CZK/€ 23.655 -0,13%

CZK/$ 21.982 -0,78%

CZK/£ 27.533 -0,24%

CZK/CHF 24.244 -0,36%

Text: Petr Fejtek

24. 01. 2008

17 komentářů

Velikonoční nadílka byla akciová

 


 

Samozřejmě, že ani akciový vodopád posledního týdne celkovou náladu u nás nezměnil. Našinci věří jen na některé pohádky a při představě "beránku, otřes se" jim spíš naskočí "obušku z pytle ven" (jen při slovech finanční poradce se často obě míchají). Beránek sice tentokrát ukázal ten správný směr burze, ale naše fondové investory to nijak nebralo. Navíc na jejich zajištěné touhy by nestačilo ani celé stádo býků.

Týden si ovšem na začátku zdaleka nenamířil jednoznačným směrem. Takže vlastně není překvapením, že většina našich investorů zůstala věrna svým zajetým kolejím a půl miliardy je přijatelná suma. Peněžní trh získal po určité pauze opět 165 milionů korun a naši borci zajištěni opět zvládli 350 milionů korun.

Dluhopisové fondy se opět (jak jinak) musely rozloučit se stovkou milionů a ty ostatní dynamičtější jejich záporné saldo opět nestačily ani vyrovnat. Skoro nudný refrén, ke kterému sice je co dodat, ale je to málo platné. Naši velcí producenti a prodejci převážné masy fondových investic jsou spokojení a jejich klienti vlastně asi taky.

Takže člověka napadá klasické: kdo chce kam, pomozme mu tam. Tj. do zajištěných, a když se tam v názvu objeví nějaké lákavé slůvko, tím líp. Tentokrát to slůvko znělo "Bankovního růstu" a stačilo na první příčku v sumě 90 milionů korun.

Z ostatních se do první ligy již tradičně nominoval Max 9 tentokrát se 67 miliony a standardní výkon přes 50 milionů korun stačil k umístění i ČS-ESPA 25.

REKLAMA

Lídr zajištěných
Asi každý tuší, že jím je ČSOB Asset Management, a ten svou pozici na našem trhu posiluje. Má průběžně největší nabídku zajištěných fondů a dvoutřetinový podíl na trhu. Českým investorům ve svých zajištěných fondech spravuje již přes 30 miliard korun. ČSOB nasadila měsíční rytmus, takže v březnu skončilo upisovací období pěti zajištěných fondů s více než miliardou korun v kapse (tedy v portfoliích).

Ukázkově se daří propojit obchodní úspěch s investiční mentalitou domácích klientů. Dubnové přepřahání je ve znamení právě ČSOB Bankovního růstu 1 a ČSOB – Click program 6. Odvážnějším rozšíří nabídku i ČSOB Reverzního rozpětí 4.

Další kombinací je bankopojištění Maximal Invest – Asijských šampiónů, který lze vinkulovat (postoupit), proto se nabízí také využití tohoto fondu jako investičního daru.

Koledovalo se ale na burzách
Index Dow Jones zaznamenal první čtvrtletní ztrátu za poslední dva roky, takže pondělí nezačalo nijakým nadšením.

REKLAMA

Ani pak nebylo nic jisté, takže z akciových fondů u nás investoři spíš kasírovali zisky. O další však přišli – ti ze Sporotrendu si nechali odkoupit za 40 milionů, z ING Českého akciového 16 milionů korun. Nebýt nemovitostních variací, lapal by segment andělíčky. Takto přece jen alespoň 36 milionů.

Ještě hned v pondělí v (našich) 16 hodin přišla totiž dokonce studená sprcha, když v USA zklamal index nákupních manažerů v průmyslu. Za hodinku se ale investoři osušili, zacvičili si a zvedli zrak vzhůru po zprávách o nových akvizicích.

Asie se vyspala do růžova, a tak i Praha hned po ránu otestovala historické maximum, ovšem jeho skutečné zdolání si nechala až na odpoledne, kdy začaly zeleně signalizovat americké trhy. Asie si poskočila zvesela a Evropa se mohla (opět) vydat k zářným zítřkům.

Ve středu před obědem (možná jen z hladu) investoři vyrazili k novým výšinám přes 1750 bodů a ČEZ rozsvítil až 965 korun, ale trůnu se za 5% vyzvánění na své historické maximum ujaly akcie Telefónicy O2 poté, co Lehman Brothers zvýšila cílovou cenu ze 650 na 750 Kč. Pak se ale všichni lekli, když se Amerika začala rozmýšlet, co s načatým večerem… Evropské akcie dokonce mírně oslabily. Amerika se nakonec obrátila vzhůru, i když už zdaleka ne tak rozhodně, jako den před tím. Irán ale propustil 15 zadržovaných námořníků, což se také promítlo do poklesu světových cen ropy a Microsoft vzrostl o 2,3 % po zvýšení odhadů kvartálního zisku od analytiků investiční banky Citigroup.

REKLAMA

Až pátek byl Velký
V Asii se začaly vybírat zisky, takže náš další pokus nad 1750 skončil s rozbitým nosem. I evropští investoři se totiž začali chystat na prodloužený velikonoční víkend vybíráním zisků… zelený čtvrtek se tedy zelenal jen v nebojácnější východnější Evropě, ani na západě ani u nás, Amerika na nás ovšem večer udělala dlouhý nos a zase si poskočila. Tuto nabídku ovšem kvůli svátku Evropa nevyužila, protože se obchodovalo pouze na burzách v Praze a Budapešti.

Nepotěšil sice MMF, když snížil odhad letošního růstu americké ekonomiky na 2,2 % z 2,6 %, o půl třetí ale přišel šok a investoři hned začali roštovat pod kotlem: počet nových pracovních míst v USA za březen dosáhl 180 tisíc, trh čekal 120 tisíc. Míra nezaměstnanosti za březen překvapivě klesla na 4,4 % – to je nejnižší míra nezaměstnanosti za posledních 5 let! (Analytici přitom očekávali nárůst payrolls na 97 tisíc a růst míry nezaměstnanosti asi na 4,6 %).

Když odezní šok, přichází opět pochyby: výšiny jsou v nedohlednu a maxima na dohled. Do května je nutno stihnout ještě stovky bodů!

V Praze si při pohledu na burzovní čísla můžeme připadat jako ve výstavní síni úspěchů kapitalismu: přes 10 % od začátku roku i od lokálního minima z prvního března. Skoro 13,5 % meziročně, 2 % nad historickým maximem z 2. února, 50 % od loňského červnového minima. Akciové fondy si za týden připsaly většinou víc než 2 % a zřejmě není všem dnům konec. Jako kdyby medvědi měli po sezóně, alespoň v dubnu ještě šance je.

Loading

Vstoupit do diskuze 17 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Finanční trhy červen 2020

Jak si vedly finanční trhy v červnu

Je nutno říct, že po pár měsících skepse a negativní nálady se na trzích v červnu projevovala víceméně pozitivní nálada. Koronavirus skončil a je na čase růst, alespoň tak nějak trhy interpretovaly postupná uvolňování protikoronavirových opatření.

Text: Hana Bartušková

08. 07. 2020

Proč dolar oslabuje?

Proč dolar oslabuje aneb spadne dolar o třetinu?

Profesor Stephen S. Roach není ve světě ekonomie „žádné ořezávátko“ a pokud on věští problémy dolaru a jeho oslabení až o 35 procent, nelze to brát na lehkou váhu. Na druhou stranu – žijeme v době, kdy bombastické předpovědi přitahují.

Text: Luboš Smrčka

24. 06. 2020

Finanční trhy květen 2020

Jak to šlo na finančních trzích v květnu?

Květen byl stále výrazně ovlivňován koronavirovou pandemií, která v podstatě během března a dubna postupně ochromila všechny finanční trhy a následně se přelila i do reálné ekonomiky. Květen byl ovšem oproti předcházejícím měsícům definován nastupující obnovou a růstem především na finančních trzích. 

