CZK/€ 24.340 -0,51%

CZK/$ 22.967 -1,08%

CZK/£ 28.146 -0,10%

CZK/CHF 25.174 -0,37%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

09. 09. 2022

0 komentářů

Úspěšný útok v kyberprostoru znamená průměrnou ztrátu 162 tisíc Kč, otestujte si své vědomosti

 

Počet útoků na klienty bank, občany, ale i firmy strmě roste. Narůstající škody registrují banky i policisté. Podvodná jednání mohou mít desítky nejrůznějších scénářů a podob a cílí prakticky na všechny věkové skupiny.

Loading 

Největší procento kybernetických útoků (téměř 40 %) směřuje do veřejného sektoru, soukromé sféry (21 %) a zdravotnictví (17 %). I když finanční segment patří z hlediska podílu na celkovém počtu útoků k těm méně zasaženým, jde o citlivou oblast, protože případné škody se přímo dotýkají úspor obyvatel.

Banky do bezpečnosti masivně investují

Český finanční sektor patří k nejlépe zabezpečeným. Podle zprávy Národního úřadu kybernetické a informační bezpečnosti za rok 2021 investují banky ve srovnání s jinými institucemi do kyberbezpečnosti nejvyšší procento ze svých rozpočtů a 43 % z nich dokonce plánují letos rozpočet na tuto oblast navýšit. Tyto výdaje souvisí i s tím, že 81 % finančních institucí zaznamenalo v loňském roce nějaký pokus o útok.

Zvyšují se počty útoků i škoda

Zatímco v roce 2020 bylo registrováno zhruba 5000 útoků na klienty bank, loni už to bylo více než 12 000 a letos jen za prvních sedm měsíců roku podvodníci útočili v téměř 21 tisících případech. Vyplynulo to z dat, které banky poskytly České bankovní asociaci.

Dramaticky přitom narostly hlavně podvodné telefonáty, tzv. vishing, které patří k těm nejzákeřnějším. Zatímco před dvěma lety se jejich počet pohyboval v nízkých stovkách, letos mluvíme již o desítkách tisíc. A narostla i jejich úspěšnost. Téměř každý druhý podvodný telefonát v současné době bohužel končí škodou pro klienta,“ uvedla výkonná ředitelka České bankovní asociace Monika Zahálková.

Průměrné částky, o které klienti při útocích přicházejí, jsou přitom bohužel dost vysoké. Při  úspěšném útoku přijde klient v průměru o 161 500 korun. Phishing (podvodné e-maily) přitom přináší škodu kolem 73 tisíc korun u jednoho klienta, u podvodných telefonátů je škoda mnohem vyšší, v průměru čtvrt milionu korun.

REKLAMA

Podvodníci přicházejí s novými metodami

Přibývá také způsobů, jimiž se podvodníci snaží své oběti nachytat. Kromě tradičních podvodných e-mailů, SMS a již zmíněného vishingu jsou stále častější podvody na sociálních sítích, kdy pachatel může dokonce ukrást identitu reálné osoby, a pod ní pak kontaktovat její přátele s cílem vylákat z nich peníze.

Loňskou novinkou jsou také tzv. reverzní inzertní podvody, jejichž počet neustále roste. Terčem útočníků jsou v takovém případě především prodávající, kteří si zvolí jako platební metodu „bezpečnou platbu“, tedy zaslání peněz z karty na kartu, prostřednictvím peněženky zvoleného bazaru. Protože jsou klienti oslovováni údajným kupcem jejich zboží, nepředpokládají, že se z nich někdo snaží získat přístupové údaje k účtům a do jejich internetového bankovnictví. Mají zájem zboží prodat, a aby toho co nejdříve docílili, slepě spolupracují a vyplňují údaje o svých kartách a přístupech na účet v domnění, že nedělají nic špatně, a s vírou, že získají peníze za prodávané zboží. Opak je bohužel pravdou, o všechno přijdou.

Proto Česká bankovní asociace spustila minulý týden rozsáhlou kampaň #nePINdej! Ústředním prvkem kampaně je Kybertest.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Rok poté: Jak proof-of-stake změnil Ethereum

Loni v září nahradilo Ethereum svůj konsenzuální mechanismus založený na proof-of-work blockchainu konceptem proof-of-stake. Tento dychtivě očekávaný upgrade je označovaný jako Sloučení (The Merge). V uplynulém roce došlo ke snížení počtu etherů v oběhu o téměř 300 000 a spotřeba elektřiny klesla o 99,95 %. Mezitím se však síť přiblížila možnému kritickému […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 09. 2023

Poselství a nutnost 5S jsou stála aktuální

Jedna z dnes celosvětově rozšířených metod zvyšování produktivity nese označení „5S“. Jde o dobré hospodaření na pracovištích, a to se ve výsledku odráží v nákladech a rentabilitě. Tisknou-li se například zbytečné kopie, ve vytištěném jsou chyby, musí se to opravit a předělávat, stojí to peníze. Kdykoliv vznikne chyba, […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

29. 09. 2023

Odejít do starobního důchodu letos nebo až v roce 2024? Správné načasování je klíčové

Pokud patříte mezi lidi, kterým vzniká nárok na starobní důchod v období do konce letošního roku, zbystřete. Podmínky toho, kdy je výhodné do důchodu odejít, se změnily. Zatímco loni se vyplatilo odejít do důchodu nejpozději do konce prosince, a to dokonce i do předčasného důchodu, letos je situace […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

27. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *