CZK/€ 24.725 -0,02%

CZK/$ 23.416 +0,10%

CZK/£ 28.639 -0,16%

CZK/CHF 24.478 +0,42%

Text: Roman Sokola

24. 01. 2008

19 komentářů

Vánoční poselství šéfredaktora Churche

 


 

Čechy, Němce a Francouze čeká každoroční nadílka shodně na Štědrý večer, čili 24. prosince; kompetentními nadpřirozenými dárci jsou v těchto zemích Ježíšek, der Weihnachtsmann a Petit Papa Noel. Avšak jiný kraj znamená i jiný mrav.

Například v Holandsku nadílí Sinterklaas (Mikuláš) už 5. prosince večer, a dost. Vánoce se slaví v poklidu a většinou už bez dárků.

Ve Švédsku naděluje 13. prosince svatá Lucie, v Itálii 6. ledna bezzubá čarodějnice Befana a ve Španělsku téhož dne svatí Tři králové, los Reyes Magos. Djadja Moroz se Sneguročkou chodí po pravoslavném způsobu až 7.ledna.

Štědrý večer Angličanů a Američanů se spíše trochu podobá našemu silvestru.

Dárky dostávají až 25. prosince ráno. Zde je pro nadílení příslušná další mikulášská reinkarnace, totiž Santa Claus. Všechny tyto štědře nadělující nadpřirozené bytosti odedávna zaměstnávají fantazii dětí.

Aspoň do té doby, dokud neodhalí šedou životní realitu, že naděluje tatínek.

REKLAMA

Je tomu letos 108 roků, co jedna americká holčička chtěla vánočnímu tajemství mermomocí přijít na kloub, a to za pomoci hromadného sdělovacího prostředku.

Jmenovala se Virginie O’Hanlonová a žila v New Yorku. Jednoho prosincového dne roku 1897 napsala deníku Sun následující čtenářský dopis:

"Je mi osm let. Někteří z mých přátel říkají, že žádný Santa Claus neexistuje. Táta tvrdí, že Sun vždycky píše pravdu. Řekněte mi tedy, prosím:
Chodí Santa Claus?"

V redakci z toho nejprve zavládly rozpaky. Pak ale šéfredaktor Francis Church rozhodl, že důvěru malé čtenářky ve vševědoucnost a pravdomluvnost medií nelze zklamat.

A pokládal záležitost za tak závažnou, že osmileté Virginii odpověděl osobně – a to na titulní stránce Sunu:

REKLAMA

"Milá Virginie, Tvoji malí přátelé nemají pravdu. Věří pouze tomu, co sami vidí; věří, že nemůže existovat nic, co nemohou postihnout svým malým rozumem. Všechen lidský duch je malý, ať náleží dospělému nebo dítěti. Ve vesmíru se ztrácí jako maličký hmyz. Takový mravenčí rozum nepostačuje, abychom postihli a pochopili celou pravdu."

A pokračoval: "Ano, Virginie, Santa Claus existuje. Existuje stejně jistě jako láska, velkorysost a věrnost. Jelikož toto vše existuje, může náš život být krásný a plný jasu.


Jak ponurý by byl svět bez Santa Clause! To bychom neměli ani Virginii, ani víru, ani poezii – nic z toho, co život činí snesitelným. Zůstal by jen třepotavý zbytek viditelné krásy. Avšak světlo dětství, které prozařuje svět, by muselo uhasnout.

Santa Claus existuje, protože jinak bys nemohla věřit ani svým pohádkám. Jistě, mohla bys požádat tatínka, aby na Štědrý večer vyslal lidi, kteří by Santa Clause chytili. Ale žádný z nich by ho nespatřil. Co by to dokázalo? Žádný člověk ho nevidí jen tak. To nedokazuje vůbec nic. Nejdůležitější věci zůstávají mnohdy skryty našim zrakům.

REKLAMA

Například víly, které tančí v měsíčním svitu na paloučku. A přesto existují.

Cokoliv vidíš, nikdy nespatříš všechno. Můžeš rozlomit kaleidoskop a hledat nejkrásnější barevné útvary. Najdeš pár pestrých střepin, nic víc. Proč?

Protože skutečný svět je zahalen závojem, který ani žádné násilí nedokáže protrhnout. Poodhrnout ten závoj může pouze víra a poezie a láska.

Potom najednou spatříme všechnu krásu a nádheru za ním. Je to také pravda?, zeptáš se asi. Ano, Virginie, je, a nic na tomto světě není pravdivější a trvalejší.

Santa Claus žije, a bude žít věčně. Ještě tu bude za desetkrát deset tisíc let, aby potěšil děti jako jsi Ty a naplnil radostí každé otevřené srdce. Veselé vánoce, Virginie, Ti přeje Tvůj Francis Church."

Výměna dopisů mezi osmiletou Virginií a šéfredaktorem Churchem se odehrála v prosinci 1897. Deník Sun ji uveřejňoval od té doby každým rokem znovu v předvánočním týdnu na titulní stránce, ještě po smrti Francise Churche i Virginie O’Hanlonové.

Činil tak 54 let, až do roku 1950, kdy zanikl. A tehdy převzaly tuto tradici četné angloamerické i jiné noviny a časopisy po celém světě.

Všechny přetiskují oba dopisy – dávnou dětskou otázku a nadčasově moudrou, úsměvnou odpověď – opět i letos.

Stoletá štafeta je tak předávána dalším a dalším generacím. Nese tiché poselství naděje i do našich časů, poznamenaných zlobou a chvatem, vražedným sobectvím, popřením všech hodnot.

Přejme tomuto poselství – slovy dávno mrtvého amerického novináře Francise Churche – aby nikdy nezaniklo a zaznívalo na světě lidí ještě za desetkrát deset tisíc let.