Text: Hana Bartušková

04. 06. 2020


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Olga Savialova

  10 dubna, 2007

  Rada bych se zeptala na neco uplne jineho pokud to je mozne. Konkretne na vase podnikani a zivnostensky list. Chtela bych si nechat vystavit ZL na zprostredkovani a obchod, ale jeste bych na nej nepracovala, jak to udelat? Jen zazadat, nechat si ho vystavit a prihlasit se na spravu socialniho zabezpeceni, urad prace, zdravotni pojistovnu, financni urad az na nej zacnu vydelat, nebo jak? 🙁
  Dale me na internetu zarazila jedna vec. Jaky je rozdil mezi ohlaseni zivnosti a pozadani o koncesi? Co pro me v tomto pripade plati? (v formulari CRM – centralni registracni misto, jsem nasla kolonku v casti F – „vyberte provadene ukony“ a je tam za 1) ohlaseni zivnosti a zadost o koncesi, co z toho zaskrtnout? Jen pro orientaci, dale je tam za 2) prihlaska k danove registraci nebo prislusne oznameni (to je nejspis FU?), 3) oznameni o zahajeni samostatne vydelecne cinnosti (sprava socialniho zabezpeceni?), 4) oznameni vzniku volneho pracovniho mista (urad prace?), 5) oznameni podle zakona o verejnem zdravotnim pojisteni (zdravotni pojistovna?).
  Jak jste asi poznali, tak jsem hlasena na urade prace a jeste bych tam nejakou dobu byt chtela, jelikoz mi plati SP a ZP do te doby, nez zacnu s timto podnikanim. Jak to tedy udelat, abych mela u sebe ZL, ale jeste nemusela odvadet statu ruzne tyto odvody?
  Ptam se zde, protoze jste podle mne zkuseni a erudovani i v teto problematice.
  PS: Je potreba znat kod, „klasifikaci zamestnani“ (KZAM) Vaseho oboru? (http://www.czso.cz/csu/klasifik.nsf/i/kzam_systematicka_cast).

  Odpovědět

 • Olga Savialova

  10 dubna, 2007

  A take jeste jeden dotaz. Jestli se mam dale pak na FU zaregistrovat jako platce DPH, jestli se mam prihlasit k silnicni dani, srazkove dani, zalohove atd. Respektive, jestli Vy jako poradci jste se na neco podobneho registraovali? Jestli je to potreba? Jestli je potreba DIC? (k cemu vlastne DIC slouzi?).
  Omlouvam se za tolik dotazu, ale nejsem jeste prilis v ceskych zakonech sbehla.

  Odpovědět

 • Anonym

  10 dubna, 2007

  Paní Olgo, nejdříve si dobře zjistěte, co ta činnost (podnikání v tomto oboru) vše vyžaduje (vyjadřeno v čase i v Kč) a obnáší (starosti, vrácení provizí atd.). Jinak zaplačete. Věřte mi, není to jednoduché. Není to tak jak Vám to někdo líčí, když Vás do systemu chce vtáhnout.

  Odpovědět

 • Olga Savialova

  10 dubna, 2007

  Jak to myslite v case i v Kc? Muzete mi priblizne rict, kolik financnich prostredku budu muset vynalozit? A to vraceni proviz, znamena co? Ze pokud nekdo vypovi smlouvy, tak budu muset vratit provize?
  Pokud se najde nekdo, kdo mi odpovi na muj problem s ZL, tak budu jedine rada.
  PS: Myslim, ze tisicovka me nevytrhne, kdyz navic budu mit nejake vyhody, kdyz budu tento list mit, i kdyz na nej nebudu jeste pracovat (napr. vstup do velkoobchodu makro :))

  Odpovědět

 • Jan Valachovič

  10 dubna, 2007

  Ono se to má asi tak. Chcete po nás vzdělávat konkurenci a vzhledem k množství otázek se nemůžete divit, že Vám nikdo moc neodpovídá. Nepředpokládám, že chcete založit vlastní poradenskou firmu. Pokud „nastupujete“ v kterékoli firmě měli by Vám na tyto otázku odpovědět tam, pokud se tak neděje, odpovězte si sama zda je to ten pravý partner pro business…..

  Odpovědět

 • Olga Savialova

  11 dubna, 2007

  Proc sem hned tahate konkurenci? Ja chtela jen objektivni nazor. A too jsem se z Vasi strany nedockala 🙁

  Odpovědět

 • Anonym

  11 dubna, 2007

  Pro kterou firmu chcete pracovat?

  Odpovědět

 • Pavel Zachrdla

  11 dubna, 2007

  No přece pro tu Vaši, anonymní ;-). Nebo myslíte, že zprostředkovatelská oprávnění jsou u každé firmy jiná? Myslím, že je již opravdu načase s těmito provokacemi skončit. Nikam to nevede a dokonce na to již ani nikdo neskočí, naštěstí.

