CZK/€ 25.275 +0,04%

CZK/$ 23.761 +0,23%

CZK/£ 29.274 -0,83%

CZK/CHF 26.071 -0,05%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 06. 2023

0 komentářů

V čem se liší žaloby SEC proti kryptoměnovým burzám Binance a Coinbase a v čem si jsou podobné?

 

Médii nedávno proběhly zprávy o žalobách SEC proti kryptoměnovým burzám Binance (a osobně jejímu generálnímu řediteli Changpeng Zhao – „CZ“) a Coinbase (v tomto případě je žaloba skutečně zaměřena pouze na právnickou osobu a opomíjí vedení a/nebo vlastníky). Pokusme se ve velmi krátkém komentáři vybrat hlavní podobnosti, ale i rozdíly obou žalob.

Loading 

Obě žaloby se například týkají společnosti Cardano a jejího tokenu ADA, se kterým obě burzy obchodují. Žalobce poukazuje na to, že se jedná o prodej neregistrovaného cenného papíru podle amerického práva.

Podle špičkového právníka Billa Morgana je však zejména žaloba ADA velmi slabým právním argumentem. Obě žaloby nezmiňují skutečnost, že primární prodej ADA prostřednictvím ICO proběhl v Japonsku, podle japonského práva, a američtí investoři z něj byli výslovně vyloučeni. Komise SEC také „zapomněla“ zmínit skutečnost, že protokol Cardano provozuje několik tisíc stake pool operators (SPO), decentralizovaných po celém světě. Už jen tato decentralizace podle Morgana vylučuje označení ADA za cenný papír.

V případě Coinbase komunita dále poukazuje na zábavnou skutečnost, že samotná SEC umožnila IPO Coinbase tím, že schválila emisi a umístění akcií na burze. Připomeňme, že v případě takového IPO by měl regulátor podrobit subjekt důkladnému a obvykle zdlouhavému přezkumu, aby zajistil, že na trh vstoupí pouze „právně čistá“ společnost. Je proto paradoxní, pokud právě SEC, která byla technicky odpovědná za „čistotu“ Coinbase, ji následně zažaluje za její dlouhodobě nezákonnou činnost. Podle několika názorů by už jen tato skutečnost měla žalobu značně oslabit.

V jiném světle se jeví žaloba na Binance a Changpenga Zhaoa, kde je SEC slovy Garyho Genslera viní ze zapojení do rozsáhlé sítě podvodů, střetu zájmů, netransparentnosti a vypočítavého obcházení zákona. Podle žaloby byly do schématu zapojeny kromě výše uvedených (Binance + CZ) také účty Merit Peak a Sigma Chain. Pokud by se výše uvedená obvinění ukázala jako pravdivá, byl by to smutný stav.

Samotný CZ je jednou z největších ikon kryptosvěta a prototypem selfmade mana. Každopádně po zveřejnění žalob došlo nedávno k rychlému pohybu kurzu BTC směrem dolů, který se však po zveřejnění odpovědi Coinbase na žalobu vrátil na původní úroveň.
Žaloby SEC jsou obvykle záležitostí mnoha let (Ripple by mohl vyprávět), takže výsledek se asi brzy nedozvíme. Případ budu i tak nadále sledovat.

REKLAMA

Autor: Igor Pauer, zakladatel CHFP.io

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Půlení bitcoinu je za rohem! Co to znamená, se dozvíte v našem rozhovoru

Tento týden se chystá halving bitcoinu. Zjednodušeně řečeno, snížení odměny za úspěšnou těžbu bitcoinového bloku na polovinu efektivně sníží nabídku nových bitcoinů – a to by podle zásady vzácnosti mělo vést k vyšším cenám. Čím méně bitcoinů se vytěží, tím je bitcoin cennější. Co je to ale […]

Text: Redakce

Foto: eToro

18. 04. 2024

bitcon 2024

Má bitcoin svůj rok, nebo ho čeká další korekce?

Jaký je bitcoin 2024? V první polovině dubna se bitcoin prodával asi za 70 tisíc USD. Přičemž na tuto rekordní cenu se dostal během půlročního růstu. Ještě v dubnu 2023 se prodával za méně než 30 tisíc USD. Na začátku letošního roku jste už mohli bitcoin koupit […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

18. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *