CZK/€ 23.725 -0,36%

CZK/$ 21.694 +0,17%

CZK/£ 26.582 -0,28%

CZK/CHF 23.745 -0,32%

Text: Jan Dvořák

27. 09. 2011

1 komentář

Velká Británie – jak přišla o velmocenské postavení

 


 

Z válečného zadlužení se Velká Británie už nikdy nevzpamatovala. V roce 1914 byla zrušena směnitelnost libry za zlato. Po třech letech se v roce 1917 rozhodla britská vláda spojit válečné půjčky do jedné. Vláda nabídla investorům 2 druhy dluhopisů – buď dluhopis s 4% úrokem osvobozeným od daně, nebo úrok 5 %, ale zdaněný. Téměř všichni investoři (přesněji 98 % z nich) si vybrali zdaněný úrok. Po válce stouply výrazně daně a výsledkem bylo velké prémium dluhopisu s daňově osvobozenými úroky v porovnání s dluhopisy se zdaněným kupónem.

Během 20. let minulého století se Velká Británie vrátila ke zlatému standardu, země platila úroky z vydaných dluhopisů. Počátkem 30. let se objevily problémy rakouské banky Kreditanstalt poté, co z ní Francie stáhla veškeré peníze, potažmo zlato. Problémy Kreditanstaltu vyvolaly řetězové problémy a runy na banky v Německu a Velké Británii. Proto Velká Británie zrušila směnitelnost libry za zlato, následkem čehož libra prudce oslabila, konkrétně z 5 USD/libru na 3,5 USD/libru.

Ekonomické problémy Velké Británie zkomplikovaly vyplácení úroků z válečných dluhopisů. Navíc sazba daně z příjmu vyskočila na 40 % (a jak jsem psal výše, většina investorů si ke své škodě vybrala zdaněné dluhopisy). Britská vláda tedy začala hledat financování přes libru, kterou mohla „tisknout“ dle libosti.

To se také stalo a Bank of England rekapitalizovala v roce 1932 britské banky a poskytla jim velké množství likvidity přes nákupy vládních obligací. Výsledkem toho byl pokles úrokových sazeb z 5 % na 2 % na jaře 1932. Podobnost se Spojenými státy v dnešní době je čistě náhodná? Díky možnosti odkoupit dluhopisy zpět ale cena dluhopisy po tomto poklesu sazeb nevyrostla.

V létě 1932 přesvědčila Velká Británie banky, aby přistoupily na výměnu dluhopisů za nové, bez splatnosti, pouze slibující úroky. Místo nich vydala librové dluhopisy (ne ve zlatě) se sazbou 3,5 % (vyšší, než by bylo nezbytně nutné, právě proto, aby banky na výměnu přistoupily) a které nemohou být splaceny dříve než za dalších 20 let, tedy v roce 1952. Veřejnost držící dluhopisy přistoupila poté na výměnu také (pouhých 8 % investorů na výměnu nepřistoupilo).

REKLAMA

Časem hodnotu těchto dluhopisů zničila inflace. Původní 5% dluhopisy byly splatné ve zlatě a jejich výměnou za nové se Velká Británie na poslední chvíli elegantně vyhnula defaultu. Proč to celé píši? Protože dnešní pozice USA ve světě je hodně podobná pozici Velké Británie v té době, také Spojené státy vydávají nové a nové dluhopisy a řada investorů je stále považuje za jeden z nejbezpečnějších finančních instrumentů.

Investoři by si měli vzít ponaučení a nezapomínat, jak dopadly dluhopisy tehdejší světové supervelmoci.

Autor je provozovatelem odborného serveru Proinvestory.cz

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • chk

    27 září, 2011

    hezkej clanek. Otazka je, do jaky miry muzeme situaci tehdejsi velmoci parafrazovat na dnesni. Budoucnost ukaze…

    Odpovědět