitel společnosti Stone & belter

Má stát limitovat výši provize?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

5 komentářů: “Vláda zakročí proti pseudoporadenství. Opravdu?”

 1. napsal:

  Ať už je váš článek úplně o ničem, nejvíce mne zaujal odstavec o IŽP. Zaprvé, průměrná životnost IŽP je 8 let, velice by mě zajímalo, kde jste vyčetl 2–3 roky (zřejmě ze své hlavičky při sezení na záchodě). A zadruhé, byl byste tedy tak moc laskav a poradil mi, který produkt na zhodnocení peněz (reálné, tzn., aby překonal alespoň inflaci) se mi vyplatí sjednat pouze na dva až tři roky? Zase jednou si někdo přečetl dva články vyplivnuté z google a dělá rozumbradu.

 2. stas napsal:

  Idioti ve vlade neustale vymysleji nove anove zakony, ktere stejne nikdo moc nedodrzuje A pritom by stacilo, kdyby financni gramotnost byla povinou soucasti vyuky ve skole a CT1 ji pravidelne vysilala v ramci vzdelavani naroda, ale to by zase nejlepsi financni poradce v celem vesmiru Kalousek, nemohl tak dlouho okradat cely narod!!!

  • Michal napsal:

   Článek o ničem. Je to byznys, kde se točí miliardy a obě dvě strany se existenčně potřebují – pojišťovny i pojišťováci. Novela zákona bude jen kosmetická úprava, aby se neřeklo, že se na ničem nepracovalo a život půjde dál. Pak příjdou volby, ty vyhrají na 100% sociani, změní si zákony a opět bude všechno jinak…

  • Podvedená klientka AWD napsal:

   A co ještě by mělo být povinnou součástí výuky? Třeba medicínská gramotnost, aby nám lékaři neordinovali něco, co nepotřebujeme? Budeme všichni odborníci na všechno a základní vzdělání nebude trvat 9, ale možná 20 let? Na tu naši finanční mafii, tvořenou poradci a pojišťovnami pod ochranou ČNB, běžné finanční vzdělávání nestačí! Možná vůbec nejlepší by bylo IŽP zakázat, jelikož se jedná o nesmírnou zlodějnu. Jinak je pro naši vládu a vůbec příslušné orgány typické, že začínají jednat, až když je ožebračená polovina národa.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.