  Odpovědět

 • Anonym

  11 dubna, 2007

  ,,Nebo myslíte, že zprostředkovatelská oprávnění jsou u každé firmy jiná??
  Re: Zprostředkovatelská oprávnění pro FP jsou sice stejná, ale některé firmy podmiňují výplatu meziprovizí i postup v systémové kariéře např. povinnou registraci u MF jako PPZ, přesto, že meziprovize, např. za Stavebko nebo za Hypoteční úvěr, s tím vůbec nesouvisí. Zejména když dotyčný nemá zájem jako pojišťovak pracovat. A to jsou další zbytečné náklady (cca 3000 Kč) pro obchodní zástupce, kteří by se rádi věnovali např úvěrům. Je to jen jeden z příkladů, a v žádnem případě se nejedná o provokaci.

  Odpovědět

 • Anonym

  11 dubna, 2007

  Paní Olgo, (jestliže existujete, a Vaše dotazy nejsou jenom provokací) zjistěte si mimo jiné:
  -jaká oprávnění Firma, kterou chcete zastupovat vyžaduje
  -jak jsou stanovený podmínky spolupráce ve Smlouvě o obchodním zastoupení (konkurenční doložka, stornopodmínky provizí, povinnost platby vlastních smluv, atd.)
  -jaký má systém vzdělávání a kde
  -jak je podmíněno další vzdělávání (produkci, počtem nových zástupců)
  -jaký má systém porad a kde
  -kdo bude Váš nadřízeny (jestli s ním dokážete spolupracovat)
  -atd.atd. atd. a hlavně vždy se ptejte:,,Za jakých podmínek??

  Odpovědět

 • Jan Valachovič

  11 dubna, 2007

  Proč? Protože to tak je…… Objektivní názor zde čekejte na produkt, obecný jev v oboru atd. To co chcete Vy je de facto vnitřní záležitost mezi Vámi a poskytovatelem servisu.

  Odpovědět

 • Anonym

  11 dubna, 2007

  Začínat komentář větou „Ono se to má asi tak.“ je pěkná zhovadilost.

  Odpovědět

 • Jan Traxler

  10 dubna, 2007

  Olgo, ve Vasi situaci jsem nikdy nebyl, takze osobne Vam toho asi moc neporadim. Myslim si, ze pokud jste takove otazky dostala na CRM, pak by Vam CRM melo byt schopno poradit. Plus by mozna nebyl od veci nejaky danovy poradce.
  1) Kazdopadne DPH asi ze zacatku platit nebudete.
  2) Srazkova a zalohova dan – to jsou jen formy placeni dani obecne, to neni zadny druh dane. Srazkova primo, zalohova predem a pak vyuctovani dane. U ruznych dani je ruzny postup, nejlepe probrat s danovym poradcem.
  3) DIC dostanete automaticky… DIC = danove identifikacni cislo … tedy slouzi k vasi identifikaci co by platce dane.

  Jinak, a ted se na me moc nezlobte, zacnete s podnikanim co nejdriv!!! … Protoze nyni jste nam tu sdelila, ze hodlate jeste nejaky cas zit z nasich dani… a to se mi pochopitelne moc nelibi. ;-))

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  14 dubna, 2007

  Dobrý den, opět přikládám statistiku regionálních, sektorových, komoditních indexů a spot cen komodit k 12.4.2007, kterou naleznete na následujícím odkazu:

  http://www.sweb.cz/Miroslav.Pitak/Akciove_indexy_120407.xls

  Soubor bude k dispozici i na http://www.edisk.cz

  Odpovědět

 • Pavel Zachrdla

  14 dubna, 2007

  Je to velmi užitečná pomůcka. Díky za ni :-).

  Odpovědět

 • Miroslav Piták

  14 dubna, 2007

  Rádo se stalo, bohužel kompletní aktuální statistika všech podkladů (tj. k 13.4), které mám v evidenci není na onvista.de k dispozici. Na některá podkladová aktiva mám např. dostupná data k 4.4 nebo k 11.4, ale to už je pouze 10 podkladů.

  Odpovědět

 • xmen

  11 května, 2013

  Zkouška komentáře …

  Odpovědět