Vstoupit do diskuze 19 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Matouš Tlapák z Lifeliqe: S jedním povoláním si na celý život nevystačíme

Český technologický start-up Lifeliqe prorazil v USA. V rámci projektu SANDI získala parta nadšenců z Brna třímilionový grant a pomáhá státu Nevada mírnit ekonomické dopady pandemie covid-19. Pomocí interaktivního obsahu ve 3D, virtuální (VR) a rozšířené (AR) realitě mění podobu rekvalifikací dospělých a připravuje je na ekonomiku […]

Text: Filip Kučera

23. 06. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
 • Vit Kalvoda

  27 prosince, 2006

  Super, Romane, Tvuj clanek svou pritomnosti zrovna na Investujeme.cz vyvolava nektere otazky:
  1) Existuje pro nase klienty to nejlepsi reseni ?
  2) Budou si kapitalove trhy v budoucnosti zachovavat sve schopnosti generovat zisk podobny tomu, ktery generovaly v minulosti?
  3) Existuje spravedlivy financni poradce?
  Myslim si, ze na tyto otazky dopis sefredaktora odpovida zcela jasne 🙂
  Schvalne: ktery ze clanku uvedenych na investujeme.cz se bude v mediich objevovat jeste za 108 let?
  Prijemne jsi prekvapil 🙂

  Odpovědět

 • Jan Majer

  28 prosince, 2006

  Taky jsem si říkal, že to není úplně od věci. S klienty a kapitálovými trhy je to někdy jako s Virginií a Santa Clausem:-)

  Odpovědět

 • Vít Kalvoda

  28 prosince, 2006

  „Je mi dvacet sedm let. Někteří z mých přátel říkají, že investovat peníze do fondů je nebezpečné. Táta tvrdí, že na Investujeme.cz vždycky píšou pravdu. Řekněte mi tedy, prosím:
  Budou kapitálové trhy v budoucnosti nést podobné výnosy, jako za posledních 100 let?“

  Odpovědět

 • zinfo

  28 prosince, 2006

  To mně přátelé říkali také. Nemá cenu investovat, je třeba si užít. Dnes se již tak neušklíbají, ptají se mě i na radu. Nakonec to ale stejně skončí tak, že to vzdají, protože spoření bolí a zajímavý výsledek je v nedohlednu. Raději dál běhají krysí závody.

  Odpovědět

 • Jan Majer

  28 prosince, 2006

  Milý Vítku,
  ne, není to nebezpečné. Tedy trochu ano, ale když máte dobrého poradce, tak by mělo být riziko pod kontrolou. A ano, výnosy budou. Jen si představte, jak ponurý by byl svět bez nich! A budou tady za desetkrát tisíc let, aby potěšily investory, jako jste vy, a naplnily radostí otevřená srdce všech, kteří věří. Některé věci totiž zůstávají skryté našim zrakům, a přesto existují. Ať už jsou to sklíčka v kaleidoskopu, víly tančící na paloučku za svitu měsíce nebo cenné papíry, jež za rozbřesku nakupuje portfoliomanažer Vašeho podílového fondu.
  Veselého Silvestra Vám a všem čtenářům přeje za investujeme.cz Jan Majer

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  28 prosince, 2006

  Milý Jane Majere, zdá se, že máte literární sklony. Co kdybyste nás potěšil nějakou pohádkou či povídkou? Nemusí být sci-fi.

  Odpovědět

 • Roman Sokola

  28 prosince, 2006

  Vidíš Vítku? Pan Majer říká že budou a pan Hanzl říká, že pan Majer píše sci-fi, čili nebudou.
  Si vyber… ;o)

  Odpovědět

 • Vit Kalvoda

  29 prosince, 2006

  Chjo, uz jsem myslel, ze jsem to konecne pochopil a jsme tam, kde jsme byli: zadni jednoruci ekonomove.

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  29 prosince, 2006

  Je to bezpečné. Nerad bych, aby došlo k mýlce. Jsem agresivní investor. Nevadí mi riziko poklesu o 20%, když můžu vydělat 60%. Je to jen o pravděpodobnostech.

  Odpovědět

 • Jan Majer

  28 prosince, 2006

  Pane Hanzle, každý, kdo se živí psaním, musí mít cosi jako literární nadání nebo alespoň sklony. Tedy i já. Můj příspěvek byl jen žertovnou variací na citace uvedené v článku.

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  29 prosince, 2006

  :-))

  Odpovědět

 • Vít Kalvoda

  29 prosince, 2006

  Honzo, myslim, ze jsme Vasi variaci povetsinou pochopili a zasmali se 🙂

  Odpovědět

 • Evelina Židlíková

  28 prosince, 2006

  DN everywhere 🙂

  Odpovědět

 • Roman Sokola

  28 prosince, 2006

  Neděs ostatní neznámejma zkratkama. Na vše je čas… (možná 108 let? ;o)

  Odpovědět

 • Plagiator

  31 prosince, 2006

  http://www.stripky.cz/svatky/vanoce/pohadky/poselstvi.html

  Odpovědět

 • Radim Chvála

  6 prosince, 2008

  Tady je originál
  http://www.newseum.org/yesvirginia/

  Odpovědět

 • Jan Bartoš

  1 ledna, 2007

  A znělo to tak sofistikovaně, tohle je úplně na modré vlně:-(

  Odpovědět

 • Jan Lener

  1 ledna, 2007

  Já si snad kvůli Vám ten článek přečtu. 🙂 Zdravím v 2007

  Odpovědět

 • Jan Bartoš

  1 ledna, 2007

  Apropos, dostane za tento článek autor nějaký honorář?

  Odpovědět